Meb'in Acil Sorunlarına Çözüm Önerileri

Milli Eğitim Bakanlığının birçok uygulamasına eleştiri ve önerilerimizi sunuyoruz. Şuanda eğitim camiasında çok büyük bir kaos hüküm sürmektedir. Bu süreçte sendikalar ve bürokratlar dâhil birçok kesimle görüşüyor ve önerilerimizi sunuyoruz. Yönetici atama, 6528 sayılı kanunla her eğitim yöneticisinin görevden alınması, şube müdürlüğü atamaları vb. gibi sorunlar MEB'in acil çözülmesi gereken sorunlarıdır. Bu yazımızda çok ayrıntıya girilmeyecek, yüzeysel olarak değerlendirmelerimiz sunulacaktır…

Meb'in Acil Sorunlarına Çözüm Önerileri

   1) Yönetici Atama: 04.08.2013 tarihli resmi gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumu Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yayımlanmadan önce ve sonrasında gerek kamuoyuyla, gerek sendikalarla gerekse resmi makamlarla görüş ve önerilerimiz paylaşılmıştık. Bu süreçte ilgili yönetmeliğin hukuka aykırı hükümlerini eleştirmiş ve önerilerimizi sunmuştuk. Bilindiği gibi ilgili yönetmelikte vurgu yaparak eleştirdiğimiz konulardan biride Uzman Öğretmenlik olayıydı. Bu sınavı yıllardır gerçekleştirmeyen bakanlığa bu sınavı biran önce yapması gerektiğini aksi halde bu unvanlara ek puan verilmesinin hukuka aykırı olacağını söylemiştik. Eğitim Sen'in açtığı dava sonuçlanmıştır. Dava sonucunda Uzman Öğretmenliğe ek puan verilmesi oy birliğiyle hukuka aykırı bulunmuştur. Şimdi tüm iller yönetici atama değerlendirmesini baştan yapmak zorunda kalacaktır. Biz yine kamuoyuna çözüm önerimizi sunalım ve Uzman Öğretmenlik sınavının biran önce gerçekleştirilmesini talep edelim.

 
          İlgili kararı indirmek için TIKLAYINIZ.
 
     2) 13 Haziran ve Görevden Almalar: 14 Mart 2014 tarihinde çıkartılan kanuna göre 4 yılını dolduran tüm eğitim yöneticileri görevden alınacak ve istenirse ve başarılıysalar(?) tekrar görevlendirileceklerdir. Anayasa Mahkemesine götürülen konu tüm eğitim camiasının yanı sıra toplumun her kesiminden ilgi görmekte ve sonucu sabırsızlıkla beklenmektedir. Kamuoyu beklentisinde çok haklıdır çünkü ilgili kanunun yansımaları toplumun tümünü etkileyecektir. Yaptığımız değerlendirmelerde kanunun iptal edileceğini düşünüyoruz. Fikir jimnastiği yaparken bazı arkadaşlarımız belki de iptal olmaz çünkü eğitim yöneticiliği ikinci görevdir gibi fikir öne sürebilmektedirler. Fakat bunu söylerken de  “belki de” kelimesini kullanmaktadırlar. Bilindiği gibi Anayasa Mahkememiz kararlarını Anayasa ve evrensel hukuk açısından değerlendirmektedir. Eğitim yöneticiliği bir başhekimlik görevi gibi değildir. Eğitim yöneticileri sınav kazanarak görevde yükselme unvanıyla bulunduklara kadrolara atanmaktadırlar. İkinci görev olan hiçbir makama bu şekilde görevlendirme yapılmamaktadır. Kaldı ki memurların kanunla görevden alınamayacağına dair İnsan hakları sözleşmesinde ve Anayasa Mahkemesi kararlarında içtihatlar bulunmaktadır. Bu kanunun iptal edileceğini çünkü Anayasamızda “Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir HUKUK Devletidir” amir hükmünü bir kez daha hatırlatarak kanunla görevden almaların sakatlığını bir kez daha vurgulayalım.


 
     3) Şube Müdürlüğü Mülakatları: Şube müdürlüğü mülakatlarında yaşananları okuyucularımız bizlerle paylaşmışlar bizde önerilerimizi, eksiklikleri kamuoyuna duyurmuştuk. Teç-Sen, Büro-İş ve Kamu-Sen'in açmış olduğu davalarda Yürütme Durdurma kararları çıkmıştır. Yürütme Durdurma kararları sonuç olarak bir karardır ve tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde bu karara göre idareler iş ve işlemde bulunmak zorundadır. Mülakatın tek başına kıstas olmadığı belirtilen kararda unutulmaması gereken bir hususa da özellikle dikkat çekmek istiyoruz. Evet mülakat iptal(YD) edilmemiş, tek kriter olması iptal(YD) edilmiştir. Yürütmesi durdurulan yönetmelik genel yönetmeliktir ve diğer bakanlıklar bu genel yönetmeliğe göre kendi yönetmeliklerini hazırlamışlardır. Bu nedenle, karara göre sadece Milli Eğitim Bakanlığında değil tüm bakanlıklarda mülakat kıstasıyla yapılan atamalar iptal edilmiştir.  Hukuk devletlerinde yargı kararlarının uygulanmaması düşünülemeyeceği gibi söz konusu bile olamaz. Geçmiş yıllarda MEB Personel Genel Müdürü Remzi Kaya yargı kararlarını uygulamadığı için hapis cezası almıştı. MEB şube müdürlüğü atamalarında uygulanan mülakatların iptal edilmesi için her ne kadar hiçbir sendika dava açmamış ise de açılan onlarca bireysel dava vardır. Bu davaların sonuçlarını şimdiden söylemek olasıdır ve yapılan mülakatların iptal edileceği kanısı hâkimdir. Bu kanının hâkim olmasının nedenine gelince de tabiî ki eski örnek kararlardır ve bunların sayısı onlarla değil yüzlerle ifade edilmektedir. Bu yüzden bakanlık mülakatı tüm sonuçlarıyla iptal etmelidir. Yapacaksa bile yeni bir mülakat yapmalı, eski puanlara göre değerlendirme de bulunmamalıdır. Eski puanların kullanılması olası bir iptal kararıyla işleri daha da içinden çıkılmaz hale sokacaktır.
 
          Başta da belirttiğimiz gibi konular kısaca ve yüzeysel olarak tüm iyi niyetimizle değerlendirilmiştir. Biz yine görevimizi yapalım ve dostlarımızı dostça uyaralım…
 
Manas Kağan //mebbis.personelmebhaber.net/
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 01:00YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması