Canikli: Banka ve Bylock Dışında Kriter Koyarsak Kaos Olur

Canikli: Banka ve Bylock Dışında Kriter Koyarsak Kaos Olur
08 Mayıs 2017 Pazartesi 22:29

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli çok önemli açıklamalarda bulundu. Nurettin Canikli, ihraç edilen ya da hakkında adli işlem uygulanan kişiler için kriter belirlenirken Bank Asya ve Bylock programının esas alındığını belirtti.

Siyasilere dokunulmadığı ile ilgili eleştiriye de, bylock ve banka dışında başka kriterler ortaya konulursa iş çığrığından çıkar diye konuştu. Nurettin Canikli’ye sosya medyadan yapılan eleştirilerde, siyasilere dokunulması kaosa mı yol açacak şeklinde yorumlar da göze çarptı. İşte Canikli’nin açıklamaları;

Ak parti içerisinde de daha önce parti içi siyasetinde etkin isimlerin Erdoğan’ın karşısına çıkacağı iddiası tartışılıyor. Hatta Sn. Cumhurbaşkanı isim vermedi ama “yol arkadaşlığı mezara kadardır” dedi. Nasıl değerlendirme yaparsınız?


“KİŞİSEL BEKLENTİLER BU DAVANIN ÖNÜNE GEÇEMEZ”


Bu dava önemli bir davadır. Salt bir siyasi mücadele değildir. Bu geçmişten geleceğe yürüyen kutlu bir davanın bugünkü yürüyüşünün adıdır. Burada kişisel düşünceler, beklentiler şu veya bu şekilde hiçbir zaman bu davanın önüne geçmez, geçmemelidir. Bunu hatırlatıyor Sn Cumhurbaşkanımız. Benzer tartışmalar geçmişte de yapılmak istendi ama hiçbir zaman bunlar başarılı olamadı. AK Parti herhangi bir siyasi parti değildir. Kişilerin beklentileri önemli değil. Bizim hareketlerimizi, kararlarımızı onlar belirlemiyor. Bizim önemli hedeflerimiz var. Biz ona odaklanmış, yürüyoruz. Bu hareket içerisinde daha önce bulunmuş ama daha sonra şu veya bu nedenle ayrılmış birçok insan var. Olabilir bu da doğaldır . Yorulan ya da bu değerler, bu hedeflerle alakalı şüpheler içerisinde olanlar ayrılıyor. Gemiyi terk ediyor. Ona da yapacak bir şey yok. Bunların AK Parti üzerinde olumsuzluğu olmaz.

 
– Deniz Baykal’ın Abdullah Gül çıkışını nasıl okudunuz?“BAYKAL’IN KENDİ PLANIYLA İLGİLİ BİR HAMLE”


O bizi ilgilendirmez. O onların kendi manevraları, kendi düşünceleri, kendi siyaset yapma tarzlarıdır. O tartışmalar tamamen AK Parti dışındadır. Sayın Baykal hangi amaçla böyle bir konuşma yaptı? amacı nedir? tamamen kendisi bilir. Muhtemelen gelecek siyasi projeksiyon ve planları ile alakalı bir hamledir


– Hayırlı olsun. Sn Erdoğan Ak Partiye geri döndü. Ak Parti içerisinde neler yaşanacak? Bu Ak Parti’nin bir kez daha doğuşudur deniliyor.

 
“BİZ KULVARDAN ÇIKMADIK”

 
AK Parti çıkışta ortaya koyduğu bütün değerlerini halen koruyor. Moda tabirle fabrika ayarlarından hiçbir zaman sapma olmamıştır. Hükümet programımız da uygulamalarımız da bellidir. Zaman zaman söylemlerde bazen vatandaşın hoşuna gitmeyen şeyler olabiliyor. Biz onları anında düzeltiyoruz. Anketler, temayüller, halk oylamaları bu amaç için. 16 Nisan halk oylamasından sonra yapmaya çalıştığımız o derin analiz amaçlarımızdan bir tanesi de bu. Bizler hiç bir zaman kulvardan çıkmadık.


– Mhp lideri Bahçeli bir kez daha altını çizdi ve eleştirdi. Kamuoyunda beklenen Fetö’nün siyasi ayağı mevzusunda ne söylersiniz.
 

“FETÖ İLE MÜCADELEDE TAVİZ YOK”FETÖ ile mücadele kararlılıkla devam ediyor. Kim çıkarsa çıksın karşımıza o bağlantı tespit edildiği anda gereken yapılır. FETÖ ile irtibatlı olan herkese gereken işlem yapılıyor. Pozisyonu ne olursa olsun, görevi ne olursa olsun.
 

-Siyaset ayağına dokunulmadı eleştirisi geliyor sanırım


“ELİNDE BELGESİ OLAN GETİRSİN GEREĞİNİ YAPALIM”

 

Şu anda aktif siyasette yani vekiller, bakanlar anlamında söylüyorum bu bağlantıyı ortaya koyan hiç bir bilgi ,belge yok. Eski vekiller ile ilgili var. Onlarla ilgili gereken yapılıyor. Aktif olanlarla ilgili bizde bu işin koordinasyonunu ben yürütüyorum bilgi yok. Öyle bir şey olsa anında gereğini yaparız. Bu konuda elinde herhangi bir bilgi, belge olan birileri varsa ona çağrıyı yapıyoruz. Getirsinler bu bilgiyi anında değerlendiririz

 
-Sn Bahçeli Mhp içindeki Fetö’cüleri biliyorum dedi.

 
“HER ŞÜPHELENDİĞİMİZİ FETÖ’CÜ İLAN EDEMEYİZ”Orada karıştırılan bir husus var. Size göre FETÖ bağlantısı olduğuna inandığınız insanlar olabilir. Bana göre de olabilir. Biz bu bağlantı için bir takım kriterler belirledik. Bankasya, BlyLock gibi. Başka türlü olduğu zaman bu olay çığırından çıkar. Somut bilgi, belgeye dayanmadan bu bağlantıyı eğer kişilerin ifadeleriyle kurmaya çalışırsanız o zaman o FETÖ’nün işine yarar. Hareketlerinden şüphelendiğimiz insanlar olabiliyor ama her insanın şüphelendiğini biz FETÖ bağlantısı var kabul ederek işlem tesis edersek kaos olur. Baştan belirlediğimiz kriterlere mutlak suretle uymamız gerekiyor. Bu sadece hukuk devleti olmanın gereği değil, bu mücadelenin etkili olabilmesinin de gereği. Aksi halde iftiralar ayyuka çıkar.


Mağduriyetler konusunda ne dersiniz?


“MAĞDURİYET EDEBİYATI DOĞRU DEĞİL”Her kararnamede iade de var. Kriterleri baştan belirlediğimiz için hata oranı çok düşük. Ama olabiliyor. Bu oran yüzde birin çok altında. Yine de bizim gözümüzden kaçanlar olursa onların da düzeltilmesi için bir komisyon kuruldu. Faaliyetine henüz başlamadı ama yakında başlayacak. O zaten uzun soluklu bir çalışma. Bizim tahminimiz üç ya da dört yıl içinde bu süreci tamamlayacak. Beğenmezlerse o komisyonun kararını yargıya gidebilecekler. Yargı yolunu açıyoruz. Temyiz makamına gidebilecekler. Bir mağduriyet edebiyatı kesinlikle doğru değil.


-Arkasına sığınanlar mı var yani?


“TEK ELDEN ÇIKMIŞ DİLEKÇELER TEK BİR ŞEYİ GÖSTERİYOR…”


 
İtirazlar yapıldığında gördük ki dilekçelerin çok büyük bölümü standart şablon. Tek elden çıkmış dilekçeler geliyor. Bu da neyi gösteriyor? Bir yerlerden servis edildiğini, örgüt tarafından koordine edildiğini. Bütün itiraz edenlerin o şekilde olduğunu söylemiyoruz. Yanlış yapılan insanlar olabilir onları da çekip çıkaracağız, alacağız. Her dosyayı ayrıntılı olarak inceliyoruz.


