Okul Müdürlerine İlave Ücret mi Geliyor?

Okul Müdürlerine İlave Ücret mi Geliyor..

Okul Müdürlerine İlave Ücret mi Geliyor?
 Toplu Sözleşme görüşmelerinde öğretmenlere ve müdür yardımcılarına verilen nöbet ücreti ne yazık ki okul müdürlerine ve müdür başyardımcılarına reva görülmüştü. Okul Müdürlerine yapılan bu ayıbı temizlemek, ya da gönüllerini alıp onları susturmak için olsa gerek bu konuda çok sayıda açıklama yapıldı, beyanatlar verildi ama nafile…

Şu ana kadar herhangi bir gelişmenin olmaması, ne yazık ki bu konuda yapılan açıklamaların da havada kalmak üzere olduğunu göstermektedir. Zira haber.net">mebhaber.net/sendika">sendika görüşmelerinde resmi ağızlardan verilen “Maliye Bakanlığından görüş bekleniyor” şeklindeki rutin cevabın deyim yerindeyse “topu taca atma” anlamına geldiğini müdürler iyi bilirler. 

Bu konuda en son yapılan bir açıklama ise konuya yeni bir boyut kazandırmıştır. Nitekim Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Şükrü KOLUKISA tarafından yapıldığı iddia edilen ve medyada yer alan aşağıdaki değerlendirme ve açıklama eğer doğruysa bu konu yeni bir boyut kazanmış demektir. 

Açıklama aynen şöyle: “Okul müdürleri, okulu yöneten kişi olarak kendileri de nöbet ücretiisteyebilirler ama okul müdürlerinin nöbet görevi yoktur. Bu nedenle nöbet ücreti de yoktur. Biz nöbete ücret aldık, kişiye ücret almadık. Ancak müdürlere temsiliyetinden dolayı şu andaki aldıkları ücreti geliştirme, kurum içi dengelerin tesis edildiği bir ücretlendirme için çalışmalarımız var. Bu konuyu Bakanlıkla müzakere ediyoruz. Ek ders esaslarında yapılacak değişiklikle bunun giderilebileceği kanaatindeyiz. 30 Kasım’da yapılacak KPDK toplantısına taşıyacağımız konulardan biri de budur.” 

Görüldüğü gibi bu açıklamadan anlaşılan, Toplu Sözleşme Pazarlık Masasının iki ucunda oturan devlet ve yetkili sendika okul müdürlerinin nöbet görevinin bulunmadığına, bu nedenle de ücret verilmemesi gerektiğine hükmetmişler.

AÖF Sınavında Görev Alacak Öğretmenler Belli Oldu
Eğer gerçekten durum buysa yani resmi bir yazıyla Bakanlık okul müdürlerinin nöbet görevinden dolayı herhangi bir sorumluluğunun olmadığını duyurursa okul müdürleri bundan memnuniyet duyarlar, o çok görülen ücrete de hiç tenezzül etmezler, konu kökten çözülmüş olur. 

Ama okullardaki uygulamadan azıcık haberi olanlar çok iyi bilir ki bir öğrencinin burnu kanasa bakanlık ve yargı önce okul müdüründen hesap sormakta, yerine göre idari ya da adli ceza almaktadırlar. 

Yine bu açıklamadan anlaşılan ve yeni bir gündem olarak karşımıza çıkan, okul müdürlerinin bu tür zararlarını ve dezavantajlarını gidermek için “Temsil görevinden” kaynaklanan iyileştirme ücreti, “30 Kasım’da yapılacak KPDK toplantısına” taşınacaksa bu gecikmiş adım yeni ve son derece isabetli bir adım olarak MEMURSESİ tarafından memnuniyetle takip edilecektir. 

Zira bu ülkede makam ya da temsil farkı verilmeyen tek görev okul müdürlüğü makamı olduğu için bu haksızlığın bir an önce giderilmesi ve angarya olduğu devlet tarafından bile kabul edilerek ücretlendirilen nöbet görevinin ağır sorumluluğundan müdürlerin kurtulması en büyük dileğimizdir.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması