Eski ve Yeni İhraçlara tepkide Çifte Standart!

7 Şubat 2017 tarihli 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda MEB personeli çoğunlukta olmak üzere 4464 kişi meslekten ihraç edildi. Meslekten ihraç edilenler arasında 2585 öğretmen, 471 Emniyet personeli, 330 akademisyen yer almakta. Son dönemde yapılan açıklamalarda görüldüğü üzere birçok kesimin ortak kararı; bu işte bir yanlışlık var.

Eski ve Yeni İhraçlara tepkide Çifte Standart!
11 Şubat 2017 Cumartesi 16:03

Önceki ihraçlarda ‘atın iyi oldu’ diyenler son KHK ile çark etti; yanlışlık var

7 Şubat tarihine kadar yani 686 sayılı KHK ilan edilene kadar kamudan yaklaşık 96 bin personel ihraç edildi. İhraç edilenler arasında binlerce öğretmen, asker, polis yer alırken, tüm kurumlardan ve akademisyenlerden ihraçlar gerçekleşti. En büyük ihraçlardan birisi olan 672 sayılı KHK’den sonra memur, kamu personel haber siteleri, kamudan personel haber yapan siteler, öğretmen haberlerine yer veren ajanslar ihraçlar hakkında genelleme yaparak hep konuyu “atın iyi oldu“ya getirdiler. Öğretmenler İçin olarak FETÖ, PKK kim varsa gözünün yaşına bakmayın atın, cezalandırın dedik ve demeye de devam ediyoruz ancak aralardaki suçluları görmezden gelmeyin, eleyin dedik. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere herkese seslendik ve sesleniyoruz.
 
MAĞDUR İÇİN SESLERİ ÇIKMADI

Eylül ayı, Ekim ayı ihraçlarında herkes atılanların tamamını suçlu bulurken, suçsuzlar dile geldiğinde “olsun, bu kadar da olacak” yorumları yaparken gerçekten suçsuz olan memur, öğretmen iş dahi bulamamanın derdini yaşıyordu. İsimsiz mektuplar, kriter olarak dahi sayılamayacak bilgiler ışında mülki idare amirleri açığa almaları sürdürdüğünde yine bu “oh olsun” genellemeleri basın tarafından sürdürüldü.

PKK’DAN AÇIĞA ALMALARDA DURUM FARKLIYDI
MEB’in twitter hesabından 8 eylül tarihinde yapılan açıklamada terör örgütü bağlantı 11 bin 285 MEB personelinin açığa alındığı belirtilmişti. Bu süreçten sonra CHP, HDP başta olmak üzere birçok kesimden açığa alınan öğretmenlerin PKK bağlantıları olmadığı dile getirilmiş ve göreve iadeleri için sesler yükselmişti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TBMM’de yaptığı; “bunlar sendikal eylem yapmadı, devlete katil diyenler açığa alındı” açıklamasından bir gün sonra açıktaki öğretmenlerin iadeleri yapılmıştı.

7 ŞUBAT İHRAÇLARINDA SESLER YÜKSELDİ

Temmuz ayında başlayan KHK’ler en son 7 Şubat tarihindeki KHK ile sona erdi. Bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapılan açıklamada ise ihraç için KHK ve iade için KHK çıkacağı ifade edildi. Yani Kanun Hükmünde Kararnameler bitmedi. ogretmenlericin.com olarak da yayımlanacak KHK’lerin bitmemesi gerektiğini düşünüyoruz, FETÖ, PKK sempatizanları ayıklanana kadar ihraçlar yapılsın. Suçsuz olan masum olan mağdurların iadeleri için iade KHK’leri çıkarılsın. OHAL inceleme komisyonuna kalmadan savcılık tarafından suçsuz ilan edilen kişilerden ihraç olanların göreve iadeleri sağlansın, GSM hattı, Wi-Fi nedeniyle suçsuz oldukları tespit edilen ancak halen açıkta ya da ihraç olmuş olanların göreve dönmeleri sağlansın.

7 Şubat tarihli 686 sayılı KHK’den sonra özellikle akademisyenler için sesler yükselmeye başladı. Önceki KHK’ler için farklı tutum sergileyenler şu anda “bu kişiyi tanıyoruz nasıl ihraç olur”, “bu işte yanlışlık var”, “ihraçlarda artık farklı boyut kazandı” yorumları yapmaya başladılar.

SENDİKALARIN TUTUMU

Türkiye Kamu-Sen, Türk Eğitim-Sen;

15 Temmuz hainlerin darbe girişimi yaptığı kalkışma gününden kısa bir süre sonra Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, tüm hainlerin gerekli cezayı almalarını istemiş, yürütülecek soruşturmalarda adaletten ve hukuktan yana olduklarını vurgulamıştı. Son KHK’den sonra da Koncuk tüm süreçte yaptığı açıklamayı yapmaya ve mağdurların olduğunu bunların ayrılması gerektiğini ifade etmeye devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim’senden de

Memur-Sen, Eğitim Bir-Sen;

Genel Başkan Ali Yalçın tarafından en büyük ses en son açıklamada çıktı. Hakkari Eğitim Bir-Sen Şube Başkanının meslekten ihraçe dilmesi ve PKK ile irtibatlı olduğunun gündeme getirilmesini ağır şekilde eleştiren Ali Yalçın, bu işte yanlışlık olduğunu vurguladı. Daha önceki bazı açıklamalarında da masun ve mağdur ifadesi kullanan Yalçın’ın direkt olarak en sesli yaptığı açıklama 7 şubat ihraçlarından sonra oldu.

KESK, Eğitim-Sen;

Meslekten ihraç edilen üyeleri, açığa alınan üyeleri olan Eğitim-Sen sürekli KHK eleştirisi yapıyor. Son KHK’de de bu eleştiri yapıldı. Ancak Eğitim-Sen tarafından yapılan eleştirilerin dozu direkt hükümeti ve Cumhurbaşkanını hedef aldığından bu konuda kendileri de eleştirildiler. CHP nin ve HDP nin siyasal desteklerini de yanlarına alan sendika açıktaki öğretmenlerin tamamına yakınını göreve iadesini sağladı desek yanlış olmaz.

İhraç edilen öğretmenlerin sendikal dağılımı için ilgili haberi inceleyiniz.

 ORTAK SES AYNI OLMALI; FETÖ’YE CEHENNEM OLSUN, MASUMA HAKSIZLIK OLMASIN

Devletimizin, milletimizin yanındayız, gerçek masumların biran önce görevlerine dönmeleri için ortak ses aynı olmalıdır. FETÖ ve FETÖ bağlantılı kim varsa gerekli cezayı çekmelidirler. Ancak uzayan bu süreçte mağdurların iadeleri ve suçsuz olduklarının kararı gecikmemelidir.

Öğretmenler İçin


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.