KHK MAĞDURİYETLERİ VE BEKLENEN YENİ KHK

KHK MAĞDURİYETLERİ VE BEKLENEN YENİ KHK

Fetö terör örgütünün 15 Temmuz 2016 tarihindeki hain darbe girişiminin üzerinden yaklaşık 19 ay geçti. 2016 yılı Temmuz ayından başlamak üzere gerekli görüldükçe KHK’lar çıkarıldı. Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun 02.03.2018 tarihli duyusuna göre Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 107.175’i kamu görevinden ihraç olmak üzere toplam 111.895 tedbir işlemi gerçekleştirildi.

Darbeyle gerçekten hiçbir ilgisi olmayan, ancak çıkarılan bir KHK ile Devlet Memurluğundan ihraç edilen ,bir gecede hayatı kararan, dünyası başına yıkılan masum ve mağdur insanlar adeta sivil ölümü yaşıyor. Toplum tarafından dışlanıyor. Yıllarca komşuluk yaptıkları, aynı çatı altında yaşadıkları apartman komşuları bile onlardan uzak duruyor. Sokakta gördükleri eski mesai arkadaşları karşılaşmamak için yolunu değiştiriyor, görmezlikten geliyor. Bu da masum ve mağdur insanlarda KHK ile ihraç edilmiş olmanın getirdiği travmayı perçinlemekte, onların yüreklerinde onulmaz yaralar açmaktadır.

Bu insanlar sigortalı olarak hiçbir işe kabul edilmiyor. Sigortasız da olsa çalışmak isteyen, evine, çocuğuna ekmek götürmek isteyen bu insanlara işverenler iş vermek istemiyor. Bu insanların çok büyük çoğunluğu anne babalarının, birinci derecede yakınlarının desteğiyle ayakta durmaya, yaşama tutunmaya çalışıyor. İmkanı olanlar dükkan açmış, bir kısmı ise manavcılık, pazarcılık yaparak kimseye muhtaç olmamaya çalışıyor,.Büyük bir çoğunluğu arabasını bir kısmı ise evini satmış, satılığa çıkarmış.

Gözleri kulakları yeni çıkacak KHK haberlerinde, OHAL komisyonu kararlarında. KHK iade listelerinde adını göremeyenler yaşadıkları ıstırap ve acıya merhem bulamamış olmanın ezikliğiyle yaşamaya çalışıyor. OHAL komisyonu kararlarının yavaş ilerlemesionları çok yıpratıyor. “Yeni KHK ne zaman çıkar” diye umutla beklemeye başlıyorlar.

Bir kısmı ise maalesef yaşadığı acılara, itildiği yalnızlığa dayanamayarak intihar yolunu seçiyor. KHK ihracı nedeniyle, hayatına son vermiş, çok fazla insan var maalesef. Yazık değil mi bu insanlara…

Bu insanların bir kısmı yasal olan sendika nedeniyle ihraç olmuş. Kimisi bankadaki hesabı nedeniyle. Kimisi üye olduğu dernek nedeniyle. Kimisi ise sadece isim benzerliği nedeniyle.Takipszlik veya beraat alıp KHK veya OHAL komisyonu kararları ile dönmeyi bekleyen büyük bir çoğunluk da var. Bazıları da var ki haklarında hiçbir adli işlem yapılmamış, onlar da beklemede umutla.

