Proje Okullarında “Keyfi Atama” Tedirginliği!

Proje Okullarında “Keyfi Atama” Tedirginliği..

Proje Okullarında “Keyfi Atama” Tedirginliği!
29 Ocak 2016 Cuma 09:50

Proje Okullarında “Keyfi Atama” Tedirginliği - 25/8/2011 tarihli ve 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37’nci maddesinin dokuzuncu fıkrası ile “proje okulları” kavramı ortaya çıkmıştır.

İlgili maddede; “(9) Yurt içi veya yurt dışında, yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşması çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar, Bakan onayı ile proje okulu olarak seçilen ve belirli eğitim reformu ve programları uygulanan okul ve kurumlar ile Bakan onayıyla doğrudan
Bakanlık merkez teşkilatına bağlanan kurumlara yapılacak öğretmen atamaları ve yönetici görevlendirmeleri Bakan tarafından yapılır." denilerek bu okullara yapılacak öğretmen atamaları, yönetici görevlendirmelerinin Bakan tarafından yapılacağı belirtilmiştir.

7 Ocak 2015 tarihinde ilan edilen listeyle 40 civarında proje okulu belirlenmiştir. Ülkenin en gözde ortaöğretim okullarının yer aldığı bu listeye daha sonra bazı ilaveler de yapılmıştır. İstanbul,
Ankara ve Eskişehir'de bazı okullara bu madde kapsamında öğretmen ataması ve yönetici görevlendirmeleri yapılmış ancak bu süreç yanı sıra bazı hukukî sorunları da getirmiştir. Bakanlık bu hukukî sorunları çözmek adına bu okulların statüsünü ve bu okullara yapılacak atamaları düzenlemek adına bir mevzuat çalışması başlatmıştır. Halihazırda bu okullara ancak Bakan tarafından atama yapılıyor olması, yapılan atamaların huzursuzluklara sebebiyet vermesi çözüm bekleyen önemli bir problemdir.

Müdür Yardımcılığı Başvurusu Bu
Öğretmenlere Hala Açılmadı
Tüm bu tartışmaların içerisinde proje okullar arasında yer alan Ankara
Türkiye Voleybol Federasyonu Spor Lisesi müdürü İlhan Aslan'ın görevden alınması ve yerine atama yapılması diğer proje okulları çalışanları arasında tedirginliğe sebebiyet vermiştir. Tam da bu konuda bir mevzuat düzenlemesi beklenildiği bir zamanda yapılan bu atamanın sebebi kamuoyu tarafından da merak edilmektedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.