2016 TEOG 2. Dönem Mazeret Sınavında Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenecek Mi?

2016 yılı TEOG 2. Dönem Mazeret Sınavı 15 Mayıs 2016 tarihi itibariyle sona erecek. Öğrencilerin stresi biraz olsun azalacak. Ancak TEOG Sınavında ve TEOG Mazeret Sınavında görevli öğretmenleri ek ders ücreti endişesi sardı. Ama endişe etmeyin, bu sınavlarda görevli alacak olan öğretmenlere görevleri karşılığında ek ders ücreti ödenecek.

2016 TEOG 2. Dönem Mazeret Sınavında Öğretmenlere Ek Ders Ücreti Ödenecek Mi?
09 Mayıs 2016 Pazartesi 10:41

14-15 Mayıs 2016 tarihli TEOG 2. Dönem Mazeret Sınavları için sayılı günler kaldı. Öğrenciler istediği liseye girebilmek için ter dökerken, öğretmenler de TEOG 2. Dönem Mazeret Sınavında sınav görevlisi olarak yerlerini alacak. Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da sınav görevi alan öğretmenlerin en çok merak ettiği konu ek ders ücreti alınıp alınmaması konusu. Peki 14-15 Mayıs 2016 tarihinde yapılacak TEOG 2. Dönem Mazeret Sınavında görevli öğretmenlere ek ders ücreti ödenecek mi?

 

Toplu sözleşmede alınan kararlar gereği MEB tarafından hafta sonu yapılan sınavlarda sınav ücreti ödenecekti. Ayrıca toplu sözleşmede yer alan "sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılan" ibaresi nedeniyle ve TEOG sınavları hafta içi yapıldığından öğretmenler her bir oturum için 5 saat ek ders ücreti alacaklar.

 

Sınav görevlendirmeleri İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince yapılacaktır. Özel okul öğretmenleri sınavlarda görevlendirilmeyecektir. Yeterli sayıda asil öğretmen olmayan okullarda ücretli öğretmenler görevlendirilebilecektir.

 

İlkokul öğretmeni ortaokulda görevlendirilebilir. Öğretmen görevlendirmeleri sınava göre değil oturuma göre yapılacağı için o gün

oturumunda görevlendirilen bir öğretmen üç dersin sınavında da görevli olacaktır. 

Tek okullu olan bölge sayımız az olmasına rağmen böyle bir durumun olması halinde İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri’nce belirlenen yetkililer sınavın uygulanmasında görevlendirileceklerdir. Öğrenciler için ise İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri’nce sınav salonları belirlenecektir.

 

Sınavda görevlendirilecek öğretmenlerin görevlendirilmesindeki kriter; aynı branş öğretmeninin aynı dersin sınavında görevlendirilmemesi esasıdır. Bu kriter göz önünde bulundurulmak suretiyle bahse konu olan okullarda öğretmenler kendi okullarında görevlendirilebilecektir.

 

Özel okullarda yapılacak sınavlar için kurulacak sınav komisyonlarının başkanı İl veya İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerince görevlendirilen bir personel olacaktır. Ancak o özel okulun müdürü de sınav komisyonunda yer alacaktır.

 

 

 

Toplu sözleşme maddesi

 

Madde 18-(1) 2006/11350 sayılı Kararın 12 nci maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara, 2006/11350 sayılı Karar uyarınca herhangi bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla, 18/1/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenir.

Bakanlığın görüş yazısına göre TEOG sınavında görev alan öğretmen ve yöneticilere her bir oturum için 5 saat ek ders ücreti ödenecek. İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğünün Çorum Valiliğine gönderdiği resmi yazıda ;

 

** Sorumluluk sınavında görevlendirilen öğretmenlerin bu görevleri karşılığında 5 saat ek ders ücretinden yararlandırılmaları,

 

**Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlerin, her oturum için 5 saat ek ders ücretinden yararlandırılmaları,

 

**Ortaöğretime geçiş ortak sınavı nedeniyle okulların tatil edilmesine bağlı olarak ders görevlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin, sınavda görev alıp almadıklarına bakılmaksızın o günlerde üzerinde bulunan ders görevlerini yapmış sayılmaları,

 

**Ortaöğretime geçiş ortak sınavlarında görev alan yönetici ve öğretmenlerden okulların tatil edilmesine bağlı olarak o günlere rastlayan ders görevini de yapmış sayılacak olanların, her iki duruma bağlı olarak ek ders ücretinden birlikte yararlandırılmaları, Gerektiği değerlendirilmektedir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.