Sürecin Geldiği Hukuksuzlukla İlgili CHP Genel Başanı Kemal Kılıçdaroğlu İle Görüşme Yapıldı

Sürecin Geldiği Hukuksuzlukla İlgili CHP Genel Başanı Kemal Kılıçdaroğlu İle Görüşme Yapıldı

Sürecin Geldiği Hukuksuzlukla İlgili CHP Genel Başanı Kemal Kılıçdaroğlu İle Görüşme Yapıldı
08 Eylül 2016 Perşembe 14:35

Hükümetin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası darbecilerle mücadele adı altında ilan ettiği OHAL, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK), üyelerimizin de içinde olduğu kamu çalışanlarının kitlesel olarak açığa alma ve ihraç edilmelerine yönelik uygulamaları, sendikal hakları ve iş güvencesini ortadan kaldırmıştır. On binlerce kamu emekçisi Anayasaya ve Uluslararası sözleşmelere aykırı, hukuksuz mağdur edilmiş, 14 bin eğitim emekçisinin daha ihraç edileceği de Başbakan tarafından açıklanmıştır.

Bu vahim tabloyu, değerlendirmek üzere Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Mesut Fırat, İsmail Sağdıç, Ebru Yiğit ve  Konfederasyonumuz Eş Genel Başkanı Lami Özgen, Ramazan Gürbüz den oluşan heyet CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bugün CHP Genel Merkezinde bir araya gelmişlerdir.

Yapılan görüşmede;

Sayın Kılıçdaroğlu’nunda yaşanan bu gelişmelerden rahatsız olduğununu ve ilk KHK dışındaki, alınan tüm KHK başlığı altında yer alan kararları Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını dile getirmiştir.

Ayrıca, CHP Eğitim Komisyonu aracılığı ile başta barış için imza atan akademisyenler olmak üzere öğretmenlerin ve kamu çalışanlarının açığa alınma, görevden ihraç edilme süreçlerini yakından takip ettiğini belirtmiş bu konuda Sendika ve Demokratik kitle örgütleri ile diyalog içinde olduklarını ifade etmiş, bu süreçten duydukları kaygıyı başbakan ile yapılan görüşmelerinde de dile getirildiğini belirtmiştir.

Eğitim Sen Genel Başkanımız Kamuran Karaca görüşmede, eğitim iş kolunda yaşanan açığa almalar ve ihraçların süreçlerini bir çok yerde keyfi ve hukuksuz bir şekilde yapıldığını ifade etmiş ve bu süreçten etkilenen üyelerimizle ile Başbakanın 14 bin öğretmenin ihracı ile ilgili yaptığı açıklamanın tedirginlik yarattığını ve hemen akabinde medya üzerinden başlatılan linç kampanyaları ile ilgili ayrıntılı bir raporu sayın Kılıçdaroğlu’na iletmiştir.

 Bu tarz medya kampanyalarının iş barışını bozacağı ve toplumsal kimi sorunlarıda beraberinde getireceği kaygılarını ifade etmiş, özellikle sendikal faaliyetlere katılımın 14 bin öğretmenin ihracında  kriter kabul edileceği söylentilerinin “sendikal faaliyetlerin suç olduğu algısı” yaratılmak istendiğini ifade etti.

Sayın Kılıçdaroğlu ile yapılan görüşmenin ardından  CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, CHP Eğitim Komisyonu Başkanı Gaye Usluer ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Şenal Sarıhan ile birlikte Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ve KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen basın toplantısı düzenlediler.

Eğitim Sen

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.