MÜFETTİŞLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER!

Maarif müfettişleriyle ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

MÜFETTİŞLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER!
09 Haziran 2016 Perşembe 18:27

Maarif müfettişleriyle ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Maarif müfettişleri kendilerini eğitim uzmanı yapmayı ön gören kanuni düzenlemenin iptaliyle ilgili yoğun mesai harcıyorlar. Gruplar halinde TBMM’de görüşmelere devam eden müfettişler son olarak eski genel müdür şimdiki Danıştay üyesi İbrahim ER’i devreye soktular. TEM SEN genel başkanı Nermin Taşçıoğlu’nun bir grup üyeyle birlikte İbrahim ER’le görüştükleri ve Sayın Bakan’dan kendileri adına randevu almalarını talep ettikleri söyleniyor.

Bunlar yaşanırken torba kanunun maarif müfettişleriyle ilgili hali alt komisyonda aynen korundu ve üst kurula gönderildi.

Eski durumda kalamayacaklarına kendileri de kanaat getiren maarif müfettişleri bir şeyler koparmaya çalışıyorlar. Maarif müfettişlerinin “En azından adımız eğitim uzmanı yerine şahsa bağlı il eğitim denetmeni olsun.” talebi komisyonda kabul görmedi.

Ayrıca müfettişler toplamda 750 olan ihdas rakamının yetersiz olduğu ve bu rakamın artırılması talepleri de karşılık bulmadı. 

Müfettişler son olarak en azından bu 750 kişi arasında eğitim kökenlilerin de olması yönünde talepte bulundukları söyleniyor.

Ayrıca maarif müfettişlerinin önceki “şahsa bağlı eğitim uzmanları"nın aksine özlük hakları korunarak eğitim uzmanı yapılıyor olması da hükümetin elini güçlendiriyor.

Nitekim alt komisyon görüşmelerinde müfettişler durumlarını savunmakta güçlük çekmişler ve ortaya şu şekilde diyaloglar çıkmıştı:

(…)
Bu insanları eğitim uzmanı yaptığınız andan itibaren de zaten bu maaş farklılıkları burada devam edecektir, insanların maddi kayıpları devam edecektir. Bununla ilgili…

KADRİ YILDIRIM (Siirt) – Hangisi düşecek?
TEM-SEN GENEL BAŞKANI NERMİN TAŞÇIOĞLU – Düşme olmayacak. Hemen analiz edeyim efendim, şöyle bir şey: Düşme olmayacak ama eşitler arasında, siz birini bakanlık maarif müfettişi alırken diğerine eğitim uzmanı yaptığınızda bakanlık müfettişliğine geçen aynı kariyer meslek sahibi insan 5 bin 500 lira alırken diğerini 3 bin 300 lira almaya mahkûm edeceğiz.
BAŞKAN – Nermin Hanım, bugün de aynısını alıyor ama. Şu anda da aynısını alıyor
(…)

Adil TÜRK

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.