ÖĞRETMENLERE 10 SAAT İLAVE EK DERS ÜCRETİ ÖDENECEK

azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında ekstra 10 saat ek ders ücreti ödenebilecek.

ÖĞRETMENLERE 10 SAAT İLAVE EK DERS ÜCRETİ ÖDENECEK

2018/14 nolu Genelgeye göre, Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacak. Başlatılan çalışmaların etkin duyuru ve tanıtımı yapılacak. Kurslar, 5 Mart'ta başlatılacak ve en geç 11 Mayıs'ta tamamlanacak.GÖREV ALAN ÖĞRETMENLERE 10 SAAT EK DERS ÜCRETİ ÖDENECEK

Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Yetiştirme, okuma - yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi; "(1) Bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere; a) Ders yılı içinde; 4) Okuma-yazma kurslarında,görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,ek ders görevi verilebilir." hükmüne göre azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında ekstra 10 saat ek ders ücreti ödenebilecek. Bu kapsamda öğretmene sen 40 saat sınırını doldurdun denilemeyecek. 40 saatin üzerinde 10 saatte kurs görevi ve ek dersi alabilecek. Okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri yarı yıl ve yaz tatillerinde bu 30 saate çıkabilecek.

Ayrıca Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları" başlıklı 8. maddesi 2. fıkrasındaki; "(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir." hükümlerine göre aylık karşılığı verilemeyecek. Yine 2018/14 Genelgenin 1. maddesi (ç) fıkrasındaki; "Görevlendirilecek sınıf öğretmenlerinin Genel Müdürlüğümüzün 08.12.2014 tarihli ve 6192975 sayılı yazısında belirtilen esaslara göre belirlenmesi,"hükümlerine göre Okuma ve yazma kurslarında görevlendirilecek öğretmenlere belirlenecektir.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2018, 11:59YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması