Liselerde Dönem Sonu Ortak Sınavlar Değişti!!

Liselerde Dönem Sonu Başarısız olan öğrencilere yapılan Ortak Sınavlardaki uygulama değişti. Ama kafalardaki soru işaretleri devam ediyor..

Liselerde Dönem Sonu Ortak Sınavlar Değişti!!
30 Aralık 2015 Çarşamba 12:38

Okullarda rtka sınavlar bir yandna devam ederken Liselerde geçtiğimiz yıl Dönem Sonu Başarısız olan öğrencilere yapılan Ortak Sınavlarla ilgili madde değişti.

Buna göre geçtğimiz yıl 2014-2015
eğitim öğretim yılında dönem sonunda herhangi bir dersten 50 ortalamanın altında notu olan bir öğrenci bu şekilde kaç dersi varsa onlardan zorunlu olarak dönem sonunda ortka sınava girmek zorundaydı.

Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de girebiliyordu.

MEB Bu maddeyi değiştirdi ancak kafalardaki karışıklık gitmedi.

Eski hüküm: Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısız dersi bulunan öğrenciler içinher bir dersten dönem sonunda ayrıca ortak bir sınav daha yapılır. Bu sınava isteyen başarılı öğrenciler de girer ve sınavdan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dahil edilir.

Yeni hüküm: Yazılı sınavlar ve diğer değerlendirmeler sonunda başarısını yükseltmek isteyen öğrenciler için dönem sona ermeden her dersten ayrıca ortak bir sınav daha yapılır. Bu sınavlardan alınan puan diğer puanlarla birlikte dönem puanının hesaplanmasında aritmetik ortalamaya dahil edilir. Sınava girmek isteyen öğrencilerin yazılı başvurusu alınır. Başvuruda bulunup da sınavlara katılmayan öğrenciler hakkında 48 inci maddenin ilgili fıkra hükümleri uygulanır."

Yönetmelik maddesinde açıkça yazılmadığı için tam olarka anlaşılamayan husulardan birisi şu şekilde;

Eski ve Yeni Milli Eğitim Bakanları Bir Arada
Zayıfı olan örğencielrin bu sınavlara girmesi zorunlu mu?

Değilse niçin her dersten bir ortak sınava daha yapılır ifadesi kullanılmıştır?

MEB bu konuda kafalardaki soru işaretlerini giderecek net bir açıklama yapmalıdır.

Dönem sonu ortak sınavlar zorunlu değildir.Başarıl ıya da başarısız yazılı ve per
formans notları girilenöğrencielrden isteyen dilekçe ile başvuruarak sınavlara girebilecektir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.