Okulları 'profesyonel yöneticiler' yönetecek

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, 'Eğitimde Kalite Endeksi' adıyla başlatacağı yeni uygulamayla okul yönetimlerinin artık öğretmenler tarafından değil 'profesyonel yöneticiler' tarafından yürütüleceği belirtildi. Buna göre, okulların başına gelecek kişiler kamu yönetimi, işletme veya iktisat bölümleri mezunları arasından seçilebilecek.

Okulları 'profesyonel yöneticiler' yönetecek

Okullara işletme, iktisat veya kamu yönetimi mezunu yöneticiler atanacağı bildirildi.İktidara yakın Yeni Şafak gazetesinden Ahmet Fatih Erturan'ın haberine göre, 'eğitimin kademeleri, okullar arasındaki eğitim farkları, insan kaynağının verimli kullanımı, öğretmen yeterliliği, okul ihtiyaçları, teknolojik altyapı kurulumu, eğitim materyalleri ve okulun çeşidine göre eksiklerin giderilmesi' gibi politikaları içerecek uygulamada, ' MEB yönetici atama sistemi' de olacak. 
Artık okullarda müdür ve müdür yardımcılığı gibi idari görevlere sadece öğretmenler arasından değil kamu yönetimi, iktisat, işletme gibi bölüm mezunlarından da atanma yapılmasının önü açılacak.

ÖĞRETMEN YÖNETİCİ OLURSA KADRODAN ÇIKARILACAK

Belirtilen kadrolara yönetici olmak isteyenler Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği eğitim merkezlerinde eğitim alacak ve eğitimler sonunda bu kişilere sınav yapılacak. Sınavda başarılı olan adaylara profesyonel okul yöneticiliği belgesi verilecek. Bu kadroda yönetici olmak isteyen öğretmenler de eğitime dahil edilebilecek. Ancak öğretmen yönetici olduğu takdirde öğretmenlik kadrosundan çıkarılacak. 
Milli Eğitim Bakanlığı, ayrıca 'Büyük Veri' adını verdiği sistemle öğretmenlerin çalışma planlarını yeniden düzenleyecek. Böylece öğretmenlerin tercih edilmeyen bölgelerde veya okullarda çalıştırılması için formül aranacak. Bakanlığın bununla ilgili olarak yakın zamanda mevzuat yayınlaması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018, 11:28YORUM EKLE
YORUMLAR
Cüneyt
Cüneyt - 10 ay Önce

Biz ne zaman akıllanacağız. Hastanelerde tutmayan sistem, milli eğitimde niye tutsun. 3 yıldır tek kuruş para gelmeyen okulu yönetecek idareci bulduğumuza dua edin.

Mudur
Mudur - 10 ay Önce

InşAllah öyle olur bizde ayrılabiliriz.

Misafir
Misafir - 10 ay Önce

Ben isletneci ekonomist iktisatcilari ogretmen yapin ki ogretmenlik meslegi profosyenellessin

fakir
fakir - 10 ay Önce

niye rencide edecekmiş çok doğru.öğretmen ünvanı ne işe onu yapsın.

Dogru soz
Dogru soz - 10 ay Önce

Ogretmen ogretmense asli gorevini yapmali.Cok yerinde uygulama olacak.Ben ogretmenim.Rencide olmadim.Gurur duydum.Ogretmen odasindaki ikilikler ve duzenbaz adaletsiz mudur vasfi olmayan ogretmenlerin diktasi yetti canimiza.Egolarini tatmin icin adaletsizlik adam kayirma yapiyorlar.InsaAllah diyorum insaAllah hemistihdam sahasi hem de okullara bir duzen gelir.Cok sevincliyim.Simdiki kendini bilmezlerin sevdalu koltuklari elden gidecek ne ala.Bakanim arkandayiz sizden umutluyuz cok sey bekliyoruz.Alan degisikligi de unutulmasin dileklerimle......

baa
baa - 10 ay Önce

Eğitimci olmayan kişilerin eğitimi yönetmesi büyük bir hata olacaktır.Eğitim tecrübesi,formasyonu ve çocuk gelişimi eğitimi almayan kişiler eğitime ne kadar faydalı olabilir ki. Eğitimde -ki en önemli sorun dindar nesil yetiştirme maksadıyla yapılan yanlış politikalardır.İktidar öncelikle bu gayesinden vazgeçip demokratik ve çağdaş bir anlayışa geçmelidir.

SIRADAKİ HABER

izmit escort

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması