Sahte Diplomalı Müdür!!

Sahte Diplomalı Müdür..

Sahte Diplomalı Müdür!!
18 Aralık 2015 Cuma 23:38

Müdür görevlendirme ve mülakat komisyon üyelerinin tamamının Eğitim Bir Sen üyesi ilçe milli eğitim ve şube müdürleriyle yöneticilerinden oluşturulmasına karşı çıkıyorum.

Eğitim Bir Sen üyesi olmadıkları için öğretmen yapılarak itibarsızlaştırılan okul müdürleriyle ilgili yerel idari mahkemelerle Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun verdiği “iptal” kararlarının uygulanmamasını eleştiriyorum.

Ama “şeffaf ve adil” olması gereken milli eğitim, bildiğini okuyor, yargı kararlarını çeşitli gerekçelerle uygulamayarak Eğitim Bir Sen üyelerini hak etmediği halde ödüllendiriyor.

Farklı
sendikalardaki öğretmen ve yöneticiler, Eğitim Bir Sen’e üye olmaları şartıyla müdür olarak görevlendiriliyor.

Aksine söyleyen varsa, kendilerine güveniyorlarsa çıkarlar “hayır”derler.

Diyemezler. Çünkü “doğru”. Çünkü o kadar çok örnek var ki, yalanlamaya kalkarlarsa altında ezilirler.

Maalesef tarafsız, adil olması, hak edene puan vermesi gerekenler de kadrolaşarak milli eğitimi ele geçirmek isteyen Eğitim Bir Sen’in oyununa bilerek ya da bilmeyerek alet olmuşlardır.

Ama ilahi
adalet tecelli etmeye başladı. Adil davranmayarak hak yiyenlerin foyası yavaş yavaş çıkmaya başladı.

Yargıda devam eden hesaplaşmalardan bahsetmiyorum. İdari yargı ve Danıştay kararlarından söz ediyorum.

Sahte belgelerle müdür yapılan Eğitim Bir Sen üyelerinden bahsediyorum.

Örnek mi istiyorsunuz? Sıkı durun, kulaklarınızı açın ve dinleyin.

Umarım; milli eğitimi yönetenler, komisyonların aynı isimlerden oluşmasında ısrar edenler bu son örnekten ders çıkarırlar.

“Müdür görevlendirmeleri adil, şeffaf değil” diyerek görevlendirmeleri “iptal” eden yargı kararlarına değil de “çakma ve keyfi” puanları verenlere inananlar nerede hata yaptıklarını geç de olsa anlarlar.

Bu yazıyı ve vereceğim örneği en çok da hoşgörü fakiri, eleştiriye tahammülü olmayan,
haberlerimden ve yazılarımdan rahatsız olan, Başkomutan ve Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını ağzına almayan, alamayan Türk Eğitim Sen’den istifa ederek Eğitim Bir Sen’e başkan olan Şahin Yaşlık ve üyeleri okusun!

CAFER HOCA OLAYI

Bugünkü Konumuz; Eğitim Bir Sen’in sahiplendiği, Eğitim Bir Sen üyesi Kartepe ilçe milli eğitim müdürü Mahmut Sami Demirci’nin koruduğu Cafer Kuzu.

Süleyman Demirel Üniversitesi mezunu olan tarih öğretmeni Cafer Kuzu, 2001 yılından buyana Kocaeli’de görev yapıyor.

2011 yılında Hayrettin Gürsoy Güzel Sanatlar ve
Spor Anadolu Lisesi’nde göreve başlayan müdür yardımcısı Cafer hoca, 4 Eylül 2015’te Kandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne atandı.

“Cafer hoca, müdürlük
sınavına girmiş, 94 puan almış. Ne var bunda? Eğitim Bir Sen üyesi olmak kabahat mi” diyenler çıkabilir.

Eğitim Bir Sen üyesi olmak elbette kabahat değil. Ama 94 puan veren müdür sınav komisyon üyelerinin tamamının Eğitim Bir Sen üyesi olması düşündürücü.

İnanmadınız değil mi? O zaman sıkı durun komisyon başkanı ve üyelerini yazıyorum.

Komisyonların “kıdemli ve değişmez” başkanı milli eğitim müdür yardımcısı Muhlis Öztürk, Üyeler; Kocaeli il milli eğitim şube müdürü Eğitim Bir Sen üyesi Turgut Cüre, İzmit ilçe milli eğitim şube müdürü Eğitim Bir Sen üyesi Murat Arslan, Gölcük ilçe milli eğitim şube müdürü Eğitim Bir Sen üyesi Ahmet Şimşek, Çayırova ilçe milli eğitim şube müdürü Eğitim Bir Sen üyesi Bünyamin Köse.

Yorumu, değerlendirmeyi, kafalardaki soruların cevabını siz okurlara bırakıyorum.

DİPLOMA SAHTEYMİŞ!

Gelelim asıl konumuza, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Cafer Kuzu adına düzenlenen “Kamu Yönetimi Yüksek Lisans” belgesine.

Kız öğrenci pansiyonu bulunan Kandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne atanan 38 yaşındaki bekar Cafer Kuzu’nun milli eğitime verdiği, dosyasına konan, resmi kayıtlara işlenen belgenin “sahte” olduğu iddiasına.Kafanızı fazla karıştırmadan hemen konuya giriyorum. Celal hocanın “Kamu Yönetimi Yüksek Lisans” belgesinin sahte olduğu iddiası şikayet üzerine ortaya çıkmış.

Kartepe Hayrettin Gürsoy Spor Anadolu Lisesi Müdürlüğü, 30.11.2015 tarihinde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğüne yazı ile Cafer Kuzu adına düzenlenen“Kamu Yönetimi Yüksek Lisans” belgesini sormuş.

Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğünün 3 Aralık 2015 tarihinde müdür Prof. Dr. Hüseyin Gül imzasıyla verdiği cevap aynen şöyle; “Enstitümüzün Kamu Yönetimi Anabilim Dalı Yüksek Lisans programında Cafer Kuzu adlı öğrenci kaydı bulunmamakta olup, ekte ilgili adına gönderilen belgede bulunan diploma nosu ve 27.6.2014 tarihli mezuniyet belgesi düzenlenmemiştir. Bilgilerinize arz ederim.”

ŞİMDİ NE OLACAK?

Hayrettin Gürsoy Spor Anadolu Lisesi Müdür yardımcısı iken Eğitim Bir Sen üyelerinden oluşan komisyonun verdiği 94 puan ile Kandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğüne atanan Cafer Kuzu ile ilgili milli eğitimin ne yapacağını merak ediyorsunuzdur.

Haklısınız. Eğitim Bir Sen’in korumasındaki diğer müdürler için açılan soruşturmalar gibi bu dosyanın da kapatılmasını düşünebilirsiniz.

Ama Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in konuyu öğrenmelerinin ardından gereğini yapacaklarına inanıyorum.

Ben asıl, Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü Kamu Yönetimi Anabilim Dalı tarafından verilen, ancak “sahte” olduğu iddia edilen diplomanın Kartepe ilçe milli eğitim müdürlüğünce dosyaya nasıl konduğu, resmiyet kazandığını merak ediyorum.

Sayın Vali Güzeloğlu ve sevgili il müdürü Çelik’in, “sahte” olduğu iddia edilen diplomayı kullanan Cafer Kuzu kadar o diplomayı resmiyete sokan, kayıtlara geçirenler hakkında da gereğini yapacaklarına inancım tam.

Neler olacağını, faturanın kimlere kesileceğini, soruşturmayı yürütenlerin Eğitim Bir Sen üyesi sorumlularına güçlerinin yetip yetmeyeceğini birlikte göreceğiz.

MÜDÜR DEMİRCİ HABERSİZMİŞ!

Kartepe ilçe milli eğitim müdürlüğünde, Mahmut Sami Demirci’nin göreve başladığı 11.6.2014 tarihinden buyana ilginç olaylar yaşanıyor.

Müdür Sami Demirci, devlet memuru olduğunu unutup, Eğitim Bir Sen eski başkanı Halil İbrahim Keleşoğlu’nun 14 Şubat’ta Ak Parti il binasında milletvekili aday adaylığı açıklamasında siyasi partinin gövde gösterisine katılmıştı.29 Mayıs 2015’de Kocaeli genelinde bir ilk yaşandı. Türk Eğitim Sen yöneticileri Kocaeli’de 12 ilçe olmasına rağmen sadece Kartepe ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasında,“Kartepe ilçe milli eğitim müdürü Mahmut Sami Demirci, makamını öğretmenleri Eğitim Bir Sen’e üye yapmak için kullanıyor” iddiasına yer vermişti.

