Rehber Öğretmen Gözünden Öğretmenlere Öneriler

Rehber Öğretmen Gözünden Öğretmenlere Öneriler

Hiçbir öğretmen mükemmel değildir. Mükemmellik illüzyonundan uzak durun.

Yeterince iyi öğretmen olmaya çalışın.

Gerçekleri söylemek için bile olsa öğrenciye öğüt vermeyin. Bu öğrencinin kendisini düzeltilmesi gereken bir varlık olarak algılamasından öteye gitmez. “Bunları öğrenmelisin, hayatın gerçeği bunlardır. Bizlerde genç olduk böyle yapmadık, geçer geçer” gibi konuşmalar öğrenciye anlaşılmadığı duygusunu yaşatır ve rahatsız eder.

Öğrencileri gözlemleyip, bireye onu tanıdığınızı onu fark ettiğinizi hissettirin.

Öğrencileri tanımadan onları övmemeye, değerlendirmemeye özen gösterelim.

Öğrenci kendisinden memnun değilse, övülmek öğrencinin kendisini daha kötü hissetmesini sağlayacak ya da öğretmenin onu anlamadığını düşünecektir.

Öğrenci ile bağ kurmadan “senin sorunun ne, neden ders başarın yerlerde?” gibi suçlayıcı bir konuya yönelten sorular sormayın. Kişi iç dünyası ile ilgili soru sorulduğunda kendisini tehdit altında hisseder. Sorgulanma hissi öğrencide savunma yaratır. Ayrıca soru kişiyi sadece bir yönde konuşmaya zorlar öğrencinin davranışlarına neden olan duygusal boyut gözden kaçabilir.,Peki ne yapmalıyız?

Karşımızdaki öğrenciyi olduğu gibi kabul etmeliyiz.

Onu dinlediğimizi, duyduğumuzu, anladığımızı ona göstermeliyiz.

Öğrencimize kendi iç dünyamızda alan açarak onu var etmeli, öğrenci ile güven ilişkisine dayalı bağ kurmalıyız.

Değer gördüğünü, dinlendiğini, anlaşıldığını hisseden bir öğrenci öğretmenine karşı direnç oluşturmayacaktır. Öğretmen, öğrencinin davranışına ani tepki verse bile bu tepki öğretmen öğrenci ilişkisinde sorunsuz bölgede yer alıyorsa bir engel değildir hatta faydalıdır.

Öğrenci ile olumlu bağ kurulmadan öğrenci- öğretmen arasında sorun çıkmaması mucize gibi bir şeydir. İletişimin anahtarı, karşımızdaki kişiye kendi iç dünyamızda alan açmak, onu duyduğumuzu, anladığımızı karşı tarafa ifade etmektir. Karşımızdakini olduğu gibi kabul etmek iletişimin sihirli anahtardır.

Rehber Öğretmen: Tuğçe Bellisan

Kaynak: ikincidort.com

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 21:59YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması