Kadrolu Öğretmen'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Açık Mektup

Kadrolu öğretmenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunmak üzere olduğu açık mektup;

Kadrolu Öğretmen'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Açık Mektup
15 Ocak 2016 Cuma 13:31

Sayın CUMHURBAŞKANIM, 2007 yılında KPSSsınavında derece yapıp kadrolu öğretmen olarak atandım.

Zorunlu hizmetimi tamamlamak için zorunlu hizmet kapsamında bulunan bir okulu yazarak göreve başladım.2010 yılında zorunlu hizmet affı getirilerek adeta ödüllendirildim!

Hadi bunu geçiyorum en son olayı size anlatmak istiyorum.Suçluyum sayın Cumhurbaşkanım…!

Suçum :

Milli
Eğitim Bakanlığımıza güvenerek 30 yaşından sonra maddi manevi onca zorluğa katlanarak ; önce eski adıyla ÖSS ( YGS) , sonra Beden Eğitimi Öğretmenliği Yetenek Sınavını derece yaparak kazanmak ve İlgili Üniversitenin Beden Eğitimi Öğretmenliğini başarı ile bitirip diplomayı almak.

Suçumun gerekçeleri :

1- Eski Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer ; " öğretmenliği yapmak istemeyen Öğretmenlerimize kurum bulup o kuruma geçmesini sağlayacağız” ve ayrıca “öğretmenimiz ikinci üniversite bitirdiğinde öğretmenimizin istemesi halinde o alanda öğretmenlik yapması için
alan değişikliği yaptıracağız” dedi.

2-
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen atama ve Yer değiştirme Yönetmeliğinin , ‘Alan değişikliğine bağlı yer değiştirmeler’ başlıklı maddesi.

3- Yaklaşık 10 yıldır her sene yapılan alan değişikliği uygulaması ( son 2 yıl hariç )

Alan değişikliği yapılmama nedeni :

2012 Yılında yapılan YAN ALAN DEĞİŞİKLİĞİ ile ; yaklaşık 15- 20 sene önce üniversitelerde fazladan 2 şer kredi alınarak elde edilen YAN ALANLAR nedeniyle tamı tamına 1 gece de yaklaşık 33 000 sınıf öğretmeninin branş öğretmenliğine geçirilmesi ve bu uygulamaya gerek atanamayan öğretmenlerden gerek velilerden gerek öğrencilerden gelen yoğun tepkilerdir…

Çünkü okullarımızda İngilizce bilmeyen İngilizce öğretmenleri, matematiği sadece 4 işlem bazında yapabilen matematik öğretmenleri türeyiverdi…

Son durum :

Şuan kadrolu olarak görev yaptığım okulda 5 yıldır kadrolu Beden eğitimi Öğretmeni bulunmamaktadır,dersler ya boş geçmekte ya da müzik , resim öğretmenleri derslere girmektedir.
Buna keza okulumda hali hazırda 2, sene sonunda da 3 tane norm fazlası sınıf öğretmeni olacak.
Suçlu BEN , elimde beden eğitimi öğretmenliği diploması olmasına rağmen derslere girememekteyim.

Sonuç :

Bakanlığımız kadrolu öğretmenlerin kendilerini geliştirmemelerinden, kendilerini güncellememelerinden şikayet eder durur.Bazı öğretmenlerimizde nasılsa kadroya geçtik, SALLA BAŞINI AL MAAŞINI yaparız der durur.Bu ne yazık ki bir gerçektir.
SUÇLU BEN , daha verimli daha mutlu olabilmek adına onca zahmete ve emeğe katlanarak 4 koca yılımı verdim kendimi geliştirebileyim diye ama bakanlığımız şimdi bana ; aferin çok güzel yapmışsın ama bir bardak soğuk su iyi gider ! demektedir.

Analiz : (KAMU YARARI )

Eğitimdeki kaliteyi , öğretmen verimini vs vs her şeyi geçtim.

Yahu okulumda bir yandan norm fazlası sınıf öğretmeni varken ve sadece maaş alırken, bir yandan da okulumda 5 yıldır kadrolu beden eğitimi öğretmeni yokken ve benim elimde diplomam varken; insan kamu yararı der , yinede benim alan değiştirmemi sağlar.Ama eğitim, kamu yararı kimin umurunda !

Son söz : ÖNERİ

Atama bekleyen arkadaşlardan çekinen bakanlığımıza önerimdir ; Madem öyle 2. Üniversite bitirenler eski KPSS puanlarına göre alan değiştirme hakkı tanısınlar.Puanı yeten değiştirsin alanını, biz zaten
MEB e bağlıyız başka kurumdan gelmeyeceğiz ki ! İnanın hem 2. Üniversite okuyup hem de eski KPSS puanlarına göre geçilmek istenen branşa geçebilecek çok sayıda kişi olmayacak.

Ayrıca olası bir alan değişikliğinde YAN ALAN değişikliğinden yararlanıp pişman olan binlerce kişi de sınıf öğretmenliğine geri dönecek , yani kimse zarar etmeyecek !!!

Bazıları YAN ALAN dan eski branşına dönecek , bazılarımız da 2. Üniversite okuyarak hak ettikleri branşa geçecek.KAZANAN EĞİTİM SİSTEMİMİZ OLACAK …

KARAR :

SUÇLU BEN .. Milli eğitim bakanlığına defalarca yazmış olmama rağmen umudumu yitirmedim, çünkü bu ülkede daha çok okuyana , emeğe ve
spora saygı duyan inanan insanlar var. Bunların en başında gençlik yıllarını spora adamış siz sayın Cumhurbaşkanımız varsınız..

Ne yazık ki ülke için küçük ama benim için büyük bu sorunun çözümü için bile sizden yardım ister hale geldim.Onca sorun varken bunlarla sizi meşgul etmek istemezdim ama başka çarem kalmadı.
Yardımlarınızı bekliyorum Sayın Cumhurbaşkanım.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.