Öğretmenler Seminerler İçin Ek Ders Ücreti Alabilecek mi?

Öğretmenler özellikle mesai ve ders saatleri dışında mecburen görevli tutulabildikleri seminerlere mahsuben ücret alabilecekler mi?

Öğretmenler Seminerler İçin Ek Ders Ücreti Alabilecek mi?

Ülke genelinde birçok okulda görev yapan farklı branşlara mensup öğretmenlerin ortak bir dil ile mağdur edilebildikleri ifade edilebiliyor. Bu duruma göre bazı öğretmenler ders süreleri bittiğinde ve okulda bulunmak zorunda oldukları mesai saatlerinin dışında da görevlendirilebiliyor. Dahası bu ekstra ve plansız yapılan görevlendirmelere karşılık ücret almayan eğitimciler de bulunuyor.



Ek dersin de dışında kalan ve mesaiden sonra yapılan görevlendirmelerde öğretmenlerin ücret hak ettikleri ve bu emeklerine karşılık herhangi bir ücret ödemesi yapmayan kurumların doğrudan suç işledikleri belirtildi. Artık öğretmenler kanunla sabit olmak üzere böyle bir uygulamaya tabi tutulduklarında haklarını arayabilecekler ve hak ettikleri ücretleri alabilecekler.


Yargıdan gelen karar göre Anayasa’nın 18. Maddesi bu konuda bağlayıcı duruma getirildi. İlgili maddeye göre; “kimsenin zorla çalıştırılamayacağı, angaryanın yasak olduğu, 55. maddesinde ise ücretin emeğin karşılığı olduğu kuralı hatırlatılarak, olağan dönemlerde Devletin çalışanlara herhangi bir ücret ödemeksizin onları istihdam etmesi olanağının bulunmadığı, kural olarak çalışma saatlerinin mesai saatlerini taşmayacak şekilde belirlenmesin gerekeceği ancak hizmetin özelliğin gerektirmesi durumunda bu günlere de çalışma konulmasına olanak tanındığı, ancak esasen istirahat saatlerinde idarece görevlendirme yapılmak suretiyle kamu personeline görev verilmesi durumunda bu göreve yönelik olarak personele ödeme yapılmasının gerekeceği tartışmasız olduğundan mesai saatleri dışında yapılan seminerlere ek ders ödenmesine karar vermektedir.”




YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması