2016 Ekim ayı E-bordro memur maaşı sorgulama 2016

Haberimizden merak ettiğiniz Ekim ayı e bordro sorgulama ve diğer işlemlerinizi kolayıkla yapabilir kurum tarafından yapılan son dakika açıklamalarını bulabilirsiniz. Memur maaşları ile vatandaşlarında en çok merak ettiği konulardan biri Maliye Bakanlığı e bordro sorgulama işlemleri oldu. Kişi bordrosunu öğrenmek için ilk olarak yapmanız gereken işlem aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanızdır. Bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınıza Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü sayfası açılacaktır. Bu sayfada ilk olarak T.C. kimlik numaranızı giriniz. İşte konu hakkında detaylar...

2016 Ekim ayı E-bordro memur maaşı sorgulama 2016
13 Ekim 2016 Perşembe 22:29

2016 Ekim ayı e-Bordro maaş sorgulama için yapmanız gereken işlemleri görsellerle birlikte haberimizden takip edebilirsiniz. Ekim ayı için e-Bordro maaş sorgulama işlemlerini yazımızda yer alan linkten yapabilir sorgulama nasıl yapılır bulabilirsiniz. Kişi bordrosunu öğrenmek için ilk olarak yapmanız gereken işlem aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı linkine tıklayarak kolaylıkla sorgulama ekranına ulaşmanızdır. E-devlet üzerinden sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Açılan sayfada yer alan TC kimlik numarası kısmına doğru bir şekilde vatandaşlık numaranızı girmeniz gerekmektedir. Sizde vermiş olduğumuz linkten e-Bordro sorgulaması yapabilir Maliye Bakanlığı 2016 Ekim ayı işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Kamu kurumlarında çalışan 657 sayılı Devlet Memurları kanununa tabi SGK 4A kapsamındaki devlet memurlarının 15 Ekim 2016 tarihli memur maaş E-bordrosu sorgulama ekranı açıldığı andan itibaren heberimizde bulabilirsiniz.

E-BORDRO NETTE
Kişiler önceden bir işlem yapmak için işlem yapacakları daireye gider, o dairede saatlerce sıra bekler ve işlemlerinde bir hata olduğu zaman tüm bunları tekrarlamak zorunda kalırlardı. Şimdi ise bu zorlukları yaşamalarına hiç gerek yok çünkü internet üzerinden çok basit işlemler ile istediklerine ulaşmaları mümkündür. Kişilerin internet üzerinden kolaylık ile yapabildiği işlemlerden bir tanesi kişi bordrosu işlemidir. Bizlerde yazımızda kişi bordrosu sorgulama yani E-Bordro sorgulama işlemi internet üzerinden nereden nasıl yapılır kısa ve en kolay şekilde görseller ile de destekleyerek anlatacağız.

BORDRO ÖĞRENME
Kişi bordrosunu öğrenmek için ilk olarak yapmanız gereken işlem aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanızdır. Bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınıza Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü sayfası açılacaktır. Bu sayfada ilk olarak T.C. kimlik numaranızı giriniz. Ardından memuriyet sicil numaranızı giriniz. Sonra emekli sicil numaranızı gerekli yere giriniz. Daha sonra ise yıl, ay ve istihdam tipini seçiniz. Ardından sizin ve sistemin güvenliği için yapılmış olan resimdeki güvenlik anahtarını yandaki kutucuğa yazınız. Son olarak ise gönder butonuna tıklayınız. Tüm bu işlemleri görsellerle de destekleyerek anlattığımız gibi uygularsanız işleminizi başarılı bir şekilde yapmış olacaksınız.

E BORDRO SORGULAMA NASIL YAPILIR?
E-Devlet üzerinden yapacağınız bu işlemde E-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. Daha sonra aşağıdaki bağlantı adresine tıklıyoruz. Açılan sayfada ilk yapmanız gereken kimlik doğrulamasıdır. Daha sonra T.C. kimlik numaramızı ve E-Devlet şifremizi giriyoruz. Sisteme giriş yap butonuna da tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

E-BORDRO SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN...

Ekim 2016 memur maaş bordrosu sorgulama erkanı son günlerde memurlar tarafından merak konusu oldu. Memurlar e-bordro Ekim ayı maaş bordrosu sorgulama ekranına haberimizden ulaşabilirsiniz.

KESİNTİLERİ İNCELEYİN
Bir meslek sahibi olmak için küçük yaşlardan beri çalışmalara başlarız. İyi bir mesleğimiz olsun diye küçük yaşlarda gerekli olan bütün sınavlara gireriz. Sınavlardan almış olduğumuz puanlara göre okuduğumuz bir bölüm ile ilgili mesleklerimiz olur. Bir işe başlar iken bizlerin dikkat etmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. İşe başlarken konuşulmakta olan maaş konusu da bu konular arasından en önemlisidir. Maaş alma konusunda yapmamız gerekmekte olan çok sayıda bir işlem bulunmaz. Bunun için de bizler ne zaman maaş alacağımızı ve de ne zaman ne kadar tutar alacağımızı çokça merak ederiz. O zaman ise meslek sahibi olmak için çalıştıktan sonra girdiğimiz işte hak ettiğimiz ücreti de merak ederiz. Seneler geçtikçe bazı zamanlarda almış olduğumuz maaşlarda bazı eksiklikler olmuş olabilir.


ÜCRET BORDROSUNDA BULUNMASI GEREKEN BİLGİLER
Sosyal sigorta işlemlerinde işverenler, Kuruma verdikleri prim belgesinde yazılı olanları doğrulayıcı nitelikte olmak üzere aylık ücret tediye bordrosu düzenlemekle yükümlüdürler. Ücret bordroları sigorta primine esas kazancın tespitinde kullanıldıkları için 5510 sayılı Kanunun 102’nci maddesinde aylık ücret tediye bordrosu tabirine ve bulunması gereken bilgilere yer verilmiştir. 5510 sayılı Kanuna göre; ücret hesap pusulası şekil şartı ve müeyyidesi şu şekildedir.

Şekil Şartı; 5510 sayılı Kanunun 102’nci madde ( e ) bendinin 5’ini alt bendinde ücret bordrosunda,

a- İşyerinin sicil numarası,

b- Bordronun ilişkin olduğu ay,

c- Sigortalının adı, soyadı,

d- Sigortalının sosyal güvenlik sicil numarası,

e- Ücret ödenen gün sayısı,

f- Sigortalının ücreti,

g- Ödenen ücret tutarı,

h- Ücretin alındığına dair sigortalının imzasının bulunması,

Zorunludur denilmiştir. Ancak hemen belirtmek gerekirse; ücretlerin ve diğer ödemelerin makbuz mukabilinde veya banka aracılığı ile yapılması hâlinde ücret tediye bordrosunda imza şartı aranmaz. Aynı husus Sosyal Sigorta İşlemler Yönetmeliğinin 112’nci maddesinde de izah edilmiştir.

e-BORDRO İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA
Emekli Sicil Numarası ile Memuriyet/Kurum Sicil Numarasının say2000i sistemine girilmemesi veya hatalı girilmesi nedeniyle maaş bordrolarını alamayıp hata mesajı alan personellerin, öncelikle kendi kurum mutemetlerine müracaat etmek suretiyle eksik/hatalı olan bilgilerini (Emekli/memuriyet sicil numarası) muhasebe biriminden sisteme girdirmeleri/düzelttirmeleri gerekmektedir.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı personellerinden alınan e-maillerde kurumları tarafından kendilerine memuriyet sicil numaraları verilmediği, bunun yerine mebsis numarası verildiği bildirilmektedir. Bu durumda olan MEB personellerinin kendi kurum mutemetlerine müracaat ederek memuriyet sicil numarası yerine maaş bilgi girişi formunda bulunan Memuriyet Sicil No alanına mebsis numarasını say2000i sistemine girdirmeleri gerekmektedir.

ÖZEL BANKALAR EMEKLİ MAAŞI PEŞİNDE
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yaklaşık 10 milyon 500 bin emekliye kamu bankaları aracılığıyla her ay maaş olarak ödediği toplam 10 milyar lira, özel bankaların takibinde. Bazı özel bankalar, maaşlarını kendi bankalarına taşıyan emeklilere gram altın verirken, bazıları ise banka kartına hediye puan yüklüyor. 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme gelen emekli maaşlarına promosyon verilmesi konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile kamu bankalarının anlaşamaması özel bankaları harekete geçirdi.

Memur maaşları ile vatandaşlarında en çok merak ettiği konulardan biri Maliye Bakanlığı e bordro sorgulama işlemleri oldu. Kişi bordrosunu öğrenmek için ilk olarak yapmanız gereken işlem aşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz bağlantı adresine tıklamanızdır. Bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınıza Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü sayfası açılacaktır. Bu sayfada ilk olarak T.C. kimlik numaranızı giriniz. İşte konu hakkında detaylar...

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.