İHRAÇ EDİLENLERİN 'EMEKLİ İKRAMEYİSİ' İLE İLGİLİ ÖNEMLİ KARAR!

15 Temmuz darbe girişimi çerçevesinde ihraç edilen kamu görevlilerinin 'emeklilik ikramiyesi' hakkında idare mahkemesinden emsal niteliğinde karar çıktı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden ihraç edilen bir kamu görevlisinin açtığı dava sonucunda verilen kararda, hizmet birleştirilmesi sonucunda emekli olan bir kamu görevlisine 'emekli ikramiyesi' ödenmesi gerektiği vurgulandı. Kararın ayrıntıları şöyle:

İHRAÇ EDİLENLERİN 'EMEKLİ İKRAMEYİSİ' İLE İLGİLİ ÖNEMLİ KARAR!

Kamudan ihraç edilenlerin emeklilik işlemleri ve emeklilik ikramiyelerindeki tartışma devam ediyor. Mevcut uygulamalara gör, Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalışan ve bu çerçevede emekliliğini hakeden ihraç edilmiş kamu görevlilerine emeklilik ikramiyesi ödemesi yapılıyor. Ancak yine kamuda çalışan işçi statüsünde olan kamu görevlilerine ise kıdem tazminatı veya ikramiye ödemesi yapılmıyor. Bu durum ihraç edilen kamu görevlilerin mağdur olmasına yol açarken, kurumlar arasında da görüş ayrlığına yol açtı. İşte bu tür durumlar için emsal teşkil edecek bir karar Ankara 4. İdare Mahkemesi tarafından verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan ve ihraç edilen bir kamu görevlisi, ihraç edilmesinin ardından hizmet birlişterilmesi yoluyla emekli oldu. Kamu görevlisine emekli maaşı bağlandı ancak emekli ikramiyesi ödenmedi. Bunun üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'na dava açıldı.Ankara 4. İdare Mahkemesi, hizmet birliştirme yoluyla emekli olan vatandaşın, Emekli Sandığı'na bağlı olarak geçn hizmet süresinin emekli olmaya yeterli olduğunu belirterek, dolaysıyla emekli ikramiyesinin ödenmesi gerektiğini hükmetti.

İdare Mahkemesinin kararı şöyle:

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 19:00YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması