OHAL Komisyonu ve İhraçlarla İlgili Çok Önemli Yedi Soru!

OHAL Komisyonu ve İhraçlarla İlgili Çok Önemli Yedi Soru!

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra çıkarılan toplam 12 KHK ile kamu görevinden çıkarılan yaklaşık 110 bin kişi için gergin bekleyiş sürüyor.

Bir takipçimizin gönderdiği mailden derlediğimiz soruları sizlerle paylaşıyoruz:

BİR: OHAL inceleme komisyonu marifetiyle göreve döndürülecek olan memurlar farklı bir bakanlığa ait kuruma mı atanacak? En çok ihraç bilindiği gibi MEB camiasında yaşandı. Bu durumda binlerce öğretmen başka kurumlarda ne iş yapacaklardır? Büyük bir iş gücü israfına sebebiyet verilmiş olmayacak mıdır?

İKİ: İhraç edilirken baba adı, doğum tarihi gibi detaylarla Resmi Gazetede ifşa edilen memurlar iade edilirken neden ‘el altından’ yazıyla iade ediliyorlar? Bunda ‘Kimsenin kimseden haberi olmasın.’ amacı mı güdülmektedir?

ÜÇ: İhraç edilen memurlara ‘Şu kadar para verirsen senin iade edilmeni sağlarım.’ şeklinde ahlaksız teklifler yapıldığı ve bu fırsatçılığa da bazı ihraçların –bir umut- alet olduğu ve para kaptırdığı duyumları ortalıkta dolaşıyor. Böyle bir sektör oluştuğu konusunda yetkililer haberdar mıdır?DÖRT: Adli süreç geçiren ihraçların ifadelerine göre hakim ve hakimeler ‘ Sendika suç değil, onu suç saymıyoruz.’ diyorlarmış. Kaldı ki Anayasanın 51. Maddesiyle güvence altına alınan sendika üyeliğinden dolayı ihraç edilenlerin iade edilmeleri için daha ne bekleniyor?

BEŞ: FETÖ üyesi olduğunu söyleyerek Ankara Emniyet Müdürlüğüne teslim olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler'in koruma subayı yüzbaşı Burak Akın’ın serbest bırakılması karşısında, sadece sendika üyesi olan ve darbe girişimini televizyondan öğrenen insanların mesleklerinden atılmaları sadece bana mı ‘enteresan’ geliyor?

ALTI: OHAL Komisyonu kriter belirlemeyecek ve çatı karar/kararlar almayacaksa verilen şahsi kararların o kişinin nüfuz sahibi “yakinleri” ile ilgili olup olmadığının garantisi nasıl verilecek? Daha kestirme ifadeyle ‘torpil’ yapılmayacağının garantisi nedir?

YEDİ: OHAL Komisyonu adil şekilde iadeler yapmak ve ocaklara düşen ateşi söndürmek için daha neyi beklemektedir?!

Metin KOÇER

PersonelMeb.Net

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2018, 23:46YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması