MEMURLARI BEKLEYEN ÇOK BÜYÜK TEHLİKE

Bu aralar Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilmesi ve devlet memurlarının meslekten ihracının kolaylaştırılması gündemde. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan da bu yönde açıklamalarda bulundu.

MEMURLARI BEKLEYEN ÇOK BÜYÜK TEHLİKE
21 Haziran 2016 Salı 12:15

Bu aralar Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilmesi ve devlet memurlarının meslekten ihracının kolaylaştırılması gündemde. Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan da bu yönde açıklamalarda bulundu.

Peki, mevcut haliyle 657 sayılı DMK teröre geçit veriyor mu? Biraz bakalım:

Devlet memurluğundan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller şunlardır:

a) İdeolojik veya siyasi amaçlarla kurumların huzur, sükûn ve çalışma düzenini bozmak, boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak veya bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımda bulunmak,

b) Yasaklanmış her türlü yayını veya siyasi veya ideolojik amaçlı bildiri, afiş, pankart, bant ve benzerlerini basmak, çoğaltmak, dağıtmak veya bunları kurumların herhangi bir yerine asmak veya teşhir etmek,

c) Siyasi partiye girmek,

e) Savaş, olağanüstü hal veya genel afetlere ilişkin konularda amirlerin verdiği görev veya emirleri yapmamak,

g) Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak,

ı) Siyasi ve ideolojik eylemlerden arananları görev mahallinde gizlemek,

(...)

Yukarıdaki maddeleri incelediğimizde zaten kamu düzenini bozan memurların memuriyette kalmaları mümkün değildir. Teröre bulaşmaya gelince, yukarıdaki maddelere göre zaten teröre bulaşan memurun memuriyette kalması söz konusu dahi olamaz. Kaldı ki “teröre destek vermek” eyleminin cezaya muhatap olması için idari düzenlemeye gerek yoktur o zaten adli suçtur ve TCK’nın ilgili maddelerine göre cezaları bellidir.

Dolayısıyla Devlet Memurları Kanunu’nun ‘Devletin teröre bulaşan memurlardan temizlenmesi.” gibi bir sebeple değiştirilmek istenmediği açıktır.

Bu durumda akla “Hedeflenen nedir?” sorusu geliyor ki aslında cevabı zor değil: “Muhalif görüşte olan herkes devletten uzaklaştırılsın!

Bu ‘istenilen’ sendikadan başka sendikaya üye olmayı ‘terör’e destekle suçlamaya kadar da gider.

Örneğin Aktif Eğitim Sen’e üye olan öğretmenler ‘terör’e destekle suçlanabilecektir.

Ya da Eğitim Sen’e üye olanlar uydurma gerekçelerle PKK destekçisi sayılmak mı istenmektedir?

Değerlendirmem o ki aslında bir sendikaya üye olmak –hukukun geçerli olduğu ülkelerde- asla suç olamaz. Ama insanları korkutmak amaçlardan birisi olabilir. Nitekim aday öğretmenlerin mülakat korkusuyla el mahkum paralel sendikaya üye olduklarını da görüyoruz.

Tavsiyem odur ki korkacak bir şey yok. Siz eğer suçsuz olduğunuza inanıyorsanız ya da suça bulaşmamışsanız korkacağınız bir şey de yoktur. Siz suçsuz olduğunuz halde birileri sizi yemeye karar vermişse bundan geri adım atarak kurtulamazsınız.

Bu arada eklemeden geçmeyelim. Her kim ki teröre bulaşmış, teröre destek olmuş ve bu ülkeye bu şekilde zarar vermişse bağımsız mahkemelerde yargılanarak en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Devlet Memurları Kanunu’nda yapılmak istenen değişikliğin amacının yandaş olmayanları sindirmek olduğu sırıtır vaziyette ortadadır. Şu bilinmelidir: demokrasilerde muhaliflik olmazsa olmazdır. Hatta demokrasi bir yönüyle muhalifliğe katlanmak demektir. Hiçbir muhalefete tahammülü olmamak otokrasi ya da monarşi olabilir ama asla demokrasi olamaz.

Bu durum karşısında sendikaların tutumu nasıldır?

Örneğin üye çokluğuyla övünen Eğitim Bir Sen memur güvencesinin ortadan kalkması konusunda tepki verecek midir?

Türk Eğitim Sen bu konuda ne diyecektir?

Hiç terör mazeretinin arkasına sığınılmasın, çünkü teröre destek vermek ya da bulaşmak geçerli tüm mevzuata göre zaten memurluktan atılmayı gerektirir.

Ne günlere kaldık.

Memurlar örgütlensin ve bir sendikaya yetki versin. Sonra o sendika memurların iş güvencesinin ellerinden alınmasına destek olsun!

Konuyla ilgisini siz değerli okuyucularıma bırakarak yazını veciz bir atasözüyle bitiriyorum:

Ayarını bozduğun kantar gün gelir seni tartar!

Devamı için TIKLAYINIZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.