ARTIK İHRAÇLAR OLMAYACAK MI?

ARTIK İHRAÇLAR OLMAYACAK MI?
03 Nisan 2017 Pazartesi 20:34

Son iade KHK’sı ile ilgili yapmış olduğumuz önemli bir çalışmayı size sunmak istedik. Öncelikle bu son KHK’da daha önce bir ihraç listesi olduğunu; ama bu listenin çıkarılabilmiş olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Başbakan Yardımcısı  Nurettin Canikli bizzat kendisi KHK iade listelerinin Bakanlar Kurulu’nda imzalandığı günden 11 gün önce yani 9 mart tarihinde çok kesin bir şekilde yeni iade ve ihraçların olduğunu belirtmişti. Nurettin Canikli’nin konuşması aşağıdadır.

“Başbakan Yardımcısı Canikli, OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağı konusunun şuan gündemlerinde olmadığını, zamanı geldiğinde gerek duyulursa uzatılabileceğini dile getirdi. Kamudaki inceleme ve soruşturmaların devam ettiğini söyleyen Canikli, önümüzdeki günlerde çıkarılacak yeni KHK’lar ile memuriyetten ihraç edilenler ve göreve iade edilenler olacağını açıkladı. Kaynak: Başbakan Yardımcısı Canikli: Yeni KHK İle İade ve İhraçlar Olacak”

Görüldüğü üzere Nurettin Canikli çok açık bir şekilde yeni ihraçların olacağını belirtmiş ; ama buna rağmen 20 mart tarihli Bakanlar Kurulu’nda hazırlanıp imzalandıktan sonra yine 29 mart tarihli resmi gazetede yayınlanan 688 sayılı KHK’da herhangi bir ihraç söz konusu olmamıştı. Ayrıca Nurettin Canikli’nin KHK ve ihraçlar ile ilgili olarak bu sürecin en başından beri en yetkin kişilerden olması nedeni ile kendisinin haberi dışında bir durumun ortaya çıkacağına ihtimal vermiyoruz. Bu nedenle ihraçlara karar verilmiş olan kişilerin ihraç edilmesinden vaz geçilip geçilmediği önemli bir noktayı oluşturmaktadır.


688 sayılı iade KHK’sı ile ilgili diğer önemli bir ayrıntı ise memurlar. Net’in yapmış olduğu haberdir. 17 mart tarihli yapılan haberde aynen şu ifadeler geçmekte idi:

“Memurlar.net olarak aldığımız bilgilere göre çıkacak olan KHK’da 400’den fazla kamu personeli görevine iade edilecek. Bu sayı en yüksek iade sayısı olacak. Çalışmalar henüz tamamlanmadığı için iade KHK’sı referandum sonrasına kalabilir.” (17 mart )

Özetle Nurettin Canikli 9 mart tarihinde hem ihraç hem iade olacak diyor ve arkasından 17 mart tarihinde memurlar.net’in 400 iade olacak haberi yayınlanıyor. 20 mart tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu’nda iade listesi hazırlanıyor; ama ihraçlara yer verilmiyor. İhraç olacak olan kişilerin listeden çıkarılması söz konusu mudur?

9 martta ihraç olanların belli olduğunu düşünüyoruz. Memurlar.net’in 17 mart haberi bunu teyit eder mahiyettedir. Kulis bilgisi alan haber sitesi Bakanlar Kurulu’ndan üç gün önce bu haberi yayınlamıştır. Bu da 9 mart ile 20 mart arasında geçen 11 günlük süre zarfı boyunca bazı şeylerin değiştiğini göstermektedir.

Özellikle Avrupa Konseyi’nin birçok organı tarafından sürekli olarak hükümetin idari tasarruflarının eleştirildiğini görmekteyiz. Özellikle AİHM en küçük bir fırsatta sürece müdahale edeceğinin sinyallerini vermektedir. Referandum öncesi  AİHM’nin bir ara karar almaması için hükümetin bu gibi bir tedbir almış olabileceğini tahmin etmekteyiz. Özellikle son KHK ile tek bir kişinin ihraç olmaması ve şimdiye kadara yapılan en büyük iade KHK olması sebebi ile yakın bir dönem içinde suçsuz olduğunu düşüneneler için olumlu gelişmelerin olabileceğini söyleyebiliriz.

Anadolu Eğitim Sendikası Başkanı Cansel Güven de bu doğrultuda açıklama yaparak iadelerin peyder pey olabileceğini ifade etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.