Şoföründen az maaş alan müdür iyileştirme bekliyor!

Şoföründen az maaş alan müdür iyileştirme bekliyor

Şoföründen az maaş alan müdür iyileştirme bekliyor!
20 Nisan 2016 Çarşamba 13:06

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan şube müdürleri, hükümet tarafından üzerinde çalışılan Kamu Personel Reformu ile özlük haklarındaki ücret mağduriyetinin giderilmesini istiyor.

657 Sayılı Kanuna göre kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan şube müdürleri gerek çalışırken gerekse emekli olduklarında bazı hak kayıpları yaşıyor. Şube müdürlerinin idari ve teknik sorumluluklarının yanında ek olarak gerçekleştirme görevlisi ve İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSG) açısından İşveren Vekili ve İSG Kurul Başkanı görevlerinin verilmesi ile sorumlulukları daha da arttı. Sorumluluklarının artmasına rağmen mevcut uygulamada yöneticiler arasında ücret aralıkları dengesizliği bulunuyor. Genel Müdür Muavini ile Daire Başkanı arasında maaş farkı 300 TL seviyelerinde iken Daire Başkanı ile Şube Müdürü(GİH) arasında 1450 TL civarına kadar çıkıyor.

Daire Başkanı ile Şube Müdürü arasındaki bu orantısız fark Şube Müdürlerine de Daire Başkanlarına verilen Makam Tazminatının yarısı (710TL. yapar) verilmek suretiyle makul seviyeye çekilebilir. Diğer taraftan makam tazminatlarının yöneticilik yapan kişilere verilen bir hak olması gerektiği dikkate alındığında, bu tazminatın yöneticilik görevi olmayan kariyer uzmanları ile Müfettişlere verilmesine rağmen, kamu kurum ve kuruluşlarında yönetici olarak görev yapan Şube Müdürleri bu tazminattan mahrum bırakılıyor.

Emekli durumunda; Şube Müdürlerine bağlanan maaş miktarı çalışırken aldığı ücretin neredeyse yarısına düşmesi sebebiyle çok sayıda Şube Müdürü emekli olamamakta ve 65 yaşını beklemektedir. Bu ise üniversitelerden mezun birçok insanın işsiz kalmasına sebep olmakta.

Hükümetin Kamu Personel Reformu yapmak üzere bir çalışması olduğu biliniyor. Yapılacak düzenlemelerde çalışma barışını olumsuz etkileyen bu durumların dikkate alınması ve bu çalışma yapılıp Kanunlaşana kadar Şube Müdürlerine Makam ve Görev Tazminatı verilerek ücret dengesinin sağlanması bekleniyor.

Emekli olmaları halinde ise; 30 Hizmet yılı baz alınarak;

Daire Başkanı : 3.515 TL

Teknik kökenli Şube Müdürü : 2.590 TL

GİH Sınıfı Şube Müdürü : 2.065 TL

Mühendis : 2.590 TL

İlkokul Mezunu Sendikalı Kamu İşçisi : 3.500 TL civarında emekli maaşı alıyor.

(Sgk Rehberi)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.