Danıştay, sözleşmeli öğretmen sınav komisyonuna ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesinin durdurulması kararı verdi

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN SINAV KURULUNA İLİŞKİN YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLDİ

Danıştay, sözleşmeli öğretmen  sınav komisyonuna ilişkin  yönetmelik hükmünün  yürütmesinin durdurulması  kararı verdi
29 Temmuz 2017 Cumartesi 20:35

Danıştay 12. Dairesi, sözleşmeli öğretmen sınav komisyonuna ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesinin durdurulması kararı verdi.

Eğitim-İş tarafından Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle açılan dava karara bağlandı.

Eğitim-İş’ten konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, 03/08/2016 tarih ve 29790 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğin; KPSS’yi bertaraf eder nitelikteki kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayan sözlü sınav uygulaması ve bu sınava ilişkin bağlı hükümlerin, Anayasal eşitlik ilkesine aykırı olarak düzenlenen ve çalışma barışını bozacak nitelikteki özlük haklarını ihlal eden çok sayıda hükmünün iptali için dava açıldığı belirtildi.

Sözlü sınav kurulu üyelerine ilişkin belirsizlik 

Danıştay 12. Dairesi, öğretmen adaylarının sözlü sınavını yapacak olan sınav komisyonunun oluşumuna ilişkin Yönetmeliğin 9. maddesinin 1. fıkrasının, komisyonu oluşturacak kamu görevlilerine ilişkin hiçbir belirleyici somut kriter bulunmadığı gerekçesi ile yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Kariyer ve liyakat ilkeleri

Mahkeme kararında yürütmenin durdurma kararının gerekçesi olarak şu ifadelere yer verildi:

“… kariyer ve liyakat ilkeleri uyarınca kamu hizmetinin ehil kamu görevlileri eliyle yürütülmesi için yapılan sözlü sınavlarda, ölçme ve değerlendirme esaslarına uygun, objektif ve sınava giren adaylar arasında eşitlik ve adalet ilkelerine uygun olarak değerlendirme yapılabilmesini teminen sözlü sınav komisyonunun hangi kamu görevini yürüten görevlilerden oluşturulacağının açıkça düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmış olduğundan, sözlü sınav komisyonunun oluşumuna ilişkin Yönetmeliğin 9. maddesinin 1. fıkrasında hukuka uyarlık görülmemiştir.

Öte yandan, dava konusu Yönetmeliğin ülke genelinde uygulanan nitelikte olması ve hukuka aykırı olduğu tespit edilen maddenin aday öğretmenlerin tamamını ilgilendirmesi nedeniyle, söz konusu Yönetmelik maddesinin uygulanması halinde telafisi güç zararların oluşmasına sebebiyet vereceği kanaatine varılmıştır.”

Sözleşmeli öğretmenlerin yer değişikliğine ilişkin karar

Öte yandan mahkeme sözleşmeli öğretmenlerin, eş durumu, sağlık, eğitim, can güvenliği, engellilik durumu mazeretlerine yönelik yer değişikliği hakkına yer verilmemesine ilişkin eksik düzenleme yönünden yürütmenin durdurulması istemi ile diğer talepler hakkında red kararı verdi.

Mahkeme kararına ulaşmak için tıklayınız.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.