Bakın karı koca olan insanlar var, kamuda belli ve önemli görevlerde. Eşi ile ilgili tespit yapılmış ve eşini ihraç etmişiz. Karısı ya da kocasıyla ilgili o da çalışıyor aynı ya da başka bir kurumda. Bu anlamda somut bir tespit yok. Onunla ilgili bir işlem yapmıyoruz. Bakın ihraç etmiyoruz ama elbette yakın takip ediyoruz. Halbuki biz biliyoruz; yüzde yüz değil ama genel kural olarak evliliklerin örgüt içinde yapılması politikaları olduğunu ve yoğun bir şekilde bunu hayata geçirdiklerini biliyoruz. O kadar hassas davranıyoruz.


-Uyum yasalarının çıkarılmasını çok konuşacağız. CHP’nin Meclis’e gelmemesi durumunda uyum yasalarının çıkarılması konusunda sıkıntı yaşanacak mı?


” CHP MECLİS’E GELMEK ZORUNDA AKSİ TAKTİRDE…”Hiç bir sıkıntı yaşanmaz. Mecliste yasalar nasıl görüşülür ,hangi çoğunlukla karar alınır bunlar bellidir. Dolayısıyla CHP olmuş olmamış önemli değil. Öncelikle mutabakatla geçirmeye çalışıyoruz. Biz de onu istiyoruz ama fikir ayrılıkları olabiliyor. Zaten farklı siyasi partiler onun için var. CHP ya da başka bir siyasi partinin Meclis’i boykot ederek gelmemesi bu yasaların çıkarılmasını engellemez, hukukiliğini tartıştırmaz veya ihlal etmez. Ben onu deneyeceklerini düşünmüyorum. Çünkü millet onlara gidin bu Meclis’te bu çalışmaları yapın diye görev verdi. Onlar da eğer bu görevin dışında hareket ederlerse siyasi sonuçlarına katlanırlar.


-Siyaset hareketli olsa da ekonomi çok önemli. Referandum öncesinde yeni sistemin ekonomi üzerinde olumlu etkileri olacağı söylendi. Başladı mı bu olumluluk?

“YENİ SİSTEM İSTİKRAR GETİRDİ”Para piyasalarındaki gelişmeleri hep birlikte izliyoruz. İnsanların hükümet yönetim sistemiyle ilgili kaygıları tamamen ortadan kalktığı için bu anlamda gelecekte önümüzdeki dönemlerde beş yılda, on yılda , 15 yıl hatta daha uzun vadede yönetimde bir istikrarsızlık beklemiyorlar. Çünkü getirdiğimiz “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” bunu garanti ediyor. Artık yatırımcılar bunu biliyorlar. Yatırımcılar için siyasi istikrar ekonomik beklentiler için olmazsa olmaz. Ekonomide bütün piyasaları, makro göstergeleri beklentiler belirler.Yirmi tane siyasi parti olsa cumhurbaşkanlığı seçimi yapılıyor. Birinci turda olmazsa ikinci turda cumhurbaşkanı seçiliyor ve beş yıl boyunca hükümet kurulmuş oluyor. Yatırımcılar bunu biliyor ve bu önemli bir rahatlama sağladı.


-Asıl istikrar 2019’da mı başlayacak?


Hayır şu anda başladı. 2019’da fiilen hayata geçecek ama bir de bir gerçek var. Bu kabul edildi, uygulanıyor ve bu psikolojik olarak çok büyük bir rahatlama sağlıyor. Söze gerek yok. Para piyasaları ve sermaye piyasaları gayet iyi.


– “Devredilen şirketler yok pahasına satılacak”, “Hazine’nin gelirine el konuluyor”, “bütçeye yük getirecek” bu eleştiriler Varlık Fonu için yapılıyor. Siz Varlık Fonunu kısaca anlatır mısınız?