Bazıları ise sadece üzerine kayıtlı olan ancak kendisinin kullanmadığı cep telefonu hattı nedeniyle ihraç olmuş KHK ile.. Sadece bu telefon hattı gerekçe gösterilerek. Hatta bu telefon hattını kendisinin kullanmadığı anlaşılmış, telefonu bizzat kullanan kişi ceza almış. Ancak telefonun yasal sahibi olan kişi hakkında adli işleme başlandığı için hala görevine iade edilmemiş. İçlerinde 1 Eylül 2016 tarihinde çıkan KHK ile ihraç olanlar da var. Yani yaklaşık 17 aydır devam eden büyük bir mağduriyet. İşin garibi bazı illerde bu durumdaki mağdurların işlemleri hızlandırılarak bu kişilere “takipsizlik” ya da “beraat” verilirken bazı illerde “soruşturmanın devam ettiği” gerekçesiyle ya da “işlerin yoğunluğu” gerekçesiyle bu insanlar daha fazla mağdur edilmiş. İhraç edilmesinin arkasından veya hakkındaki adli işleme başlanılmasının ardından bir yıldan uzun süre geçmiş olmasına rağmen hala iddianamesi bile yazılmamış binlerce insan var. Ya bu insanlar gerçek mağdurlarsa…

Memurlar.net adlı internet stesinde 08 Ocak 2018 tarihli “Yeni Şafak” kaynak gösterilerek yayımlanan yazıdaHükümet vatandaşların yargıya kolay erişmesinin önünü açmaya çalışırken, yargı içerisindeki kripto FETÖ'cüler ile işbirlikçileri bilinçli olarak mağduriyetlere neden olacak kararlara imza atıyor. Deşifre olup tasfiye edilinceye kadar gizli ajandalarını uygulayan FETÖ'cü hakimler yargı sistemine ağır hasarlar verirken son dönemde de yargı kulislerinde yine kendi özel gündemleriyle hareket eden ve hükümeti zor durumda bırakacak kararlar veren yargı mensupları konuşuluyor. Son dönemde oluştuğu belirtilen 10'a yakın yargı grubunun uygulamaları ile, yargıya işi düşen vatandaşları bıktırma noktasına getirdiği belirtiliyor. Vatandaşlar, bu çevrelerin soruşturmaları etkili bir şekilde yürütmemesinden, lehe delillerin toplanmamasından ve soruşturmaların gereğinden uzun sürmesinden şikayetçi. Yıldırma operasyonunun amacının ise 'hükümeti vatandaş nezdinde zor duruma düşürmek' olduğu değerlendiriliyor.” deniliyor.

Metin KOÇER ise kaleme aldığı yazıda “Haklarında adli işlem yapılmayanlar ve haklarında yürütülen adli işlemler sonucunda berat ya da takipsizlik kararı alanlar bir an evvel görevlerine iade edilmelidir. Bu, hem iç hukuk mekanizmasının rahatlaması hem de ileride AİHM nezdinde açılacak davaların iş yükü ve maliyetinin düşürülmesi açısından çok önemli ve gereklidir.” Demişti.

Habertürk yazarı Sevilay YILMAN köşesinde, "FETÖ iltisaklı/irtibatlı olduğu iddiasıyla işini kaybeden ama sonrasında başvurduğu adli makamlardan takipsizlik alan veya yargılamasının neticesinde beraat edenlerin yeniden işe döndürülmesiyle ilgili bir çalışma" dan bahsederek "KHK ile işinden olmuş, ihraç edilmiş ancak takipsizlik ya da beraat kararı almış devlet memurlarının sorununun çözümü için” yapılmakta olan bir işe iade KHK sından bahsederek mağdurları umutlandırdı.

Evet, Sevilay Yılman’ın müjdelediği işe dönüş KHK’sı mağdurlar ve masumlar için yeni bir umut. Bu KHK’nın “KHK ile işinden olmuş, ihraç edilmiş ancak takipsizlik ya da beraat kararı almış devlet memurları” için olduğu belirtiliyor. Ancak ihraç edilmesinin arkasından veya hakkındaki adli işleme başlanılmasının ardından bir yıldan uzun süre geçmiş olmasına rağmen hala iddianamesi bile yazılmamış, kendi üzerine kayıtlı olan ancak bu hattı kendisinin kullanmadığı ortaya çıkan. mağdur ve masumlar da daha fazla bekletilmemelidir. Onlar da çıkacak olan KHK’ya dahil edilerek görevlerine döndürülmelidirler.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 09:32YORUM EKLE
YORUMLAR
Mağdur mağdur.....  ...
Mağdur mağdur..... ... - 12 ay Önce

Mağdurlar ordusu.....Allahh razı olsun.bu konuları gündeme getırenlerden. Artık beklemekten ,yaşamaktan soğuduk..Adli işlem yok..hiç bır krıter yok..şikayetle ıhraç....Bırılerı ne olur elını çabuk tutsun..çoluk çocugumuz olarak tükendık artık

672 khk mağduru
672 khk mağduru - 12 ay Önce

Yeter ... yeter.... yeter artık. Allah'ım bitsin artık. Çoluk çocuk perişan olduk.

Zeynep kan
Zeynep kan - 12 ay Önce

Teşekkürler personelmebhaber.net.Benim eşim istifa edilmiş sendika nedeni ile ihraç olmuştu. Ben de onun eşi olduğum için TSK de memur olarak calisiyor ken eş durumundan ihrac oldum.Eşim 5 ay önce takipsizlik kararı aldı benim için adlı idari bir soruşturma olmadı. Mağduriyet öyle böyle değil çok çok fazla....

672
672 - 12 ay Önce

Hiçbir soruşturma geçirmeden gazete ilanıyla ihraç edilip 18 ay geçmesine rağmen hala adli, idari işlem görmeyen binlerce insan var! Savcıya kendimizi şikayet ediyormuş soruşturma aç diyoruz suç yok soruşturma açamam diyor! Suç yok ise neden ihraç edildik!Allah aşkına yeter artık! Hiçbir soruşturma geçirmemiş ve adli, idari olarak aklanan insanlar bir an önce görevlerine iade edilsin ve gerekli mecralardan özür dilensin! Gazete ilanıyla adımı ifşa etmelerini kabul etmiyorum!!!

689 khk banka mağduru
689 khk banka mağduru - 12 ay Önce

Öncelikle çok teşekkürler bizim durumumuzu içler acısı halimizi dile getirdiğiniz için şahsım adına bu vatan için canımı veririm derken vatan haini yerine konulmanın acısı içerisinde 12 ay geçti bir şekilde ayaktayız fakat kalbimiz çok kırık 17-25ten önce bankada param vardı faizsiz bankacılık adına hemen bir ay sonra çektiğim halde ihraç oldum ve bekliyorum soruşturma var ama bir suç vasfı yok dava açılmadı takipsizlik bekliyorum ve biliyorum ki devletimiz er yada geç masumları görecektir lütfen bakın bu insanlara bu haksızlığın faturasını küçücük çocuklar çekiyor lütfen onları düşünün. Çocuğuma izinliyim dedim düştüğümüz durumumuzu anlatamadım sırf devletimize ileride düşman olmasın diye aklına bile böyle bir şey gelmesin diye biz devletimizi vatanımızı seviyoruz gerekirse atalarımız gibi şehitlerimiz gibi canımızı veririz.

mağdur ötesi
mağdur ötesi - 12 ay Önce

ailemin kullandığı hesap yüzünden ihraç oldum...adalet aramaktan yoruldum...yasal bankada parası var diye insan işinden mi olur !!!.

672 khk magduru
672 khk magduru - 12 ay Önce

Sayın site yöneticileri bu haberi yaptığınız için çok teşekkür ederim. Hiç-bir adlı ve idari işlem yapılmadan eylül 2016 dan veri işsiz ve kaderimize terk edilmiş bekliyoruz. Ne komşu ne arkadaş ne aile ne de kendimize güven kaldı. Tek duamız beklentimiz Allahtan. Her hafta ailecek hastanelerdeyiz. Bagisiklik sistemimiz coktugu icin surekli hasta oluyoruz. Bizi devlet hem gorevimize iade etmeli hem de rehabilite etmeli. Ne olur haber yapmaya devam edin.

Resul
Resul - 12 ay Önce

16 ay geçti hiç bir kriter yokken ihraç edildim ortada iddianame yok başsavcı takipsizlik te vermiyor


SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması