Görevden Atılan Memurların Davaları Ne Kadar Sürer?

Görevden Atılan Memurların Davaları Ne Kadar Sürer?

Görevden Atılan Memurların Davaları Ne Kadar Sürer?
05 Eylül 2016 Pazartesi 14:42

Görevden Atılan Memurların Davaları Ne Kadar Sürer?

01 Eylül 2016 tarihli ve 672 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname ile görevden alınan öğretmenlerle ilgili dava açma süresi başladı.

Çoğu daha önce hiç idari ya da adli dava açmamış olan memurlar süreçle ilgili birçok konuyu merak ediyor. Personelmebhaber.net olarak bize gelen en önemli ya da en çok sorulardan biri açılacak davaların ne kadar süreceği oluyor.

Bilindiği gibi dava açma süresi 1 Eylülde Başladı ve 30 Ekim Cuma mesai bitiminde sona erecek. Dava iki yerde açılabilir, ya en son görev yaptığınız yerde açabilirsiniz ya da davalı olan Milli Eğitim Bakanlığının bulunduğu Ankara’da.


Davayı bulunduğunuz ilin idari mahkemesine açacaksınız. Dava süreleriyle ilgili kesin süreler vermek mümkün değildir çünkü hakimlerin süre kullanımları ya da iş yoğunlukları değişkenlik gösterebilmektedir. O bakımdan vereceğimiz süreler tahmini olacaktır.

İllerde idari davalar genellikle 2 ya da 3 ay içerisinde esastan görüşülür. Yine genellikle idari davalar duruşmasızdır ve evrak üzerinden yürütülür. Ancak çok özel durumlarda davalı ya da davacı duruşma talebinde bulunabilir.

İdare mahkemesi davayı reddederse –Görevsizlikten dolayı kuvvetle muhtemeldir- temyiz için bir üst mahkemeyi gösterir. Temyiz makamı Bölge İdare Mahkemeleri olabileceği gibi doğrudan Danıştay da olabilir bu mahkemenin takdiridir.


İdare mahkemeleri 3 hakimlik heyetlerden oluşur ve en az iki hakimin görüşü doğrultusunda karar verir.

Bölge İdare Mahkemeleri ya da Danıştay’da önce tetkik hakimleri tarafından usul olarak incelenen dilekçe mahkemeye sunulur ki bu da genellikle 1 ila 2 yıl arasında sürebilir. Buralardan da netice alındıktan sonra Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı doğmuş olur. Anayasa Mahkemesi yine genellikle bu tür başvuruları yaklaşık bir yıl içerisinde sonuçlandırır.

Anayasa Mahkemesinden alınacak olası bir red kararından sonra iç hukuk yolları tamamen tüketilmiş olacağından AİHM’e başvuru hakkı doğmuş olur.


Yukarıdaki süreç biraz uzun ve zorlu görünebilir. Ancak Anayasal güvence altına alınmış sendikaya üye oldukları için görevlerinden atılanlar hayal bile edemeyecekleri maddi ve manevi tazminatlar kazanmaya hazır olabilirler ve süreci izlemeye değer.

Bu arada ağır süreçte antidepresan ve benzeri ilaç kullananlar sağlık kurumlarından bunların belgelerini alıp saklasınlar çünkü davalarda çok işe yarayacaktır.

Somut suça bulaşanlar cezalarını çeksinler ve çekeceklerdir. Ancak suça bulaşmamışsanız bir şekilde bu kayıpların telafi edileceğinden emin olabilirsiniz.

KHK ile Görevden Alınan Öğretmenlerin Listesiİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.