Memurların eş yardımı ne zaman kesilir?

Menfaat karşılığı çalışmayan veya sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eşinden dolayı, Devlet memurlarına her ay aile yardımı ödeneği verilir.

Memurların eş yardımı ne zaman kesilir?
30 Ağustos 2016 Salı 21:56

Menfaat karşılığı çalışmayan veya sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eşinden dolayı, Devlet memurlarına her ay aile yardımı ödeneği verilir.

Memura, bazı koşulların varlığı halinde eşinden dolayı ödenen aile yardımı, eş ile ilgili durumlardaki bazı değişmelerde ise kesiliyor.


EŞ YARDIMI

 

Eşinden dolayı memurun aile yardımı ödeneğine hak kazanması, evlilik tarihini (resmi nikah tarihi) izleyen aybaşından itibaren mümkün olabilmektedir.

Ancak, evlenmiş olmak memurun eşinden dolayı aile yardımına hak kazanmasına tek başına yeterli olmaz. Aynı zamanda, eşin; sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık almıyor olması ve her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmıyor olması da gerekir.

EŞ YARDIMININ KESİLECEĞİ HALLER

 

Memura, eşinden dolayı ödenen aile yardımı bazı hallerde kesilmektedir. Aile yardımı ödeneğine ilişkin düzenlemelere göre;

-Memurun eşinin herhangi bir şekilde menfaat karşılığı çalışmaya başlaması,

-Memurun eşinin sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık almaya başlaması,

-Memurun, eşinden boşanması,

-Memurun eşinin ölümü,

-Memurun eşinin, ticari sayılabilecek bir faaliyet yürütmek üzere sosyal güvenlik kurumuyla (isteğe bağlı sigortalılık hariç) ilişkilendirilmesi hallerinde, eşinden dolayı memura ödenen aile yardımı kesilir.

EŞ YARDIMININ KESİLECEĞİ TARİH VE FAZLADAN YAPILAN ÖDEMELER

 

Eş için ödenen aile yardımının kesilmesini gerektiren durumlardan herhangi biri gerçekleştiğinde, bu durumun gerçekleştiği tarihi takip eden aybaşından itibaren, memura eşinden dolayı aile yardımı ödenmez.

Eşinden dolayı aldığı aile yardımının kesilmesini gerektiren durumların gerçekleşmiş olmasına rağmen, bu durumları kurumuna bildirmediği için izleyen aybaşında ve sonraki aylarda eş yardımının ödenmesine devam edilmiş ise, kurumları tarafından durumun öğrenilmesiyle fazla yapılmış olan yersiz ödemeler memurdan geri alınır.

 

EŞ YARDIMININ KESİLMEYECEĞİ HALLER


Bazı hallerde, eş yardımının kesilip kesilmeyeceği konusunda tereddüt yaşanabilmektedir. Örneğin;

-Aylıksız izin kullanan eş: Aylıksız/ücretsiz izin kullanan ve bu dönem içinde menfaat karşılığı çalışmayan veya sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan eş için,

-Geçici iş göremezlik ödeneği alan eş: Sosyal güvenlik kurumuyla ilişkilendirilme ya da sosyal güvenlik kurumundan aylık alma anlamına gelmeyen geçici iş göremezlik ödeneği alan eş için,

-Staj yapan eş: Meslek edinme ya da eğitim sırasında yapılan çıraklık veya belirli süreli staj dönemlerinde gelir elde eden ve sosyal güvenlik kurumuyla ilişkilendirilen eş için memurun aile yardımı talebinde bulunabilir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.