BİNLERCE KİŞİYE RESEN ERKEN EMEKLİLİK Mİ GELİYOR?

İlk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği daha sonra da hükümet üyeleri olan ilgili bakanların da açıklamalarıyla teyit ettikleri 657 sayılı DMK’nın değiştirilmesi çalışmasında bazı bilgiler sızmaya başladı.

BİNLERCE KİŞİYE RESEN ERKEN EMEKLİLİK Mİ GELİYOR?
İlk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği daha sonra da hükümet üyeleri olan ilgili bakanların da açıklamalarıyla teyit ettikleri 657 sayılı DMK’nın değiştirilmesi çalışmasında bazı bilgiler sızmaya başladı.

Şu an itibariyle son iki yılda çeşitli sebeplerle aktif görevden alınarak havuzda bekletilen memurların tüm bakanlıklardaki toplam sayısı 35 bine ulaşmış durumda. Bu 35 bin kişiden birçoğu idareyi dava etmiş durumda ve mahkemeler de bu yöneticiler lehine karar vermeye devam ediyorlar. Ankara kulislerinden edindiğimiz bilgiye göre Hükümet yetkilileri havuzda bekleyen yöneticilerden rahatsız. Bu kişileri eski görevlerine iade etmeyi düşünmeyen Ankara, çözümü bu kişilerin tamamını emekli etmekte bulmuş.

Duyumlarımıza göre emekliliği dolmuş olsun olmasın tüm havuz mensuplarının emekliye sevk edilmesi için yasal çalışma başlatılıp çalışma, mart ya da nisan gibi Meclis Genel Kuruluna getirilecekmiş. Bilindiği gibi yakın geçmişte emniyet mensupları için benzer bir çalışma yapıldı. Emniyet mensubu müdürler emekliye sevk edilirken ‘kadrosuzluk tazminatı’ adı altında bir düzenlemeyle maddi olarak mağdur olmalarının önüne geçilmiş oldu.

Ankara bu düzenlemeyle idareler aleyhine açılmış tüm davaların da ‘konusuz’luktan dolayı düşmesini hedefliyor.

Doğrusu ilk duyulduğunda inandırıcı gelmeyen bu duyumlar son 2 yılda yapılanlar göz önünde tutulduğunda o kadar da akıldan uzak durmuyor.

Böyle bir uygulamayla tüm bankamatik memurlarının emekli edilmesi düşünülüyorsa en azından bu kişilerin mağdur edilmemesi de sağlanmalıdır. Emekli edilecekler, emniyetteki gibi bir uygulamayla bir ad altında madden mağdur edilmemelidir.Bu arada şu da unutulmamalıdır ki istekleri dışında emekli edilecek olan kişiler hakkında Ana Muhalefet Partisi CHP de dava açacaktır. Ayrıca istekleri dışında emekli edilecek kişiler AYM’ye kişisel davalar açacaklardır. Neticede çalışma hayatının fıtratına ve devlet yapısına aykırı uygulamalar bir yerde duvara toslamaya mahkûmdur. Nitekim geçmişte resen emekli edilip mahkemeyle yeniden görevine dönen memurlar olmuştur.

Emekli edilmesi öngörülen memurların en azından maddi olarak zarar görmelerinin engellenmesi hukuki süreci de rahatlatacaktır. Maddi kaybı olmayacak yöneticiler dava dahi açmayabileceklerdir.

MEB mensubu bir yönetici emekli edildiğinde aylık geliri yarıya düşecektir. Çocuklarının eğitimi, evlendirilmesi ve daha birçok planla mütevazı hayatını sürdüren memura böyle bir darbe vurulması görülmemiş ve devlet kültürüyle bağdaşmayacak bir gaddarlık olacaktır.

Ankara kulislerinden edindiğimiz bir başka bilgi de şu: Havuzdakilerin emekli edilmesiyle eş zamanlı olarak 60 yaş ve üstü tüm memurlar hükümet tarafından emekliliğe ayrılacak. İdareler emniyette yapıldığı gibi komisyonlar oluşturacaklar ve istenen kişilerle göreve devam edilecek.

Kamu yapısının genetiğini değiştirecek ve devlet memurluğu algısını ortadan kaldırarak devletle partiyi özdeşleştirecek bu tür uygulamaların sonunun nereye varacağı merakla takip ediliyor.

(...)

Yazının devamı için TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 09:05YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması