İhraç Edilen Öğretmenler İçin Dava Dilekçesi Hazırlandı

İhraç Edilen Öğretmenler İçin Dava Dilekçesi Hazırlandı

İhraç Edilen Öğretmenler İçin Dava Dilekçesi Hazırlandı
08 Eylül 2016 Perşembe 12:40

01 Eylül 2016 tarihli ve 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun 

Hükmünde Kararname ile görevden alınan öğretmenlerle ilgili dava açma süresi başladı.

İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda dava açma süresi düzenlemesi şöyledir:


Dava açma süresi:

Madde 7 – 1. Dava açma süresi, özel kanunlarında ayrı süre gösterilmeyen hallerde Danıştayda ve idare mahkemelerinde altmış ve vergi mahkemelerinde otuz gündür.

Dolayısıyla öğretmenler için dava açma süresi KHK'nın yayımlandığı 01 Eylül 2016 Günü başlamış ve 30 Ekim 2016 tarihinde sona erecektir. 

Memurların açacağı davalarla ilgili OHAL nedeniyle Yürütmeyi Durdurma kararı verilemeyecektir. O bakımdan gereksiz masraf olamması açısından dava açarken Yürütmeyi Durdurma talebinde bulunulmamasını öneririz. 

Dava açma masrafı yaklaşık olarak 200 TLdir.

Ayrıca davanın kaybedilmesi durumunda davalının bin TL tutarındaki avukatlık ücreti de davalıya bırakılacaktır.Aşağıda verdiğimiz dava dilekçesini Türk Eğitim Sen Hukuk Bürosu hazırlamış. incelendiğinde emek verildiği ve son derece tutarlı ve yeterli bir dilekçe olduğu görülecektir.

Ancak Kanun ve KHK'larla tesis edilen işlemlerin iptal yetkisi idari mahkemelerde bulu
nmamaktadır. Dolayısıyla açılacak davada mutlaka "İç hukuk yollarını takip edip tüketmek ve Anayasa Mahkemesine bireysel dava açma hakkına sahip olmak açısından esastan karar verilmeyerek dilekçemin bir üst mahkemeye gönderilmesi." ifadesinin bulunmasında büyük yarar vardır. 

Yakın zamanda bu tür dilekçe örnekleri çoğalacak ve olgunlaşacaktır. 


Bu linki lütfen inceleyiniz:
ÖNEMLİ DUYURU: Aşağıda linklerini verdiğimiz dilekçenin birinci sayfasını şu şekilde değiştirin:
Görevden alınan öğretmenler bu sayfayı tarayıcılarının sık kullanılanlar klasörüne eklerlerse yorumlar böümünde paylaşılacak bilgilerden yarlarlanabilirler.

Dilekçenin Word dosyası için TIKLAYINIZ


Dilekçenin PDF dosyası için TIKLAYINIZ
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.