2016 yılında hangi öğretmen ne kadar ilave tazminat alacak?

Görev yaptıkları okullara göre branşları itibariyle belirlenmiş oranlarda ilave eğitim öğretim tazminatı alan Öğretmenlerin yararlandıkları bu tazminatın miktarı 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren artacak.

2016 yılında hangi öğretmen ne kadar ilave tazminat alacak?
15 Kasım 2015 Pazar 17:49

 Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfı kapsamında Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen görev yapan Devlet memurlarının aylık ücret miktarları, branşları itibariyle görev yaptıkları okullara göre değişebilmektedir. Görev yaptıkları okullar itibariyle branşlarına göre ilave eğitim öğretim tazminatı ödenen Öğretmenlerin aylık net gelirleri emsallerine göre daha fazla olmaktadır.
 
En yüksek Devlet memuru aylığının belli oranları şeklinde ödenen ilave eğitim öğretim tazminatından, tüm öğretmenler değil bazı okul ve branşlarda görev yapan öğretmenler yararlanabilmektedir.
 
İlave eğitim öğretim tazminatı ödenen öğretmenler

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okullarında ve kurumlarında öğretmen unvanlı kadrolarda görev yapanlardan; atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olanlara, atandıkları branşlara (alanlara) göre “Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar”da belirtilen oranlarda ilave eğitim öğretim tazminatı ödenmektedir.
 
Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç,branşlarında fiilen derse girmeyen öğretmenlere ise bu tazminat ödenmemektedir.
 
İlave eğitim öğretim tazminatı miktarı artacak

Bu yıl imzalanan Toplu Sözleşmeye göre, Devlet memurlarının maaş hesabında esas alınan katsayılar 2016 yılının ilk altı ayı için %6 oranında artacak. Ayrıca, 2015 yılsonu enflasyon artış oranının %7,90’ın üzerinde çıkması halinde aradaki fark kadar ilave zam yapılacak.
 
Aylık katsayısının artması, Öğretmenlerin yararlandığı ilave eğitim öğretim tazminatının da artması anlamına geliyor.
 
Lisans mezunu öğretmenlere görev yaptıkları okullar esas alınarak branşları itibariyle ödenen ilave eğitim öğretim tazminatının aylık net miktarının 2016 yılı ilk altı ayında ne kadar olacağı konusunda bilgi olması bakımından hazırlanan tabloya aşağıda yer verilmiştir.

*2016 yılı ilk altı ayı için yapılması kararlaştırılan %6 oranındaki zamma göre hesaplanmıştır. 2015 yıl sonu enflasyon rakamlarına göre enflasyon farkı zammı yapılması durumunda, tablodaki rakamlar bir miktar daha fazla olabilecektir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.