O Öğretmenler Perişan!

MEB'in kangren olmuş sorunlarından biri de norm kadro fazlası öğretmenler sorunuydu. MEB'e göre Türkiye'de toplam 40 bin norm fazlası öğretmen

O Öğretmenler Perişan!

Yıllardan beri norm fazlası öğretmen atamaları için duyuruya çıkılır ancak re'sen uygulama yapılmazdı. Bu durum, zaman içinde norm fazlası olanların daha da artmasına yol açtı. Bu yıl ilk etapta 30 bin öğretmenin ihraç edilmesi ve OHAL koşullarıyla birlikte gözler norm fazlası öğretmenlere yeniden çevrildi. Genelge çıkarılarak tercihine yerleşemeyenler için kesinlikle re'sen atama yapacağı belirtildi.

Norm güncellemesi yapılmadan atamalar yapıldı ancak mevcut duruma göre normlar baz alınarak işlem tesis edilmeye çalışıldı. Norm fazlası öğretmenler tercihlerini yaptı ve bugün sabahleyin sonuçlar ilan edildi. 3000 küsür öğretmenden 800 kadarı ya yaka değiştirdi ya da aynı yaka içinde çok uzak yerlere atandı. Öğretmenler, haklı olarak soruyor: Biz bu uzak yerlere nasıl gideceğiz? İstanbul'da iki komşu ilçe arasındaki ulaşımın bile iki il arasındaki ulaşımdan çok daha zor olduğu düşünülürse öğretmenler çok haklı.Biz burada suçlu arama derdinde değiliz. Yılların kangren olmuş sorununun bir çırpıda ve kolayca çözülmesi beklenen bir şey değildi elbet. İL MEM'in çok titiz çalıştığına da inanıyoruz. Muhtemel insanî hatalar olabilir, varsa da zaten düzeltilir. Ancak bu da 800 mağdurun yarasına merhem olmaz.

Ülke olarak olağanüstü koşullardan geçiyoruz. Mağdur pozisyonundaki 800 arkadaşın durumu yeniden değerlendirilmeli, mağduriyeti minimize edecek tedbirler alınmalı. Yaka değiştirenlere ya da uzağa tayin olanlara becayiş, görevlendirme takası hatta yeniden tercih seçeneği sunulabilir. Muhtemel norm boşalmalarından dolayı bu arkadaşların ilişiği kesme işlemleri ertelenebilir.

Bakanlık, eğitim paydaşlarının da görüşünü alarak bu konuda mağduriyeti minimize etmelidir.

EBS İstanbul 3 Nolu Şube

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2016, 12:30YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması