İhraçlarda göreve iadeler OHAL sonunda, referandum öncesi gerçekleşecek

Kaç zamandır sitemize göreve iadeler konusunda haber yapmadığımız hususunda iletiler gelmektedir. Haberlerimizde her daim belirttiğimiz üzere suçlular sonuna kadar cezalandırılsın, suçsuzlar ise görevlerine iade edilsin. FETÖ soruşturmalarında meslekten ihraç edilen ve suçsuz olan öğretmenler başta olmak üzere kamu personellerinin göreve iade ediliş tarihi olarak analiz haberimiz.

İhraçlarda göreve iadeler OHAL sonunda, referandum öncesi gerçekleşecek
30 Aralık 2016 Cuma 09:58

İhraçlarda göreve iadeler OHAL sonunda, referandum öncesi gerçekleşecek

Haber başlığından anlaşılacağı üzere meslekten ihraç edilmiş, kamudan atılmış ve suçsuz olan kişilerin göreve iadeleri OHAL süresi bitimine yakın gerçekleşecek. OHAL süresinin bitmesinden kısa süre içerisinde ise Başkanlık ve Anayasa referandumu olarak bilinen referandum gerçekleşecek.

 OHAL SÜRESİ BİTİŞİ

21 Temmuz 2016 tarihinde başlayan üç aylık OHAL süresi, Ekim ayında tekrar 3 ay daha uzatılmıştı. Ocak 2017’de sona erecek OHAL süresinin biz 3 ay daha uzatılacağını tahmin ediyoruz. Nisan ayına kadar 3 ay daha uzatılacak OHAL süresi bittikten sonra ise yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi için referanduma gidileceğini ön görüyoruz. Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçen ay yapılan açıklamada 2017 yılında OHAL olmayacak demesine rağmen son gelişmelerden dolayı OHAL süresi 3 ay daha uzayacak görüşüne sahibiz. Rus diplomatın öldürülmesi, kamuda kripto FETÖ soruşturmalarının her defasında dile getirilmesi OHAL süresinin bitişi için olumlu etken olmamıştır.

MAĞDUR SAYISI AÇIKLANANDAN YÜKSEK

MEB personeli çoğunlukta olmak üzere meslekten ihraç edilen  tüm kamu personeli içerisinde hata payının yüzde bir olduğu açıklamaları artık yapılmıyor. Çünkü hata payı yüzde birden çok çok yüksek. Özellikle sadece Aktif Eğitim-Sen sendika üyeliği ve Bank Asya’da hesabı olanların meslekten ihraç edilmeleri kulislerde sık sık dile getirilmeye başlandı. Wi-Fi ve GSM hattı mağdurlarının da göz önüne bulundurulması ile birlikte kamudan ihraç edilen kamu personelleri arasında suçsuz olanların oranı açıklamalar ile örtüşmemektedir.

672 SAYILI KHK TBMM’YE GELMEDİ

OHAL ilan edildikten sonra çıkartılan ilk Kanun Hükmünde Kararname olan 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (667 Sayılı KHK) Ekim ayında TBMM’de kabul edilerek kanunlaşmıştı. 668 sayılı OHAL’in ikinci KHK’si de Kasım ayında TBMM’de kabul edildi ve kanunlaştı. 671 sayılı KHK, 669 sayılı KHK, 674 Sayılı KHK’ler TBMM’de onaylanırken şu ana kadar 1 Eylül tarihinde yayımlanan 672 Sayılı KHK’nin TBMM’ye gelmemesi acaba onaylanmadan iadeler mi olacak sorusunu akıllara getiriyor. 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de ihraç edilen öğretmenlerin tamamına yakını Aktif Eğitim-Sen üyeliklerinden dolayı ihraç edilmişti.

ÖĞRETMEN ATAMASI İÇİN KESİN KONUŞULMUYOR

2017 Şubat öğretmen ataması için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz dahil hiçbir yetkili kesin olarak yapılacak demiyor. Öğretmen atamaları konusunda Çalışma Bakanı Müezzinoğlu 2017 yılında 30 bin öğretmen ataması yapılacak vurgusu yaptı ancak kendisi de Şubat ya da başka bir tarih belirtmedi. Ayrıca Bakan Mehmet Müezzinoğlu meslekten ihraç edilenler arasında iadeler olacak ifadelerini kullanmasına rağmen bu açıklamalara kamu haber sitelerince yeteri kadar yer verilmemişti. Öğretmen atama kontenjanları da göreve iade edilecek öğretmenlerin durumlarının netleşmesi ile kesinlik kazanacağa benziyor.

REFERANDUM ÖNCESİ İADELER NETLEŞECEK

Başkanlık ve Anayasa için milletin desteğini almak isteyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan soruşturmalar neticesinde meslekten ihraç edilmiş suçsuz kişilerin mağduriyetlerinin süresini daha fazla uzatmak istemeyecektir. İhraçlarda görüldüğü üzere Bank Asya’da faizsiz hesap açan kitle Ak Parti tabanında da yer almaktadır. Sitemize gelen yorumlarda görüldüğü üzere Ak Parti seçmeni olanların ihraç edilenler içerisindeki oranı çok yüksektir. Milletin desteğini arkasına almak isteyen Cumhurbaşkanı mağdurların haklarının geri verilmesi adına gerekli çalışmaların sürdürülmesi talimatını vermiştir.

OHAL VE REFERANDUM KRİTERİ

Yaptığımız analiz alınan bilgilere, yetkililerin açıklamalarına ve şu andaki duruma bakarak yapılmış olup, haberimiz için %100 kesin demek yanlış olur. Sendika üyeliği, wi-fi/GSM hattı mağdurları, Bank Asya’da yüzeysel hesap kriterlerinden dolayı meslekten ihraç edilenlerin büyük kısmının göreve iade edileceğini düşünüyoruz. Bu iadelerin ise OHAL sona ermeden ve Referanduma yakın bir tarihte yapılacağını yorumluyoruz. Gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Öğretmenler İçin


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.