ÖĞRETMENE ŞİDDETE SENDİKALARDAN ORTAK TEPKİ

Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Rehber Öğretmen olarak görev yapan Cengiz Çamlı'nın, okulun eski bir öğrencisi tarafından önceki gün okulda yumruklanmak üzere darp edilmesi ve olayın ardından kulak zarının yırtılmasına karşı sendikalardan ortak tepki geldi.

ÖĞRETMENE ŞİDDETE SENDİKALARDAN ORTAK TEPKİ
 Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Rehber Öğretmen olarak görev yapan Cengiz Çamlı'nın, okulun eski bir öğrencisi tarafından önceki gün okulda yumruklanmak üzere darp edilmesi ve olayın ardından kulak zarının yırtılmasına karşı sendikalardan ortak tepki geldi. 

 

Okul giriş kapısı önünde toplanan Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu Şube, Eğitim-İş ile Türk Eğitim-Sen İzmir Şubeleri, sendika temsilcileri, üyeleri ve okulda görev yapan öğretmenler, yapılan ortak basın açıklaması ile olayı protesto ederek saldırıyı kınadılar.

İşte O Açıklama;

Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Rehber Öğretmen olarak görev yapan Cengiz Çamlı'nın, okulun eski bir öğrencisi tarafından önceki gün okulda yumruklanmak üzere darp edilmesi ve olayın ardından kulak zarının yırtılmasına karşı sendikalardan ortak tepki geldi. Okul giriş kapısı önünde toplanan Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu Şube, Eğitim-İş ile Türk Eğitim-Sen İzmir Şubeleri, sendika temsilcileri, üyeleri ve okulda görev yapan öğretmenler, yapılan ortak basın açıklaması ile olayı protesto ederek saldırıyı kınadılar.İddiaya göre Mithatpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eski öğrencisi, okul yakınlarında bir süre babası ile tartıştıktan sonra yol kenarından aldığı taşları okul girişinde iki yanda bulunan büyük camlara attı. Büyük bir gürültüyle kırılan camın ardından olay yerine giden Rehber Öğretmen Cengiz Çamlı ve okul sorumluları, öğrenci ve velisi ile görüşmeye başladı. Bu sırada aniden Çamlı'ya yumruk attığı ileri sürülen öğrenci, daha sonra olay yerinden koşarak uzaklaştı.

ÜLVER: ÖĞRETMENE ŞİDDET SİSTEMATİK HALE GELDİ

Yaşananların ardından bugün öğle saatlerinde okul önünde bir araya gelen Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu Şube temsilcileri, Eğitim-İş ve Türk Eğitim-Sen  İzmir yetkilileri, sendika üyeleri ve okulda görevli öğretmenler, öğretmene şiddeti protesto etmek, ortak tepki ortaya koymak için toplandı. Eğitim-Bir-Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkan Yardımcısı Lütfü Ülver, burada bir basın açıklaması yaparak öğretmene şiddeti sert bir biçimde kınadı, okullarda alınacak emniyet tedbirlerinin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Ülver, basın açıklamasında, "Ne yazık ki öğretmenlere yönelik şiddet giderek artar bir hale geldi. 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü yeni geride bırakmışken yaşanan bu olay hepimizi derinden sarstı. Bundan önce Gaziemir'de öğretmene kafa atılarak burnunun kırılması, dün burada hocamıza yönelik atılan yumruk şiddeti maalesef sistematikleştirdi. Öğretmenlik mesleğinin itibarının arttırılması gerektiğini dile getirdiğimiz bir dönemde yaşananlar kabul edilebilir şeyler değil. Bugün burada Cengiz hocamız için burdayız. Ancak yarın bir başka hocamız için yeniden burada şiddeti protesto etmek için toplanmak istemiyoruz. Şiddetin önüne geçmek istiyoruz. Bu anlamda Milli Eğitim Bakanlığımızı göreve çağırıyoruz. Okullarımızda güvenlik görevlisi bulundurulması konusunda gerekli adımların atılmasını istiyoruz. Okul önlerinde görev yapan okul polisleri maalesef yetersiz kalıyor. Sayılarının artırılması gerekiyor. Özellikle şiddet olaylarının sık yaşandığı okullarda tedbirlerin artırılması gerekiyor. Yaşanan olayı bir kez daha şiddetle kınıyor, yetkililerden bir an evvel şiddete karşı önleyici tedbirler almalarını bekliyoruz" ifadelerinde bulundu.

3 GÜN RAPOR

Açıklamanın ardından eğitimciler, "Öğretmene uzanan eller kırılsın" şeklinde slogan atarken, darba uğrayan öğretmen Cengiz Çamlı'ya sendika temsilcileri ve meslektaşları tarafından geçmiş olsun dileklerinde bulunuldu. Eski öğrencisi tarafından darba uğrayan Çamlı'nın olayın ardından darp raporu aldığı, raporda kulak zarında yırtılma olduğu tespit edildiği ve kendisine 3 gün iş göremez raporu verildiği öğrenildi.  
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması