Sayın AVCI, Bu İşi Siz Çözün Lütfen!

6528 sayılı kanunun eğitim uzmanlarıyla ilgili kısmının AYM tarafından iptal edilmesinin ardından MEB hukuk bürosunun yanlış yönlendirmeleriyle Sayın AVCI, AYM kararlarının geriye doğru işlemeyeceğini söylemişti.

Sayın AVCI, Bu İşi Siz Çözün Lütfen!
30 Aralık 2015 Çarşamba 11:39

Bu siteden de defalarla yazdığımız gibi AYM kararları kesinlikle geriye doğru işleyecektir. Birçok Danıştay içtihatını yine bu sayfalardan sizlerle paylaşmıştık. TIKLAYINIZ.

Bu kadar tartışmasız bir konuda bile hukuku zorlama yolunu seçmesi MEB için doğrusu bir talihsizlik olmuştur. İstanbul 8. İdare Mahkemesi konuyu son derece detaylı bir şekilde izah ederek son noktayı koymuş.

Yine İstanbul 8. İdare Mahkemesi verdiği kararda bir memurun bir alt göreve verilemeyeceği, olsa olsa denk bir göreve verilebileceğini de hem Anayasaya hem de 657 sayılı DMK'ya dayandırarak belirtmiş.

Bu durumda iki bin yıllık bir geleneği olan Büyük Türkiye Devletine ve onun çok köklü bir kurumu olan Milli Eğitim Bakanlığına yakışan şey, mahkeme kararlarını beklemeksizin işlem tesis etmektir. 

İşte İstanbul 8. idare Mahkemesi kararından bir kesit:

"
(...)
Her ne kadar Anayasanın 153’üncü maddesinin beşinci fıkrası ile Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarının geriye yürümeyeceği kurala bağlanmış ise de Anayasa Mahkemesince bir kanunun veya kanun hükmünde kararnamenin tümünün ya da belirli bölümlerinin Anayasaya aykırı bulunarak iptal edildiğinin bilinmesine karşın görülmekte olan davaların Anayasaya aykırılığı saptanmış olan kurallara göre görüşülüp çözümlenmesinin, Anayasanın üstünlüğü ve hukuk Devleti ilkelerine aykırı düşeceğinin kabulü gerekir. Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümezliğine ilişkin kural ile iptal edilen hükümlere göre kazanılmış olan hakları ve kamu düzeninin istikrarını korumak amaçlanmıştır. Aksi halde Anayasanın 152’nci maddesinde yer alan “
Bir davaya bakmakta olan mahkeme, uygulanacak bir kanun veya kanun hükmünde kararnamenin hükümlerini Anayasaya aykırı görürse veya taraflardan birinin ileri sürdüğü aykırılık iddiasının ciddi olduğu kanısına varırsa, Anayasa Mahkemesinin bu konuda vereceği karara kadar davayı geri bırakır.” … “Anayasa Mahkemesi, işin kendisine gelişinden başlamak üzere beş ay içinde kararını verir ve açıklar… Anayasa Mahkemesi kararı, esas hakkındaki karar kesinleşinceye kadar gelirse, mahkeme buna uymak zorundadır.” Yolundaki hükmün anlam ve uygulama olanağı kalmaz.

Yukarıda yer alan açıklamalar uyarınca Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararlarının bu karardan önce açılmış ve bakılmakta olan davalarda uygulanması gerektiği açıktır.(...)"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.