Ziya Hoca'ya Hiç Yakışmadı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 10 Kasım nedeniyle yayınladığı mesajdaki hatalar gözlerden kaçmadı.

Ziya Hoca'ya Hiç Yakışmadı!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 10 Kasım Atatürk’ü anma günü için paylaştığı mesajdaki hatalar ‘Sen bari yapma Ziya Hoca.” dedirtti.


Sosyal medya mesajlarında dil bilgisi hatalarına alışığız alışık olmasına da bu işin ocağı olan Bakanlığın başındaki birinden böyle hatalar görmek ayrıca üzüntü verici oldu.
Altında on binlerce Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni çalıştıran Sayın Bakan’ın mesajlarını onlardan birine kontrol ettirmesini beklerdik.
Bu mesajla birlikte eğitimciler: “Bakanlığa doldurulan İlahiyat mezunlarının yanına bir tane de Türkçe uzmanı alınsa iyi olurmuş.” demekten kendilerini alamadılar.


Gelelim kısacık mesajdaki çok sayıda hataya:


1-    Mesaj yazılmadan önce TDK sitesine bakılsa “yıldönümü” yerine “yıl dönümü” yazımının doğru olduğu görülürdü. 2-    İki heceli bazı kelimeler ünlüyle başlayan bir ek aldıklarında ikinci hecelerindeki dar ünlüler düşer. Dolayısıyla “nesile” yazımı yanlıştır ve doğru yazım “nesle” olmalıdır. (Bu iki madde gramer hatasıydı, aşağıda anlam hatalarını ele alacağız.)

3-    Metinde “Atatürk’ün … bıraktığı miras ve bizlere emanet ettiği genç nesile hizmetimiz boynumuzun borcudur.” ifadesinde aslında “Atatürk’ün … miras olarak bizlere emanet ettiği genç nesle hizmet etmek boynumuzun borcudur.” ya da “Atatürk’ün… mirası olan ve bizlere emanet ettiği genç nesle hizmet etmek boynumuzun borcudur.” denmeye gayret edilmiş.


Mevcut haliyle miras olan şeyin gençler olduğu açık değil. Örneğin Cumhuriyet de kastedilmiş olabilir.

4-    “hizmetimiz” kelimesindeki iyelik eki, var olan ve sahip olunan anlamı katıyor. Yani yapılmış ve ortada olan bir hizmet anlamı var. Hâlbuki metinde kastedilen somut bir hizmet değil, süregiden bir çalışmalar bütününden bahsedilmeye çalışılmış. Örneğin, Sayın Bakan bir okul açılışında: “ Gençlerimizin eğitimine büyük katkısı olacak olan bu hizmetimizde emeği geçenlere teşekkür ederim.” diyebilir. Ancak genel anlamda, “Geleceğimizin teminatı olan gençlere hizmetimiz en büyük amacımızdır.” derse yanlış olur. Doğrusu “Hizmet etmek” olmalıdır.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 21:22YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması