Koncuk: Yargısız İnfaz Yapılmasın!

Koncuk: Yargısız İnfaz Yapılmasın!
20 Ekim 2016 Perşembe 21:16

15 Temmuz hain darbe girişiminden ne kadar ders çıkarıldı? Bu konuyu ülke olarak tartışmalı ve kamuda bu tecrübelerle hareket edilmelidir.
Üzülerek söylemek istiyorum ki, kamu yönetiminde 15 Temmuz öncesinden pek farklı bir yaklaşımı şuana kadar görebilmiş değiliz. Böyle gidemez.
15 Temmuz belası, kamuda ve TSK'da hakim olmaya çalışanların yıllar içerisinde planlı çalışması ile devleti ele geçirme macerasına dayanır.
Bu kadrolaşmaya siyasi saiklerle göz yumulması millet olarak büyük bir travma yaşamamız sonucunu doğurmuş, maliyeti çok ağır olmuştur.
Bu yaşadıklarımızdan çıkarmamız gereken en önemli ders, kim ya da ne olursa olsun hiç bir paralel yapılanmaya zemin hazırlamamak olmalıdır.
Devleti yönetenlerin evrensel hukuk, toplumsal kıymet hükümlerimiz ve ihtiyaçlarımızı dikkate alarak bir kamu yapılanması planlaması şarttır.
Yeni tehditlere ve öngörülebilir huzursuzluklara duçar olmamak için, tüm toplumu kül olarak kucaklamak, ayrımcılığa izin vermemek önemlidir.
Bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak için, hiç bir sendika, menfaat grubu, dernek, vakıf, cemaat vb yapılara inisiyatif bırakmamak esastır.
Bu tür yapılara İnisiyatif bırakmamak için ise tüm mevzuatın kurumsal bir hedef içerisinde, keyfiyete müsaade edilmemesi hayati önemdedir.
Şu anki görüntü merkez yönetimin taşraya yeteri kadar hâkim olamadığı ve ifade ettiğim yerel güç odaklarının keyfiliklerine göz yumulduğudur.
Bu anlayışla verimlilik, üretimde kalite, liyakat ve kabiliyetin öne çıkabilmesi mümkün olmayacak, adalet ve huzur asla sağlanamayacaktır.
Devleti yönetmek, milleti mutlu ve huzurlu kılmak iddiasındaki herkesin küçük düşünmeden, toplumsal kucaklaşma için adımlarını bekliyoruz.
Bütün bu sebeplerle geçmişi tartışmak yerine geçmişten ders alarak şapkayı önümüze koymak ve her türlü tedbiri almak, artık, kaçınılmazdır.
Bugün MEB'de 3400 kişi göreve iade edildi. Demek ki yanlış varmış. Bu sonuç yargısız infaza meraklı olanlara ders olsun. Darısı diğer masumlara.
3400 kişinin göreve dönüşü takdir edilecek bir durumdur. Bu mutluluğa katkı sağlayan iktidar, muhalefet, sivil toplum örgütlerine teşekkürler
Burada mevzu bahis insandır, dolayısıyla bu alanda kimse işi fırsatçılığa çevirmeden, tüm masumların geri dönüşünü hızlandırmaya çalışmalıdır
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.