OHAL Komisyonundan son dakika karar!

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, bugüne kadar meslekten ihraç edilenlere ilişkin 17 bin başvuruyu sonuçlandırdı. Komisyon, 660 başvuru için mesleğe iade kararı verdi.

OHAL Komisyonundan son dakika karar!

Meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli, kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvurulara bakmak üzere 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna 108 bin 905 müracaat yapıldı.


OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, tamamlanan ve incelemeleri sona eren başvurulara yönelik 22 Aralık 2017'den itibaren karar vermeye başladı. Buna göre, komisyon, bugün itibarıyla 17 bin başvuruyu sonuçlandırarak, 660 müracaat için mesleğe iadeye hükmetti.

Başvurulardan 14 bin 350'sini reddeden Komisyon, bazı KHK'lar ile göreve iade edilen bin 990 başvuru için de ön inceleme kararı aldı. Komisyonda, 91 bin 905 başvurunun incelenmesi ise devam ediyor.

KARARLAR KURUMLARA ELDEN TESLİM EDİLİYORKararlar, başvurucuların en son görev yaptığı kurumlara gönderiliyor. Komisyon, kararların hızlı ulaşmasının sağlanması amacıyla posta yolunu tercih etmiyor. Kabul ve ret kararları, komisyon personeli tarafından ilgili kurumlara elden teslim ediliyor.
Başvurusu kabul edilenler, Devlet Personel Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu tarafından 15 gün içerisinde kadro unvanına uygun görevlere atanıyor.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonunun ret kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara 19. ve 20. idare mahkemelerine iptal davası açılabiliyor.


Başvurucular, "ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr" internet adresindeki "OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi" üzerinden başvurularıyla ilgili bilgi alabiliyor.

YARGI KARARLARI TAKİP EDİLİYOR

Öte yandan Komisyon, karar aşamasından önce hakkında soruşturma açılan veya dava bulunan başvurucularla ilgili süreçleri de Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden takip ediyor. Komisyon, hakkında takipsizlik ve beraat kararı verilenlerin dosyalarına öncelik veriyor.

Başvuruların kısa sürede değerlendirilerek sonuçlandırılması için çalışmalarına hız veren Komisyon, haftada bin 100 dosyada karar verecek aşamaya geldi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 11:41YORUM EKLE
YORUMLAR
SL
SL - 10 ay Önce

Ne komisyonmuş arkadaş. Tosba bunlardan hızlıdır. Komisyon, oyalama görevini yerine getiriyor. Hani beraat ya da takipsizlik alanı önce inceleyecekti. Yazıklar olsun!

Mzyyn
Mzyyn - 10 ay Önce

Adli işlem olmayanlar öncelıkle ıade edılmelıdır..Allah rızası için elınızı vıcdanınıza koyun..hiç bir adli işlem yok..neden bekletılıyoruz..çok yavaş calışıyorsunuz. Atarken ıncelenmeden bir çırpıda onun bunun şikayetıyle atılan ınsanlar..şimdı adli işlem olnamasına ragmen bekletlıyor..gec gelen adalet adalet degıldir

BOZKURT ÜLKÜCÜ
BOZKURT ÜLKÜCÜ - 10 ay Önce

İKİ CİHANDA DA ELİM KOMİSYONUN YAKASINDA OLACAK BANKAYI AÇAMLAR BANKADA PARASI OLANLARI İHRAÇ ETTİ. AKIL TUTULMASI YAŞIYORLAR. RABBİM BÜYÜK OL DEYİNCE OLUR BE.

Hamza
Hamza - 10 ay Önce

Bu mu haberciliğiniz. Yazık

öğretmen
öğretmen - 10 ay Önce

Kararlar şeffaf değil göreve dönen 660 kişi mi, 66 kişi mi, 6 kişi mi belli değil. Listelerle ihraç edilen insanlar aklandıklarında da liste ile yayımlansalar olmaz mı? Allah büyüktür.

SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması