MEB'den ''Nöbet Görevi'' Yazısı

MEB'den ''Nöbet Görevi'' Yazısı Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Nöbet Görevi Konusunda bir Resmi Yazı Yayımladı..

MEB'den ''Nöbet Görevi'' Yazısı
29 Aralık 2015 Salı 18:15

MEB'den ''Nöbet Görevi'' Yazısı Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Nöbet Görevi Konusunda bir Resmi Yazı Yayımladı

İŞTE O RESMİ YAZI:

T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Sayı : 45512797-45-E. 11617114 13.11.2015

Konu: Nöbet görevi

AKSARAY VALİLİĞİNE (İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi: a) Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/04/2011 tarihli ve B.08.0.TTK.0.07.06.00/200/2698 sayılı yazısı,

b) 26.07.2014 tarihli 29072 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan. Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği.

c) 06.11.2015 tarihli ve 95274460-622.02-E.I1335261 sayılı yazınız.

Nöbet tutmasının sakıncalı olduğu yönünde
sağlık raporu sunan öğretmenlerin nöbet görevinden muaf tutulup tutulamayacağı, nöbet görevinin öğretmenin asli görevi olduğu kabul edildiği takdirde ise öğretmenin sağlık durumu nedeniyle mesleğini yürütmesinin uygun olup olmadığı hususunda yeni sağlık kurulu raporu istenilip istenilemeyeceğine ilişkin ilgi (c) yazınız incelenmiştir. İlgi (b) Yönetmeliğin 44 üncü maddesinde sağlık raporu veya sağlık kurulu raporu alan öğretmenlerin nöbet tutmayacağına dair bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu hususta sağlık raporu veya sağlık kurulu raporu alan öğretmenlerin nöbet görevinden muaf tutulup tutulmayacaklarına dair Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığından alınan ilgi (a) görüş yazısında; "İlgi (b) Yönetmeliğe göre nöbet görevi öğretmenin asli görevlerindendir. Bu nedenle adı geçen öğretmenin, okuldaki nöbet görevini yerine getirmesi, ancak heyet raporu gereğince de, uzun süre ayakta kalması sakıncalı bulunduğundan, okul yönetimince durumuna uygun mekânlarda nöbet görevi verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir." denilmektedir.

Buna göre sağlık raporu veya sağlık kurulu raporu ile nöbet görevini yapmak istemeyen öğretmenlere Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının ilgi (a) görüş yazısı doğrultusunda nöbet görevi verilmesi gerekmektedir. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Funda KOCABIYIK

Bakan a. Genel Müdür


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.