Avcı’ya Hukuk, Adalet ve İstikrar Çağrısıdır

Sayın Nabi AVCI’nın da malumları olmak üzere yaklaşık 20 aydır süregelen ve beklide 20 hatta 40 ay daha sürecek olan Eğitim Uzmanlarının davaları ve durumları ile ilgili olarak Hukuksal yönden kritik aşamalara geçilmeye başlanmıştır.

Avcı’ya Hukuk, Adalet ve İstikrar Çağrısıdır
29 Şubat 2016 Pazartesi 00:32

Sayın Nabi Avcı’ya Hukuk, Adalet ve İstikrar Çağrısıdır

Sayın Nabi AVCI’nın da malumları olmak üzere yaklaşık 20 aydır süregelen ve beklide 20 hatta 40 ay daha sürecek olan Eğitim Uzmanlarının davaları ve durumları ile ilgili olarak Hukuksal yönden kritik aşamalara geçilmeye başlanmıştır.

Aslında konuyu MEB’in ve Sayın Bakan’ın çok iyi bildiğini ve bazı duyumlara göre sorunun giderilmesi amacıyla gerekli yasal çalışmaların yapılmakta olduğu yönünde duyumsamalara rağmen bir hatırlatmayı ve hatırlanmayı hem bir görev hem de bir hak bildik.

Efendim, özetle malum sendikanın ısrarı ve ricası ile Milli Eğitim Bakanlığında 14/03/2014 tarihinden önce görevde olan ilçe Milli Eğitim Müdürleri ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile Bakanlık Şube Müdürleri 6528 sayılı kanunla görevlerinden alınarak Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanlığı Kadrolarına atandılar.

Daha sonra anılan yasa kuralı AYM’ce derdest edilerek iptal edildi. İptal kararı ile birlikte Eğitim Uzmanları Eski görevlerine iade edilmeleri amacıyla Bakanlık nezdinde başvurularda bulundular ama nafile! Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Uzmanlarının Göreve iade taleplerine cevap bile vermedi veya  “cevap veremedi”. Bunun üzerine Eğitim uzmanlarının kimi itiraz yoluyla kimi de iptal kararından sonra yargı yoluna başvurarak eski görevlerine iade edilmeyi talep etti,  kimisi de ne göreve dönme talebinde bulundu ne de yargı yoluna başvuruda bulundu. Bu arada Bakanlık İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ile birlikte Eğitim Uzmanlığı Kadrolarına atanan Bakanlık Şube Müdürlerini AYM’nin gerekçeli kararı henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadan birkaç gün önce eski görevlerine iade yönünde başvuruları dahi olmaksızın tümünü eski görevlerine “Bakanlık Şube Müdürlüğü” kadrolarına 657 76. Maddeye göre geri atadı.  6528 sayılı Yasa ile Milli Eğitim Bakanlığında çok acımasız bir kıyım yapılmakla Bakanlığın bizzat kendi planları dahilinde yetiştirerek İlçe milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı kadrolarına atadığı okul müdürü ve şube müdürü kökenli personel bir sendikanın vahşi arzusuna kurban edildi ama asıl kan ve can kaybına uğrayan ise Bakanlık oldu. 

Hukuk dili ile mülga Eğitim Uzmanlarının durumu iptalle birlikte göreve iade talebinde bulunanlar - iade talebinde bulunmayanlar,  dava açanlar veya açmayanlar, yürütmeyi durdurma kararı alanlar veya esastan davası devam edenler, nihayetinde Bakanlığın itirazları savunmaları, cevaplar ve bu süreçte mülga kanunun yapım tekniği ve sair hukuki ve idari süreçler ileriki safhalarda işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirebilir ve ilerde yetkili ve sorumlular, altından kalkamayacakları müeyyidelerle karşı karşıya kalabilirler. Örneğin dava açmayanların büyük bir kısmı hatta tamamı koşulların uygun olacağı ileriki zaman dilimlerinde AYM kararının uygulanmayarak uğradıkları her türlü maddi ve manevi kayıpların telafisi yönünde dava açacakları kaçınılmaz ve tartışılmazdır.

Diğer yandan yürütmeyi durdurma kararı ile görevlerine iade edilenlerin tamamı Haziran ayında rotasyona tabi olacağı için bütün kadrolar münhal gösterilmek zorundadır. Haziran rotasyonu ile atanacakların atandıkları yerdeki kişilerin davaları daha sonra sonuçlanması veya yürütmeyi durdurma kararlarının verilmesi durumunda rotasyonla yer değiştirilen kişiler yeniden eski görevlerine iade edilmek zorunda kalacağı gibi hem rotasyon yapılamamış hem mali kaynak israfı hem de zaman kaybı ve işgücü kaybı oluşarak kimseye fayda sağlanamayacak kısır bir döngü ortamı oluşacak ve çok farklı hukuki statüler otaya çıkacaktır. Başta da belirttiğim gibi belki de konu yeniden AYM’ye hatta AHİM’e taşınacak ve bitmek bilmeyen bir serüven devam edip gidecektir.

Ancak Eğitim Uzmanlarının büyük çoğunluğu  %-95 /98 Mali haklarının iadesi halinde davalarından anında vazgeçecek ve Bakanlıkla olan tüm yargı sürecini bitirecektir. Ancak mali haklar iade edilmeden kimse yedekte bekleyen yeni infaz yasaları ile Eğitim Uzmanlarının gözünü korkutacağını yıldırıp sindireceğini sanmasın. Bu yola çıkanların tamamı en az Suriyeli sığınmacılar kadar cesaret gösterip AHİM kapılarına gideceklerinden kimsenin şüphesi olmasın. 

Ancak bütün bu sinir savaşları, zaman ve kaynak israfı ile Hukuksuzluğu yerleşik uygulamaya dönüştürme zorlamalarına gerek yok;  tıpkı Sağlık Bakanlığı ve diğer bazı bakanlıklarda yapıldığı gibi eğitim uzmanlarının mali hakları yasal güvence ile tahakkuk ettirilsin tüm sorunlar ve yargılama süreci kendiliğinden son bulacaktır. Ayrıca Eğitim uzmanları mali haklarının iade edilmesi halinde idareye her türlü desteği de sağlayacaklarından kimsenin şüphesi olmasın. 

Eğitim Uzmanlarının Bakanımız Sayın Nabi AVCI’dan talepleri halen Başbakanlıkta olduğu söylenen ve birkaç konu ile birlikte Eğitim Uzmanlarının da mağduriyetini giderecek olan yasa tasarısının bir an önce Genel kurula getirilmesi ve 6528 sayılı yasa ile Eğitim Uzmanı kadrosuna atananların tümünün kanundan yararlanma olanağı tanınması büyük bir Hukuk icraatı ve barış havası estirecektir.

Bundan başka denenecek seçenekler her şeyden önce milli Eğitim Bakanlığında ciddi bir yönetim boşluğu oluşturacak olmakla birlikte sonu gelmeyen dava süreçleri ve derin kamplaşma ve kutuplaşmalara sebebiyet verecektir. Sayın Bakanımızın Eğitim Uzmanlarının sesini duyacağını ve herkesi memnun edecek yasal düzenlemeyi bir an önce hayata geçirmesini beklemekteyiz.

Bir Grup Eğitim Uzmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.