10 Temmuz 2015 tarihinde de Aktif Eğitimciler Sendikası Kartepe ilçe milli eğitim müdürlüğü önünde yaptığı açıklamada, “İlçe milli eğitim müdürü Demirci, üyelerimize ceza vermek için eline bir metre alıp okul müdürleri odasının metrekaresini hesaplamakta, okulların tozlu
arşivlerine girip 5-10 yıllık evrakları bizzat kendisi inceleyerek üyelerimizin açıklarını bulmaya çalışmaktadır” demişti.

İlçesinde uçan sinekten haberi olan, okul müdürleriyle öğretmenlerin her hareketini takibe alan, attıkları adımdan haberdar olan müdür Mahmut Sami Demirci, Cafer Kuzu’nun Hayrettin Gürsoy Spor Anadolu Lisesi müdür yardımcısı iken özlük dosyasına konan Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nce verildiği iddia edilen “Kamu Yönetimi Yüksek Lisans” diplomasından haberi yokmuş!

İlahi Mahmut Sami Demirci! İlçelerde görevli öğretmenlerin özlük dosyalarının ilçe milli eğitim müdürlüklerinde tutulduğunu, Cafer hocanın “Kamu Yönetimi Yüksek Lisans” diplomasının(!)
mebsise kayıt edildiğini bilmesem neyse.

Anlaşılan müdür Demirci kendisini akıllı, Eğitim Bir Sen üyesi dışındaki herkesi aptal sanıyor.

Sahi ne olacak bu işin sonu? İl milli eğitim müdürü soruşturma başlatır mı?

Soruşturma sonunda kimler bedel öder? Eğitim Bir Sen, üyelerine sahip çıkarak öncekiler gibi bu dosyayı da kapatır mı?

Bilemem, bir şey diyemem. Bekleyip görelim.

*** *** ***

MİLLİ EĞİTİM, NECMETTİN DEMİRTAŞ’A DOKUNAMIYOR

Milli eğitim, Eğitim Bir Sen üyelerine dokunamazken, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Eğitim İş, Aktif Eğitim Sen üyelerini soruşturmalarla, cezalarla, müdür görevlendirmemekle sindirmiyor ama haklarını vermiyor, mağdur ediyor, itibarsızlaştırıyor.

Tek tek örnek verecek değilim. Yerel mahkemelerin ve Danıştay’ın verdiği“iptal” kararlarına bakmak yeterli.

Daha ilginci, görevden aldığı yöneticilere tebligat yapamıyor, eski okulundan ilişkisini kesemiyor, yeni okulunda başlatamıyor.

Tebligat kanununa ve yönetmeliğin açık hükmüne rağmen.

Örnek mi? O kadar çok ki. Çok geriye gitmeye gerek yok.

İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni iken soruşturma ile Yenimahalle Ortaokulunda görevlendirilen Ahmet Sağlam atama kararnamesi 29 Eylül 2015’te çıkmasına rağmen İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğü ancak 43 gün sonra 12 Kasım 2015’te tebliğ edebilmiş.

Tebligat adresi belli olmasına rağmen. Neymiş efendim raporluymuş.

Bir başkası, daha çarpıcı olanı, Kocaeli Fen Lisesi müdür başyardımcısı resim öğretmeni Necmettin Demirtaş.

Müdür başyardımcılığı görevi üzerinden alınan Necmettin hocanın tayini 12 Haziran 2015’te İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesine resim öğretmeni olarak çıkmış.

Ama tayininin çıkacağını önceden öğrenen Necmettin hoca, 6 Haziran’da rapor almış.

O tarihten buyana, bir başka deyişle 6 kez heyet, 7 kez tek tabip raporu alan Necmettin hoca 6 ay 11 gündür raporlu.

6 Haziran’dan buyana fen lisesine uğramıyor. İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğü de tebligat yapmıyor ya da yapamıyor.

İşin ilginç yanı; Necmettin hoca Kocaeli fen lisesi ile ilişiğini kesmediği için müdür başyardımcılığına bir başkası görevlendirilemiyor.

Kaldı ki, 6 Ekim 2015 tarih ve 29494 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine Dair Yönetmelikte, “Fen lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde Matematik, Fizik, Kimya veya Biyoloji alanı öğretmeni olmak şartı aranır” yazıyor.

Resim öğretmeni Necmettin Demirtaş’ın, yönetmeliğe göre müdür yardımcılığı olması mümkün olmadığından o kadronun boşaltılmamasını anlamak mümkün değil.

Yönetmeliği, Danıştay kararlarının uygulanmasında engel gösterenler fen lisesinde müdür başyardımcısı olamayacaklara neden uygulayamıyor, merak ediyorum.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.