O evrakı almayan memur yandı!

Kendisine yapılmak istenen tebligatı almadığı (tebellüğden kaçındığı) için, kurumu tarafından hakkında disiplin hükümleri uygulanan devlet memurlarına da rastlanabiliyor.

O evrakı almayan memur yandı!
30 Ağustos 2016 Salı 22:04

Kendisine yapılmak istenen tebligatı almadığı (tebellüğden kaçındığı) için, kurumu tarafından hakkında disiplin hükümleri uygulanan devlet memurlarına da rastlanabiliyor.

Devlet memurlarının, haklarında yapılan işlemlerle ilgili olarak kendilerine tebliğ edilen evrakları almak istemedikleri (tebellüğden kaçındıkları) durumlar da söz konusu. Bu durumlarda, tebellüğden kaçınan memurlar hakkında bazı kurumlar disiplin cezası verme yoluna gidebiliyor.

Benzer bir olayda;

-Kendisine tebliğ edilmek istenen evrakları almaktan imtina ettiği için bir memur hakkında kınama cezası verilmiş ve ceza almış olması nedeniyle de bu memura teşvik ikramiyesi ödenmemiştir.

-Hakkında yapılan bu işlemlerden dolayı, ilgili memur dava açmıştır.

-Davaya bakan idare mahkemesi, tebligattan imtina etmesinin bir hak olması nedeniyle, bu hakkın kullanılmasının disipline aykırı bir eylem olarak değerlendirilemeyeceğine ve kınama cezası verilmesi işleminde hukuka uyarlık bulunmadığına hükmetmiştir.

Mahkeme ayrıca, tebellüğden kaçınma ile memurun görevi arasında başarı ve performans yönünden bir ilişkinin bulunmaması nedeniyle, teşvik ikramiyesi ödenmemesinde de hukuka uyarlık görmemiştir.

-Konuyu temyiz aşamasında değerlendiren Danıştay 12.Dairesi ise, idare mahkemesince verilen karar ve dayandığı gerekçenin hukuk ve usule uygun olduğuna, bozulmasını gerektirecek bir sebebin bulunmadığına hükmederek, temyiz istemini reddetmiş ve idare mahkemesi kararını onamıştır.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.