“VARLIK FONU REFORM NİTELİĞİNDE”


 
Varlık fonu bir özelleştirme projesi değildir. Varlık fonuna devredilen şirketlerin karşılık gösterilerek teminat ya da ipotek gösterilerek kredi bulma operasyonu değildir. Bunların hiç birisi satılmayacak. CHP tarafından bu çok farklı bir şekilde kamuoyuna aktarılmaya çalışılıyor. Onların bu derinliği anlamalarını beklemiyoruz. Varlık fonu reform mahiyetinde bir proje. Dünya buna benzer projeleri yıllardan beri kullanıyor. 80 yıldan beri birçok ülke bunu hayata geçirdi ve o ülkelerin kalkınmasında çok büyük katkı sağladı. Belirli alanlarda üretim çıtasını yükseltmek için varlık fonunu kullandılar.

 
Şimdi varlık fonu şu: Şu andaki piyasalarda uzun vadeli finansmana erişmek mümkün değil. Türkiye için de geçerli. Türkiye’ye baktığınız zaman finansmanı kim sağlıyor? Bankacılık sistemi ,finansal piyasalar. En iyimser yaklaşımla beş yıllık finansman sağlanabiliyor. Halbuki özellikle katma değeri yüksek stratejik yatırımlarda çok uzun vadeli finansmana ihtiyaç var. 20-30 yıl kadar. Bizim bu yapıya ihtiyacımız var. İşte varlık fonu bu amaçla kuruldu. Fonun aktifine kamu varlığı devredildi. Ziraat Bankası, Halk Bankası, THY vs. bu onun bilançosunu oluşturuyor. Şirketleri düşünün. Bilançolarında ne var? Varlıkları var, stokları var, başka bir takım değerleri var. Bilanço ne kadar güçlüyse o şirketler hiç bir teminat vermeden o bilançoların güçlülüğü nedeniyle istedikleri kadar bankalardan finansman sağlıyorlar. Şu anda bilanço büyüklüğü 200 milyar liranın üzerinde. Dolayısıyla güçlü bir mali yapısı var Varlık fonunun. Dolayısıyla uluslararası piyasalarda hiç bir teminat göstermeksizin sadece bu güçlü bilanço yapısı nedeniyle istediği kadar uzun vadeli finansman sağlayabilir 25-30 yıla kadar.


