Aym Kararı Meb'i Fena Sarsacak!

Hükümet için dershane kapatılması meselesi tam bir prestij meselesi haline yine hükümet tarafından getirilmiştir. AYM’nin vereceği bir iptal kararı Sayın Avcı’yı da Sayın Tekin’i de tartışmalı duruma getirecektir.

Aym Kararı Meb'i Fena Sarsacak!
PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER


Ana muhalefet Partisi CHP’nin Mili Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı maddelerinin iptali için AYM’ye yaptığı başvuru; “Dava dilekçesinde tespit edilen noksanların tamamlanması için ilgilere tebliğine” ifadesiyle geri gönderildi.

Doğrusu bu açıklama çok da mantıklı değil, şöyle ki: CHP son 12 yılda cumhuriyet tarihinde yapılan toplam itirazdan fazlasıyla AYM’nin kapısını aşındırdı. AYM’ye başvuru ve itiraz konusunda uzmanlaşan CHP’nin dilekçesinde eksik bulunması çok da inandırıcı bir gerekçe değil. Öyle tahmin ediyorum ki AYM, Tüm ülkemizi derinden yaralayan Soma faciasının gündemde olduğu bir dönemde gündemi değiştirmek istemedi.

Buradan hareketle önümüzdeki günlerde açıklanacak AYM kararının ülke gündemine bomba gibi düşeceği çıkarımında bulunabiliriz.

İşin doğrusu AYM’nin dershanelerin kapatılması kararını bozacağına kesin gözüyle bakıyorum. Eğer AYM dershane kararını bozmazsa bundan böyle hür teşebbüsün önü kapanır. Devlet seyyar satıcılığa başlar, Sümerbank ayakkabı üretir özel ayakkabı fabrikaları kapatılır, kamuya ait berberler açılır ve yeni saç stilleri yönetmelikle belirlenir, Tıpta uzmanlık kursları kapatılır ve TUS kursları HEM’lerde düzenlenir ve saati mebbis (Gece ücreti) 9 liraya tıp profesörleri ders vermeye başlar. KPSS kursları kapatılır. İngilizce kursları, bilgisayar kursları da kapatılmalıdır böyle bir durumda.

Sayın Avcı’ya bir televizyon mülakatında soruldu: “Efendim, insanlar bir dersle ilgili kurs alamayacaklar mı?” Sayın Avcı’dan ilginç cevap: “Açabilecekler ama bir üst öğretim kurumuna hazırlık amacı taşımayacak!”Şimdi soruyorum: Matematiğe özel ilgisi olan insanlar hobi olsun diye matematik öğrenmek isterlerse bu mümkün olacak mı? Hobi olsun diye öğrendikleri matematiği girecekleri sınavlarda kullanabilecekler mi?

Akıllara durgunluk veren bu uygulama kesinlikle düşünülmeden ve siyasi kaygılarla hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Tamamen “birilerine” “ders verme” adına ihtiyacı olanların “ders alma” hakkı engellenmektedir.

Hükümet için dershane kapatılması meselesi tam bir prestij meselesi haline yine mebbis hükümet tarafından getirilmiştir. AYM’nin vereceği bir iptal kararı Sayın Avcı’yı da Sayın Tekin’i de tartışmalı duruma getirecektir. Dolayısıyla MEB yetkililerinin gözü kulağı AYM’ye çevrilmiş durumdadır.

Söylüyorum: dershaneler kapatılamaz, en fazla kayıt dışı dershanenin önü açılır. Yapılması gereken şey dershaneye ihtiyaç duyulmayan bir eğitim sistemi oluşturmaktır.

Fatih KUL
Personelmeb.net

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 22:17YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması