Bu Da Olursa Memurun Maaşı % 25 Kesilecek !!

Memurlar Rapor Parası Alabilir mi? Rapor Alan Memurun Maaşından Kesinti Yapılır mı?

Bu Da Olursa Memurun Maaşı % 25 Kesilecek !!
18 Nisan 2016 Pazartesi 15:01

Memurlar Rapor Parası Alabilir mi?

Hastalık halinden dolayı geçici iş göremezlik raporu alan devlet memurlarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz. Rapor gün sayısına göre maaşlarından kesinti yapılır ya da herhangi bir kesinti yapılmaksızın maaşları ödenir.

Rapor Alan Memurun Maaşından Kesinti Yapılır mı?

17/4/2006 tarih ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede konu ile ilgili şu hüküm yer almaktadır:

“Sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinleri ile kanser, verem, akıl hastalığı, şeker hastalığı ve açık kalp ameliyatı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri ve hastalıkları sebebiyle resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak gördükleri tedavi süreleri hariç olmak üzere, bir takvim yılı içinde kullanılan hastalık izin süreleri toplamının 7 günü aşması halinde, aşan günlere isabet eden zam ve tazminatlar %25 eksik ödenir”

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere devlet memurlarının bir takvim yılında 7 günden fazla rapor almaları halinde özel hizmet tazminatları  % 25 oranında eksiltilerek ödenmekte.

Şunu belirtmek gerekir ki o aya ait özel hizmet tazminatının tamamı üzerinden değil sadece raporlu olunan günler için özel hizmet tazminatı %25 oranında eksiltilmekte.

Tek hekimden 10 gün istirahat raporu alan bir devlet memurunun 7 günlük kısmı için maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz. Ancak kalan 3 günlük kısmı için zam ve tazminatı %25 oranında eksiltilir.

Rapor Kesintisi Hangi Durumlarda Yapılmaz?

Yüzde 25 rapor kesintisi şu durumlarda uygulanmamaktadır:

- sağlık kurulu raporu üzerine verilen hastalık izinler

- Kanser, verem ve akıl hastalıkları gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığa yakalananların kullandığı hastalık izinleri,

- Hastalıkları sebebiyle resmi yataklı tedavi kurumlarında yatarak tedavi gördükleri tedavi süreleri 

(Sgk Rehberi)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.