Kaynak: Dünden.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ihraç - 7 ay önce
Baylok da yok banka da yok.istifa edilmiş sendikalar ihracim.
Avatar
mağdur - 7 ay önce
dalga mı geçiyosunuz yoksa şizofren misiniz.bankadan konut kredisi çektim 4 yl önce. baylok falan yok.sadece sendikadan ben de eşimde ihraç olduk.Allahtan korkun be .hiç değilse yaptık deyin. bu kadar da olmaz
Avatar
672 - 7 ay önce
peki sayın canikli ben ve eşim de sadece sendikadan ihraç olduk. o zaman söyler misiniz. ne baylok var ne de bankaya yuklu miktarda para var.
Avatar
Emin - 7 ay önce
Bi de sendika var onu hiç sölemiyolar. Benim ne banka da hesabım oldu ne de bylock denen programı kullandım. Sadece istifa ettiğim 2 yıl üye kaldığım sendikadan ihraç ettiler. Allahım inşAllah kalplerine kaybolan vicdan ve adaleti koyar da benim gibi mağdur olanlar biran önce görevlerine dönerler.
Avatar
fuat - 7 ay önce
Canikli kurnaz lafın tamamını söylemiyor.ama cuma namazı çıkışı Samsunda kendisiyle yüzyüze görüşünce kriterler belli 11 ay aktifsendeysen fetöcüsün diyen ben değildim.ANAYASAL HAKTIR SENDİKA . OLSAYDI BİR SORUN YAZARDIN MEBE OKULLARA .15 TEMMUZDA SENDİKA AİDATINI BEN YATIRMADIM. KONUŞTURMAYIN ADAMI ŞİMDİ.YETER YA
Avatar
Khkları iptal edin ohali bitirin - 7 ay önce
Hiçbir hukuk devleti açık tutup güvence verdiği bankayı, izin verip aidatını ödediği sendikayı ihraç kriteri yapmaz. Hukuk devleti suçun şahsiliği ilkesini göz önünde bulundurur. Canikli aynı nakaratı söyleyip duruyor. Dilekçeler tek elden çıkmış diye. Dilekçe örneği birkaç site de vardı ayrıca bazı sendikalar örnek dilekçe yayınladı. İnsanların avukat tutacak paraları olmadığı için bu hazır dilekçeleri kullandı. Ayrıca khklarla ihraçlar genelde banka, okul ve sendika kriterine takıldığı için benzer olması da gayet normal değil mi? Hukuksuz ihraç yaptınız insanların hakkına girdiniz bir de arsızca bu hukuksuzluğu savunmayın. Mesala 672 khk ile meb de yapılan 30 bin ihraç sendika ve bankadandı. Bankayı açık tutan sizsiniz. Sendikaya izin veren sizsiniz. Bunlar suçsa bunlara izin verip imkan sağlayanlar sizlersiniz sizlerinde ihraç olmanız cezalandırılmanız gerekir. Yok bunlar suç değilse (hukuken değil) öyleyse niçin ihraç ediyorsunuz? Khk hukuksuzluğunu bitirin insanları mağdur ettiniz özür dileyin görevlerine iade edin iade i itibar yapın. Suçun şahsiliği ilkesine uyun. Öncelikle khkları iptal edin, ohali bitirin. Hukuku rahat bırakın. Kimin suçlu olduğuna hukuk karar versin. 15 Temmuzun arkasında kimler varsa, kimlerin ihmali varsa, kimler önlem almadıysa ihmali varsa hukuku rahat bırakın çıkarsın ortaya. Darbeler siyaseti şekillebdirmek için yapılır , siyasi ayağı da çıkarılsın. Hukukun önü açılsın hukuk suçluları ihmali olanları bulup hesap sorsun. Allah darbecilerinde masumları haksız yere işinden atanlarında belasını versin.
Avatar
hakan - 7 ay önce
Hayatim boyunca ve memuriyet hayatimda hep devletin,milletimizin yaninda yer aldim.Terorun her türlüsünü siddetle kinadim.Gerek ulkemuzdeki,gerekse yurt disindaki terör eylemlerine.Cunku terör her zaman masumlarin canini yakmıştir.Bu eylemleri insanlik disi gormeyenler insanliktan nasibi olmayanlardir.Şimdi ise darbe girisiminden 1 yil once istifa ettigim sendikadan vatan haini,teröre destekci gibi gosterilerek serefimle yuruttugum ogretmenligim elimden alindi.Allah askina ben ne yaptim,yada bizler ne yaptik da bu kadar buyuk bir sinavla bizi karsi karsiya biraktiniz.Calistigim butun kurumlarda hep basari belgeleri aldim,ogrencilerin tum okulun en basarili ogrencileri oldu,hayatimda sorusturma gecirmedim.15 yilda tek bir kisi bile benim hain oldugumu soyleyemez.Allah'im aklima mukayet ol.2cocugumla ortada kaldim.Ne serefimiz,ne haysiyetmiz kaldi.Bizler ne olacagiz?"Vatan haini,teröre destekci..vs" gibi kapi disari edilmek insanin canini verdigi vatanindan bu sekilde gosterilmek kadar kotu birsey olamaz.Açlıktan ölelim,her turlu seye insan razi olur,katlanir belki ancak ugruna ,bayragina olumu goze alacak kadar severken bu sekilde ithamlarla atilmak olmadi.Devletimizin sagduyusunu bekliyoruz.Saygilarimla
Avatar
Rıdvan - 7 ay önce
Ne dilekçe davayı alacak avukatı​ bulamadık internetten indirip müracaat ettik.