Şok iddia, 12. Sınıflara kafa izni!

Lise son sınıf öğrencileri okula devam ediyor mu?

Şok iddia, 12. Sınıflara kafa izni!
16 Şubat 2016 Salı 12:45

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

Lise son sınıf öğrencileri okula devam ediyor mu?

Özellikle Ankara iliyle ilgili bazı duyumlar alıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığının burnunun dibinde onlarca okulda 12. Sınıf öğrencilerine “kafa izni” verildiğini duyuyoruz. Hem de öyle üç beş öğrenci değil sınıfların tamamen boşaltıldığını. 13.03.2016 tarihinde yapılacak YGS’ye tam bir ay var. Bu hafta başlamış olsa devamsızlık en az 20 gün yapar. Daha bunun LYS’si var. Öğrencileri okulda tutmak ve en iyi şekilde yetiştirmek okul yöneticilerinin görevi değil mi?

Üstelik ortaöğretim yönetmeliğinin ilgili maddesi şöyledir: (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir. Ancak üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri veya tam teşekküllü devlet hastanelerinde kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, kaynaştırma ve özel eğitim gerektirenler ile tutuklu öğrencilerin özürsüz devamsızlık süresi 10 günü geçmemek kaydıyla toplam devamsızlık süresi 60 gün olarak uygulanır.

Sorularımız şunlar:

BİR: Ankara başta olmak üzere diğer birçok ilde 12 sınıfların devam durumu usulüne uygun şekilde sağlanabilmekte midir?

İKİ: Ankara’nın başta Yenimahalle olmak üzere birçok ilçesinde 12. Sınıfların sınıfları boşaltması konusunda ilçe ve il milli eğitim müdürlüğünün ve Bakanlığın bilgisi ve onayı var mıdır?

ÜÇ: Dershaneler de kapalı olduğu halde bu öğrenciler kalan dönemde YGS’ye nasıl hazırlanmaktadırlar.

DÖRT: Diyelim ki ailelerin onayı ve öğrencilerin isteğiyle devamsızlık yapılıyorsa bir öğrenci ve veli dahi farklı düşünmemekte midir?

BEŞ: Okul müdürleri öğretmenlere “Ders defterleri dursun duruma göre sonra doldurursunuz.” demişler midir?

Temel lise ucubesiyle lise eğitimi neredeyse işportaya düşmüşken bir de devlet okullarındaki bu darmadağınık durum neye hizmet etmektedir? Lise yöneticileri öğrencileri okulda zapt etmeyi başaramadıkları için başlarından savmaya mı çalışmaktadırlar.

Vay memleketimin eğitim sisteminin haline ki vay!

Müstakim KORKMAZ
personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.