MEMURİYETTEN İLİŞİĞİ KESİLENLERE DİSİPLİN CEZASI VERİLİR Mİ?

MEMURİYETTEN İLİŞİĞİ KESİLENLERE DİSİPLİN CEZASI VERİLİR Mİ?

MEMURİYETTEN İLİŞİĞİ KESİLENLERE DİSİPLİN CEZASI VERİLİR Mİ?
11 Ağustos 2016 Perşembe 20:06

 Devlet memurları hakkında, işledikleri bazı fiil veya hallerinden dolayı ağırlık derecelerine göre 5 tür olarak belirlenmiş disiplin cezalarından birinin verilmesi mümkün olmakla birlikte, memuriyet ten ilişiği kesilmiş olanlar hakkında da disiplin cezası verildiği durumlarla karşılaşılabilmektedir.


 
Emeklilik, çekilme veya çekilmiş sayılma gibi nedenlerle memuriyetten ayrılanlara, memuriyette iken işlemiş oldukları fiil veya hal nedeniyle disiplin cezası verilmesi gerektirdiği durumlarda, disiplin cezası verilebilmekte ancak verilen cezanın uygulanması yoluna gidilememektedir.

Disiplin cezaları ve uygulanması

Devlet memurlarına kanunlar, tüzükler ve yönetmelikler tarafından emredilen ödevleri yurt içinde veya dışında yerine getirmeyenlere, uyulması zorunlu kılınan hususları yapmayanlara, yasakladıkları işleri yapanlara durumun niteliğine ve ağırlık derecesine göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirlenen disiplin cezalarından birisi verilir.

657 sayılı Kanuna göre, disipline aykırı fiil veya hallerinin ağırlık derecesine göre memurlar haklarında; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması veya Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilebilir.

Ayrıca;

-Disiplin cezası gerektiren bir fiil veya hali, cezaların özlük dosyasından silinmesine ilişkin süre içerisinde yeniden işleyen (tekerrür) memur hakkında bir derece ağır olan ceza uygulanır. Bu süre içinde, aynı derecede cezayı gerektiren ayrı fiil veya hallerin üçüncü defa işlenmesi durumunda da memur hakkında bir derece ağır olan ceza uygulanır.

-Aylıktan kesme cezası alan memur 5 yıl, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memur ise 10 yıl süreyle; daire başkanı ve dengi veya daha üstü kadrolara, bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına, düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine, vali ve büyükelçi kadrolarına atanamaz.

-Devlet memurluğundan çıkarma cezası alanlar, yeniden Devlet memuru olamaz.

Yeniden memuriyete dönüş bakımından disiplin cezası

İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilen veya çekilmiş sayılanlar ile memuriyetle ilişiği kesilmiş olanlardan memur olmaya engel durumları bulunmayanlar ve emekliler belli şartlar dahilinde yeniden memuriyete girebilmektedir.

Memuriyetten ayrılmış olanların yeniden memuriyete dönüşlerinde, atamayı yapacak olan kurumlar tarafından değerlendirme yapılırken, ilgililerin daha önce disiplin cezası almış olup olmadıklarına da bakılabilmektedir.

Bu itibarla, Devlet memuriyetinde bulunmuş olanların, memuriyetten ayrılmış olsalar bile disiplin cezası alıp almadıkları önem arz edebilmektedir.

Memuriyetten ayrılmış olana disiplin cezası

Memuriyetten ayrılmış olanların yeniden Devlet memuriyetine dönmelerinin mümkün olabilmesinin yanı sıra 657 sayılı Kanunda belirtilen disiplin cezalarının sadece memurlar hakkında uygulanabilmesi hususlarını birlikte göz önünde bulundurduğumuzda;

-Memuriyetten ayrılanlara, memuriyette iken işlenen fiil ve hallerden dolayı disiplin cezası verilebileceğini,

-Verilecek disiplin cezalarının ilgili memurun özlük dosyasına konulacağını,

-Memuriyetten ayrıldıktan sonra hakkında aylıktan kesme cezası verilen memurun yeniden Devlet memuriyetine girmesi durumunda, bu ceza göreve başlamasını takip eden aybaşında uygulanacağını,

-Memuriyetten ayrıldıktan sonra hakkında kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilen memurun yeniden Devlet memuriyetine girmesi durumunda, bu cezanın uygulanması gerekeceğini,

-Memuriyette iken işlenen fiil veya hallerden dolayı memuriyetten ayrıldıktan sonra verilen ve ilgili memurun özlük dosyasına konulan disiplin cezaları, yeniden memuriyete girenlerin alacakları disiplin cezalarının uygulanmasında göz önünde bulundurulacağını (tekerrür gibi),

-Memuriyette iken işlenen fiil veya hallerden dolayı memuriyetten ayrıldıktan sonra verilen disiplin cezalarının, yeniden memuriyete dönenler için bazı görevlere atanmaya engel oluşturabileceğini

değerlendirmekteyiz.

memurunyeri.com


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.