Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen yaklaşık 110 bin kamu personeli arasında masum olanların göreve iade edilmesi, tespit edilmesi için kurulan OHAL işlemleri inceleme komisyonu ihraç kriterleri konusunda değişiklik yapabilecek ve kriterleri yeniden yazabilecek.

Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak

Açıklama Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi’den geldi. Konu ile ilgili ogretmenlericin.com olarak geçtiğimiz günlerde yaptığımız habere ek olarak hazırlanan bu haberde “ihraç kriterleri” hususu ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu hakkında tüm açıklamalar yer almaktadır.

OHAL İNCELEME KOMİSYONU

TRT Haber’de katıldığı programda FETÖ darbe girişimi ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu konusunda açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Selami Turabi, devletin kamuda aldığı ihraç ve açığa alma kararlarını, tedbirlerini vücuda giren mikroplara benzeterek; “Devlet birtakım reflekslerde bulundu, nasıl ki insan vücuduna birtakım mikrop, virüs istilası olduğunda vücut ne yapıyor, reaksiyon gösteriyor, ateşini yükseltiyor. Devlette kendi varlığını tehlikeye düşüren fiillere karşı bir reaksiyon gösterdi” ifadesini kullandı.

HAK İHLALLERİ OLABİLİR
OHAL ilan edilmesi ile birlikte devlet tarafından alınan tedbirler ve yapılan işlemler kapsamında bazı hak ihlallerinin olabileceği ön görüldüğü için devlet tarafından OHAL inceleme komisyonu kuruldu sözlerini kullanan Doç. Dr. Selami Turabi, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan OHAL işlemleri inceleme komisyonu ile devletin hasbelkader gözünden kaçan ihlaller varsa bunların düzeltilmesinin amaçlandığını vurguladı.101 BİN 304 BAŞVURU YAPILDI
OHAL inceleme komisyonu başvurusu yapan toplam bireysel sayının 101304 olduğunu belirten Turabi, her ihraç edilenin değil Kanun Hükmünde Kararnamelerin ek listesinde adı yazarak ihraç edilenlerin başvuru yapabileceğini açıkladı.

İLGİLİ Haber Meslekten ihraç kriterleri OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak    OHAL inceleme komisyonunda ilk karar iki hafta içerisinde verilecek

OHAL komisyonundan iki hafta içerisinde ilk kararın çıkacağını tahmin ettiğini ifade eden Turabi, başvuru sonrası ilk incelemelerin görevliler ve raportörler tarafından yapıldığını açıkladı. Yapılan başvurunun OHAL komisyonuna uygun başvuru olmaması halinde ön incelemede ret kararı çıkacağını vurgulayan Turabi başvuru usulüne uygunsa ve OHAL işlemleri inceleme komisyonu kapsamında ise ilgili dosya uzman raportörlere iletilecektir dedi. İhraç edilen kişinin görev yaptığı kurumla ilgili bir uzman raportör incelemesi sonrası hazırlanan dosyanın heyete sunulacağını ve heyetin kabul veya reddedileceğini belirtti.

MESLEKTEN İHRAÇ KRİTERLERİ
Meslekten ihraç kriterleri esnetilecek mi, kriterler OHAL komisyonu tarafından değiştirilecek mi sorularına yanıt veren Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi bu konuda komisyonun karar vermediğini, komisyondan bu konuda bir karar çıkmamasından dolayı şu anda net bir açıklama yapamayacağını belirtti.

OHAL inceleme komisyonu üyeleri, komisyonun yapısı ve komisyonun çalışması, ihraç kriterleri, komisyonun kriter değerlendirmesi ile ilgili bilgiler veren Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Selami Turabi’nin açıklamalarının tamamı video;

KOMİSYON KRİTERLERİ YENİDEN YAZABİLİR
Hakkari’de verilen bir ihraç kriteri ile İstanbul’da uygulanan bir ihraç kriterinin birbirini tutmamasının da söz konusu olabileceğini açıklayan Turabi, kamu kurumlarında uygulanan ihraç kriterlerine OHAL inceleme komisyonunun bağlı kalmadan kendi ilkelerini ve kurallarına bağlı olarak kendi kriterlerini koyabilir dedi. Komisyonun kamu kurumlarının ihraç kriterlerini denetleme yetkisine sahip olduğunu açıklayan Turabi, kriterler OHAL komisyonu tarafından yeniden yazılacak ve kararlar ilan edilecek dedi.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması