HANGİ ÖĞRETMENLER 2 YILDA İLAVE 1 İLAVE KADEME ALIR ?

HANGİ ÖĞRETMENLER 2 YILDA İLAVE 1 İLAVE KADEME ALIR?

HANGİ ÖĞRETMENLER 2 YILDA İLAVE 1 İLAVE KADEME ALIR ?
14 Kasım 2015 Cumartesi 10:37

Öğretmenlerin kazanılmış hak aylık derecelerinin yükselmesi, bulundukları derecede en az 3 yıl çalışma şartına bağlanmış olmasına rağmen, bazı yerlerde görev yapan öğretmenler 2 yıl çalışınca dereceleri yükselmektedir.

Kademelerinin ilerleyebilmesi için bulundukları kademede en az 1 yıl; derecelerinin yükselebilmesi için ise bulundukları derecede en az 3 yıl ve bu derecenin üçüncü kademesinde en az 1 yıl bulunmuş olmaları gereken Devlet memurlarından bazıları, her iki yıllık çalışmaları karşılığında ilave bir kademe ilerlemesi alabildiklerinden, bu memurlar 2 yılda bir derece yükselebiliyor.

İki yıl hizmet karşılığında öğretmenlerin ilave kademe alınması

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, yer değiştirme suretiyle belirli bir süre görev yapmak üzere ve mecburî olarak sürekli görevle atanan memurlara, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde fiilen görev yapacakları sürenin her iki yılı karşılığında ilave bir kademe verilmesini hükme bağlamış olup, 150 Seri No’lu Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği ile de konuya ilişkin bazı açıklamalar yapılmıştır.

Öte yandan, “Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” ile öğretmenler zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulurken, öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar da belirlenmiştir.

Bu düzenlemelere göre, zorunlu yer değiştirmeye tabi olan öğretmenlerin ilave bir kademeilerlemesi yapılabilmeleri için;

*Kalkınmada 1 inci derece öncelikli yerlerde görev yapıyor (zorunluluk, eş durumu, kendi isteği ve benzer sebeplerle) olmaları,

*Bu yerlerde fiilen görev yaparak geçirdikleri sürelerin (yıllık izin süresi dahil) 2 yıldan az olmaması

gerekmektedir.

İlave kademe verilmesinde esas alınan hizmet süreleri

Öğretmenlerin 1 inci derece öncelikli yerlerde geçirdikleri sürelerin tamamı, ilave kademe ilerlemesi yapılması için gerekli sürenin hesabına dahiledilmemektedir.

Bu yerlerde görev yaparken kullanılan yıllık izinler (idari görevdeki öğretmenlerin kullandığı), dinlenme ve yaz tatili süreleri 2 yıllık sürenin hesabına dahil edilirken;

-Çeşitli mazeretler sebebiyle kullanılan izin süreleri (mazeret izinleri); hastalık izni süreleri; aylıksız izin süreleri; mehil müddeti (göreve başlamak için geçen yasal süreler)

-Kalkınmada 1 inci derece öncelikli yerler dışına vekaleten, geçici görevle veya hizmet içi eğitim ve benzeri nedenlerle geçici olarak gönderilen öğretmenlerin bölge dışında geçirdikleri süreler

ise 2 yıllık hizmet süresinin hesabında değerlendirilmemektedir.

Öte yandan, 2 yıllık sürenin tamamının aynı yerde geçmesi şart değildir. Fiilen görev yapılan (vekalet, geçici görev, hizmetiçi eğitim dahil) sürelerin, kalkınmada 1 inci derece öncelikli bölge kapsamında geçmiş olması yeterlidir.

Öğretmenlerin her 2 yılda ilave 1 kademe ilerlemesi yapabileceği yerler
1.Adıyaman                            
2.Ağrı 12.Çanakkale  22.Iğdır                 32.Mardin         42.Sivas
3.Aksaray 13.Çankırı         23.Kahramanmaraş 33.Muş         43.Şanlıurfa
4.Amasya 14.Çorum         24.Karabük         34.Nevşehir 44.Şırnak
5.Ardahan 15.Diyarbakır 25.Karaman         35.Niğde         45.Tokat
6.Artvin 16.Elazığ         26.Kars                 36.Ordu         46.Trabzon
7.Bartın 17.Erzincan 27.Kastamonu         37.Osmaniye 47.Tunceli
8.Batman 18.Erzurum 28.Kırıkkale         38.Rize         48.Van
9.Bayburt 19.Giresun         29.Kırşehir                 39.Samsun 49.Yozgat
10.Bingöl 20.Gümüşhane 30.Kilis                 40.Siirt         50.Zonguldak
11.Bitlis    21.Hakkari        31.Malatya                41.Sinop

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.