Seçim Sonuçları KHK’lileri Nasıl Etkiler?

Seçim Sonuçları KHK’lileri Nasıl Etkiler?
24 Haziran seçimleri geride kaldı. Seçim neticesinde en göze çarpan hususlar şunlar:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçmenden bir nevi güvenoyu aldı ve 5 yıl daha görevde kalmayı garantiledi.
MHP, Devlet Bahçeli başkanlığında aşağı yukarı hiç seçim çalışması yapmadan barajı geçti ve bir çeşit hükumet ortağı oldu.
Muharrem İnce meydanlarda fırtına gibi esti, %30 gibi psikolojik bir sınırı kıl payı aşsa da bu başarı meydanlardaki coşkuyla örtüşmedi.
Meral Akşener medya ambargosuyla sürdürdüğü seçim sonucunda barajı aşsa da İYİ Partiyi bir kitle partisi haline getiremedi.
Temel Karamollaoğlu kampanya süresince kazandığı sempatiye rağmen seçim sonunda çok sönük kaldı.
***
Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemiyle tanışan Türkiye ilk defa olacak siyasi yapılanmaları yaparak yaşayarak öğrenecek.
AKP-MHP Koalisyonu mecliste ne şekilde sürecek? Daha doğrusu OHAL ile 2 yıldır işlevsiz olan meclise iş düşecek mi beraber göreceğiz.
600 milletvekili hakikaten aldıkları maaşın hakkını verecek mi yoksa yeni sistemde dolgu malzemesi ya da formalite mi olacak, bunu da yaşayarak öğreneceğiz.
***
Hatırlanacağı gibi Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan seçim propagandası amacıyla katıldığı bir televizyon programında –her ne kadar, gerekirse yeniden ilan ederiz, dese de- OHAL’i seçimden hemen sonra kaldıracaklarını ifade etti. Doğrusu buna kamuoyu pek inanmadı, daha doğru bir ifadeyle pek ihtimal vermedi.
OHAL’i yeniden uzatma hamlesi AKP’den beklenirken MHP’den “OHAL uzatılmalıdır.” çıkışı geldi.  Bu aslında bir sürpriz olmadı. Güvenlikçi ve katı devletçi politikalar benimseyen MHP’nin seçim sonrası ilk iki hamlesi İdam talebi ve OHAL’in uzatılması oldu.
***
Bu kısa özete eklenecek birçok detay olabilir belki ama fazla uzatmadan asıl konuya yavaş yavaş girmek istiyorum. Peki, KHK’liler için “şimdi ne olacak?
Geçenlerde basına yansıyan rakamlara göre 15 Temmuz’dan bu yana toplam 500 bin insana adli işlem uygulanmış. Gözaltılar, tutuklamalar, tutuksuz yargılamalar, arama kararları vs. vs. adliyeler FETÖ davalarıyla neredeyse kilitlenmiş vaziyette.
Bir de kamu görevinden KHK’lerle ihraç edilenler var. Haklarından adli işlem sürenlerin dava sonuçlarını beklemeleri gerektiği herkes tarafından kabul edilebilir. Ancak haklarında şu ana kadar adli işlem yapılmayanlar ve yapılanlardan beraat/takipsizlik alanların gecikmeksizin görevlerine iadeleri gerektiği de gün gibi açıktır.
MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli bir grup toplantısında banka ve sendika gibi gerekçelerle insanların mağdur edilmemeleri gerektiğini ifade etmişti.  Şimdi MHP’nin KHK mağdurlarıyla ilgili nasıl bir tutum belirleyeceği merakla bekleniyor.
Hain darbe girişimiyle bir ilgisi olmadığı, adli süreç geçirmemesinden ya da geçirdiği adli süreçte aklanmasından belli olanların mağduriyetlerinin giderilip giderilmemesi şunun testi olacak:
Türkiye hukuk devleti mi olacak yoksa keyfilikler diyarı mı?
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 22:10YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması