MEB öğretmenler ve öğrenciler ile ilgili güzel değişikliğe gidiyor

Milli Eğitim Bakanlığı camiası, bakanlık görevine öğretmen kökenli Ziya Selçuk'un getirilmesinin ardından hareketli, heyecanlı ve umut verici günler yaşıyor. Neredeyse her gün öğretmenlerle, öğrencilerle ilgili sevindiren açıklamalar ve gelişmeler yaşanırken çok önemli bir hamle de eğitimde yeni sisteme geçileceği ve baş rollerde öğretmenlerin olacağı açıklaması ile geldi.

MEB öğretmenler ve öğrenciler ile ilgili güzel değişikliğe gidiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘2 ay içinde hazırlayacağız’ dediği eğitim programı kısa, orta ve uzun vadeden oluşacak. Eğitimde değişiklik yerine ‘kaliteyi arttırma’yı esas alacak programın başrolünde öğretmenler olacak. Ezberden kavrayıcı öğretime geçilecek ve sınav kaygısı ortadan kaldırılacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un göreve geldikten sonra çalışmalarını başlattığı 3 yıllık programın ayrıntıları ortaya çıktı. Üzerinde çalışılan program kısa, orta ve uzun vade olarak hayata geçirilecek. yeniliklerin merkezinde öğretmenler olacak. Öğretmenlere eğitimde çocukları ezber, ders çalışma, ödev gibi konulardan uzak tutmaları, bunun yerine kavrama ve uygulamaya ağırlık vermeleri istenecek.

EĞİLİMLERE GÖRE OKUL TERCİHİ
Yeni dönemde öğrenciler tek tip eğitimden uzaklaştırılarak çocuğun yetenekleri ve zeka eğilimlerine göre liselere yönlendirilecek mekanizma kurulacak.

Buna göre çocuklar herkesin aldığı eğitimden yeteneğine göre belirlenen eğitime geçecek. Böylece zekası hangi alana yatkın ise öğrenciler lisede alanına göre okullara yöneltilerek sınav kaygısı ortadan kaldırılacak.

OKULLARDA ‘4E’ DÖNEMİ
Yeni okullar 4E kriterine (ekonomik, estetik, emniyetli, erişilebilir) göre inşa edilecek. Ayrıca binalar mahalli mimari ve tarihsel-kültürel mirası yansıtacak. Bunun yanısıra yeni yapılacak ve bahçesi yeterli alana sahip halihazırdaki okullara çok alanlı spor sahaları, oyun alanları ve kültürel alanlar kazandırılacak.MESLEK LİSELERİNDE ENDÜSTRİ 4.0 ÇAĞI
Meslek liseleri yeni dönemde kritik öneme sahip olacak. ‘Endüstri 4.0’ çağına girildiği bu dönemde meslek liseleri laboratuvarlarından atölyelere kadar yenilenirken, teknolojik cihazlarla da donatılarak yüksek düzeyde eğitim verecek.

Öte yandan okullar sanayilerle de uyumlu olacak ve okuldan mezun öğrenciler iş kaygısına düşmeyecek.

TEMATİK LİSELER ARTACAK
Spor, sanat gibi yetkinlik gerektirecek alanlarda açılan liselerin bünyesinde ortaokullar açılacak ve bu öğrencilerin bu dallarda nitelikli eğitim alması sağlanacak.

Ayrıca yeni dönemde belirli bir spor, sanat veya meslek alanında eğitim ve öğretim yapan özel ihtisas alanlı tematik liseler de yaygınlaştırılacak.

Einstein’lara özel eğitim
Bakanlığın en önem verdiği konulardan birisi de üstün yetenekli çocuklara yönelik olacak. Geleceğin mimarları olarak görülen çocukları bulmak için okullarda yetenek taraması yapılacak. Bu yüksek zekâlı çocuklara özel eğitim sağlayacak olan bilim ve sanat merkezleri Türkiye’nin birçok ilinde inşa edilecek. Diğer bir önemli değişiklik ise spor dalında olacak. Bu doğrultuda okullarda her bir öğrencinin esneklik, sürat, dayanıklılık ve kuvvet özellikleri ölçülerek Bakanlığın kuracağı veri tabanına kaydedilecek. Böylece öğrencinin vücut yapısı hangi spor dalına yatkın ise ailesiyle paylaşılarak o spor dalına yönlendirilmesi sağlanacak.

(Yeni Şafak)
YORUM EKLE
YORUMLAR
Öğretmen
Öğretmen - 11 ay Önce

Adaylık sınavından başarısız olup adaylığı kaldırılmayan öğretmenler için adaylıkların kaldırılması yönünde,bakanımızdan müjdeli bir haber bekliyoruz.

SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması