MEB'in Havuz Problemine Çözüm Önerileri

Sitemizde de yazıları yayınlanan Eğitim Uzmanı Sayın Bekir Karabulut MEB'deki havuz problemini değerlendirdi:

MEB'in Havuz Problemine Çözüm Önerileri
21 Aralık 2015 Pazartesi 12:25

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

6528 sayılı kanunla görevden alınan ilçe milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılması MEB için problem oldu.

Burada ilgili kanun maddeleri ve AYM karar metinleriyle sizleri boğmadan kabaca süreçten bahsetmek istiyorum.

Aslında görevden almak idarenin bir tasarrufudur ve ilk defa da görevden alma yaşanmadı. Ancak görevden alınan merkez bürokratlar, il milli eğitim müdürleri, bakanlık müfettişleri ve merkez şube müdürleri arasında mali ve özlük hakları ellerinden alınarak maaşları dondurulan tek kesim il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri oldular.

Başından beri söylenen şuydu: Madem görevden alıyorsunuz, kazanılmış mali ve özlük haklarımızı koruyun!

Neticede il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri görevden de alınsa bir şekilde eğitim camiasına katkıda bulunmak istiyorlar.

Bugünlerde mahkeme kararıyla dönüşler başlayınca eğitim sitelerinden ve yetkili sendika üyelerinden sesler gelmeye başladı. Özellikle her dönemde şakşakçılık yapmayı kendine şiar edinmiş bir internet sitesinde bir yazı yayınlandı ki evlere şenlik! Özetle; Bakanlığın görevlendirme çalışan yöneticilere sahip çıkması gerektiği, eskilerin “şer cephesi” olduğu, mahkeme kararlarının uygulanmaması gerektiği gibi hezeyanlar içeren yazı tam anlamıyla bölücülük ve nefret içeren bir yaklaşımdır. Bu yazıyı yazan kişide –ben kim olduğunu ve ne amaçladığını iyi biliyorum- zerre kadar insaf, izan ve bilgi kırıntısı aramak dahi hayalperestlik olur.

Bir de Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz’un yazısını gördük. Yazı –biraz da mahkeme kararlarının çaresizliğiyle- gayet iyi başlamış ve insaflı yazılmış ama sonu çok kötü bağlanmış. Efendim, görevden alınanlar neden öğretmenliğe dönmek istememişmiş. Soruyorum Sayın Talat: Okul çağında çocuğun var mı bilmiyorum ama eğer varsa çocuğunun matematik dersine 20 yıl GİH’te çalışmış bir yöneticinin girmesini ister misin?

Kaldı ki eğitim uzmanı yapılan yöneticilerden birçoğu seve seve ve başarıyla öğretmenlik de yapabilir ancak yukarıda da belirttiğim gibi kazanılmış hakları gasp edilen yöneticiler tam 2 yıldır mahkeme süreciyle oyalandılar. UEYDER yöneticilerinin üyeleri adına Sayın Bakan’a ve diğer yetkililere ulaştırdıkları bilgi notu incelenirse “Görevden alınmak idarenin inisiyatifindedir ve bizler de saygıyla karşılıyoruz, ancak diğer görevden alınanlar gibi biz de kazanılmış haklarımızın korunmasını ve MEB ailesine katkı sunacağımız yeni bir görev tanımıyla sisteme kazandırılmamızı talep ediyoruz.” dedikleri görülecektir.

ÇÖZÜM

Bir inatlaşmaya gerek yok. Bu sorun çok kolay şekilde çözülebilir.

BİR: Bakanlık yeni bir birlik beraberlik açılımı yapar ve görevden alınanların tamamını iade eder. Dönenler hiçbir kırgınlık ve küskünlük olmadan huzur içerisinde ve uyum içerisinde çalışıp yeniden efektif hale gelirler.

İKİ: Bakanlık mahkeme kararına rağmen eski yöneticilerle çalışmak istemeyebilir. Ama böyle bile olsa Bakanlık bu kişilerin bazı ağzı bozukların dediği gibi “şer cephesi” olmadığını, zamanında bu ülkeye ciddi hizmetleri olan yetkin kişiler olduğunu, bilgi ve tecrübeleriyle sisteme yararlı olabileceklerini kabul ederek yeni bir görev tanımı yapabilir. Ancak bunu yaparken kesinlikle mali kayıplarını telafi eder ve bir yönüyle iade-i itibarda bulunur.

Peki, nasıl bir görev tanımında bulunabilir MEB?

İsteğe ve tercihe bağlı olarak:

a- Taşrada da bulunan ‘araştırmacı” kadrosuna kaydırır ve mali ve özlük haklar bakımından diğer araştırmacılarla eşitler,

b- Maarif müfettişliğine kaydırıp inceleme-soruşturma ve eğitim kurumlarının denetlenmesinde görevlendirebilir,

c- İsteyene –münhal olmak koşuluyla- istediği kuruma sınavsız ve mülakatsız olarak müdür olma önceliği sağlanabilir,

d- İsteyene –norm açığı olmak koşuluyla- istediği kuruma öğretmen olarak atanma hakkı tanınabilir.

(Not bu yazı benim kişisel değerlendirmemdir ve aynı durumda olan diğer kişileri bağlamaz.)

http://www.personelmebhaber.net/meb-in-havuz-problemine-cozum-onerileri-makale,12.html

Bekir KARABULUT
Eğitim Uzmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.