Mart ayında yoğun şekilde KHK ile iade yapılacağı iddiası

Mart ayında yoğun şekilde KHK ile iade yapılacağı iddiası

Bazı sendika kaynakları mart ayında KHK iadeleri olacağı ve iade sayılarının da epey kabarık olacağı yolunda iddialarda bulunuyor.

Bildiğiniz gibi en son 12 Ocak 2018’de 1823 kamu personeli 697 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerine iade edilmişti. Görevlerine iade edilen 1823 kişi yoğun olarak Bylock Mor beyin mağdurlarından oluşuyordu.Ancak OHAL Komisyonu çalışmaları da bir taraftan sürüyor. Dolayısıyla OHAL Komisyonu çalışmaları sürerken KHK iadeleri beklemek çok da gerçekçi görülmüyor.

Doğrusu ne şekilde olursa olsun iadelerin bir an önce yapılması mağduriyetlerin giderilmesi açısından önemli; ancak olması gereken şey KHK iadeleri değil, OHAL Komisyonunun bir an evvel yoğun şekilde iade kararları vermesidir.

Haklarında adli işlem yapılmayanlar ve haklarında yürütülen adli işlemler sonucunda berat ya da takipsizlik kararı alanlar bir an evvel görevlerine iade edilmelidir. Bu, hem iç hukuk mekanizmasının rahatlaması hem de ileride AİHM nezdinde açılacak davaların iş yükü ve maliyetinin düşürülmesi açısından çok önemli ve gereklidir.

Metin KOÇER

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2018, 12:14YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması