Doğum yapan memura yarım gün izinde değişiklik

Doğum yapan memurlara tanınan yarım gün çalışma izni hakkında, 20 Ocak 2016 tarihi itibariyle iki kritik noktada değişiklik yapıldı. İşte memura yarım günlük doğum izninde yapılan o 2 değişiklik...

Doğum yapan memura yarım gün izinde değişiklik
22 Ocak 2016 Cuma 21:13

Memur annelerin yeni kavuştukları haklardan biri de 'yarım gün çalışma' izni... Doğum yapan memurlara 6 ay kadar süreyle yarı zamanlı çalışma imkanı tanıyan yasada, Meclis genel Kurulu, 20 Ocak 2016 tarihi itibariyle iki değişiklik yaptı.
Meclis gündeminde olan yasa, memur kadınların doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alabileceğini öngörüyordu. Bu maddeye ek maddeler eklendi.

BABANIN DA KULLANABİLECEĞİ İZİN...
AYRICA SÜT İZNİ YOK!

Bu değişiklklere göre, doğum yapan memurlar, doğumdan sonraki 8 haftalık analık izninden sonra isterse çocuk 7 yaşından gün aldığı tarihe değin haftalık çalışma saati olan 40 saat yerine 20 saat çalışabilecek; ayrıca bu izni isterse baba da kullanabilir. Bu dönemde ayrıca süt izni verilmeyecek.

ANNE-BABA HAKKINDA İSTERSE GERİ DÖNEBİLİR...

Yarım gün çalışmaya başlayan anne veya baba istediği zaman bu hakkından geri dönebilir fakat bu durumda aynı çocuk için bir daha yarım gün izin istenemeyecek...

MALİ VE SOSYAL HAKLAR DA YARIM GÜN VERİLECEK

Yarım gün çalışmaya başlayan memurun mali ve sosyal hakları yarım gün olarak verilecek; yani bir anlamda yarım maaş alıyor hale gelecek... Fiilen çalışmaya bağlı ödemelerde ise (ek ders, döner sermaye, fazla çalışma vb.) sadece çalıştığı saatlerin mali ödemesini alabilecek...Yarım gün çalışılan sürelerin derece ve kademeye etkisi de yarım nisbetinde olacak.

ÇALIŞMA SAATLERİ NASIL VE KİM TARAFINDAN BELİRLENECEK?

Yağılan son değişiklikle; yarım gün çalışmak isteyen memurların, çalışma saatleri kurumlarınca belirlenecek. Yarım gün çalışma hakkından yararlandırılmayacak personel Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.