ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRME SİSTEMİ DURDURULMALIDIR

ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRME SİSTEMİ DURDURULMALIDIR
Öğretmenler, yaz tatiline girmeye hazırlanırken, okul müdürlerinin verdiği düşük performans notları ile uğraşmak zorunda kaldı. Elli kriterin bilmem kaç aşamalı ölçekle değerlendirilmesinden oluşan puanla, başarı belgesi vereceğimiz birkaç öğretmeni belirlemeye çalışıyoruz. Bu kadar karmaşık işlemeler, sadece ödül verilecek öğretmeni belirlemek için yapılıyor. Ödül vereceğimiz iki kişiyi belirlemek için onlarca öğretmeni küstürdüğümüze değecek mi?

Öğretmenler, kariyer sistemi ile ilgili kendilerini teşvik edecek bir düzenleme beklerken, özensizce hazırlanmış bir form üzerinden değerlendirilmeyi kabul etmiyorlar. Bakanlık; öğretmenlere, kendini geliştirmeyi özendirecek, somut başarıların yansıdığı, keyfiliği olabildiğince kontrol altına alınmış bir kariyer sistemi kurmak için neden bir adım atmaz? Mevcut değerlendirme kriterleri, bir öğretmenin bir yıllık performansını ortaya çıkarmaktan çok uzak ve birçok maddesi ciddi sıkıntılara sebep olacak şekilde düzenlenmiştir. 

Mevcut performans değerlendirme sistemi bu hali ile okulların huzurunu bozmaktadır. Öğretmene, öğrenciye, okula hiçbir fayda sağlamayacaktır. Kriterler özensizce hazırlanmıştır. Birçok okul müdürünün, yıl içerisinde değerlendirmeye esas olacak bir ön hazırlığının olmadığı görülmektedir. Bu şartlar altında düşük puan alan öğretmenler, gelecek yıl hangi motivasyonla çalışacaklarını sormaktadır.

Eğer zamanında önlem alınmaz ve okul müdürleri sağduyulu davranmazlarsa, yoğun bir mahkeme süreçlerinin önü açılacak ve bakanlık binlerce davaya muhatap olacaktır. İki yıl önce, on beş bin okul müdürü değerlendirilmişti, ardından binlerce dava açıldı. Şimdi bir milyon öğretmen değerlendirilecek. Açılacak dava sayısını buradan tahmin etmek zor olmasa gerek.Bu aşamada, okul müdürlerine tavsiyem kimseyi mağdur etmeyecek bir değerlendirme yapmalarıdır. Çeşitli sebeplerden dolayı verimsiz yıl geçiren birkaç öğretmeninize; “sen başarısızsın” demektense, gelecek yıl sağlıklı bir okul ortamına daha çok ihtiyacınız olacaktır. Hukuk mücadelesine girdiğiniz öğretmenlerle, gelecek yıl nasıl çalışacağınızı düşünmelisiniz. Tanımlamak, yargılamak, soyutlamak kolaycılığına kaçmadan; anlamak, önlem almak, çözüm bulmak, fırsat tanımak ve bir başarı hikâyesi ortaya çıkarmak daha değerli değil midir? Hiçbir ön çalışma yapmadan verdiğiniz düşük puanlar, sadece öğretmenlerin puanı olmayacaktır.

Bakanlık, öğretmen değerlendirme sürecini acilen durdurmalıdır. Yapılan işlemin sağladığı fayda, getireceği yükten fazla olmayacaktır. Mahkeme süreçleri emek, zaman ve kaynak israfına sebep olacaktır.

Çalışanla çalışmayanı ayırt edecek bir değerlendirme ve kariyer sistemine hiçbir eğitimci itiraz etmeyecektir. Beklenen de budur. Bitirilen yeni eğitim kademeleri, proje görevleri, seminer belgeleri, girilen sınavlar, ulusal ve uluslararası başarıların yansıdığı kariyer sistemi üzerine inşa edilecek ödüllendirme ve sağlayacağı ayrıcalıklar, eğitim sistemimize başarı olarak yansıyacaktır. Performansı düşük olan öğretmene, düşük not vermek, aslında kendimizi de ele vermek değil midir? Böyle bakınca kimin performansı düşük sizce?

Talat Yavuz
EBS İstanbul 4 nolu şube başkanı
Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 12:45YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması